با 16.7 رصد افزایش

نقدینگی به۱۴۶۳هزار میلیارد تومان رسید

گزارش تازه بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان نقدینگی در دی ماه امسال به ۱۴۶۳هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش مهر، براساس اعلام بانک مرکزی نقدینگی در دی ماه به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان رسید که سهم پول در آن ۱۸۰ هزار میلیارد تومان و سهم شبه پول 1282.9هزارمیلیاردتومان است.

بر این اساس، نقدینگی در دی ۱۳۹۶ نسبت به اسفند ۱۳۹۵ معادل 16.7 درصد افزایش یافت.

بر اساس آمار بانک مرکزی، بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی ۲۵۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند ۱۳۹۵ میزان 16.4 درصد رشد داشته است.

بدهی بخش غیردولتی به سیستم بانکی نیز به ۱۰۲۷ میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند ۱۳۹۵ میزان ۱۲ درصد رشد داشته است.

فروش 50.633میلیارد ریال اوراق مشارکت دولتی در ۱۰ ماه

آمار منتشر شده بانک مرکزی برای دوره ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۹۶ نشان می‌دهد که 50.633 میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی سرمایه‌گذاران خریداری شده است.

به گزارش مهر، براساس آخرین آماری که بانک مرکزی ایران برای دوره ۱۰ماهه سال‌۹۶ منتشر کرده، در این مدت به میزان56.500میلیارد ریال انواع اوراق مشارکت «دولت، دولتی - بودجه‌ای، وزرات اقتصاد، شهرداری شیراز و شهرداری اصفهان» با مدت دو و 4ساله و نرخ سود علی‌الحساب ۱۶ و ۱۵ درصد منتشر شده که 50.633میلیارد ریال این اوراق تا به امروز از سوی سرمایه‌گذاران خریداری شده است.

کل فروش اوراق دولتی

نگاهی به اطلاعات منتشر شده مشخص می‌کند تا پایان دوره ۱۰ ماهه منتهی به دی ماه ۹۶، اوراق مشارکت دولت به میزان 50.000میلیارد ریال منتشر شده که 44.175میلیارد ریال آن از سوی سرمایه‌گذاران خریداری شده است.

همچنین در این دوره مالی 50.000 میلیارد ریال اوراق مشارکت دولتی- بودجه‌ای از سوی دولت برای سرمایه‌گذاران منتشر شد که در 6 ماه ابتدایی سال ۹۶، مبلغ 44.175 میلیارد ریال از این حجم به فروش رفته و کم‌تر از ۶۰۰۰ میلیارد ریال از این اوراق باقی مانده است.

 آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد براساس بند ب و ج تبصره 5 قانون بودجه ۱۳۹۵ بر مبنای طرح‌های دولتی از ۹ آذر ماه ۹۵ تا پایان آبان‌ماه ۹۶ به میزان 50.000میلیارد ریال اوراق مشارکت 4ساله با نرخ سود علی‌الحساب ۱۵درصد از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی منتشر شده که تا انتهای دوره ۱۰ماه ابتدایی سال جاری 44.175میلیارد ریال از این اوراق از سوی خریداران مورد استقبال قرار گرفت.

اوراق خریداری شده شهرداری‌ها

از سویی دیگر جدول آماری وضعیت انتشار اوراق مشارکت در ۱۰ ماهه اول سال ۹۶ که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، سهم شهرداری‌ها از انتشار اوراق مشارکت در این دوره مالی را 6.500میلیارد ریال نشان می‌دهد که از این حجم اوراق، تقریباً بیش از ۹۵ درصد از آن از سوی سرمایه‌گذاران خریداری شده به گونه‌ای که 6.458میلیارد ریال از اوراق مشارکت در این بخش براساس دوره نیمه نخست سال‌جاری به فروش رفته است.

سهم فروش اوراق شهرداری شیراز

همچنین این گزارش می‌افزاید: شهرداری شیراز براساس تبصره 6 قانون بودجه سال ۹۶ با طرح اوراق مشارکت قطار شهری در ۳۰ بهمن ۹۵ به میزان ۴۰۰۰ میلیارد ریال اوراق 4ساله با نرخ سود علی‌الحساب ۱۶ درصد منتشر کرده که تا انتهای ۱۰ ماهه سال جاری 3.960میلیارد ریال از این اوراق توسط مردم خریداری شده است.

میزان فروش اوراق شهرداری اصفهان

ارزیابی‌ها از این داده اطلاعاتی نشان می‌دهد که شهرداری اصفهان نیز در انتشار اوراق مشارکت سهم داشته است به‌طوری که، شهرداری اصفهان براساس مجوز تبصره 5 قانون بودجه سال ۹۵ در تاریخ ۲۱ اسفند ۹۵ به میزان 2.500میلیارد ریال اوراق دو ساله با نرخ سود علی‌الحساب ۱۶ درصد منتشر کرده که از این حجم، بیش از ۹۹ درصد آن به فروش رفته به گونه‌ای که در انتهای دوره ۱۰ ماه سال ۹۶ براساس آمارها، 2.498میلیارد ریال از این اوراق مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته که بالا‌ترین درصد خرید در بین سایر اوراق منتشر شده را به دست آورده است.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد