مشاور سازمان خصوصی‌سازی

8 میلیون نفر شماره شبای حساب بانکی اعلام نکردند

مشاور سازمان خصوصی‌سازی گفت: 8 میلیون نفر شماره شبای حساب بانکی خود را به سامانه سهام عدالت ارایه نکرده‌اند.

سیدجعفرسبحانی در گفت‌وگو با فارس با بیان این‌که تا به حالا 2800 میلیارد تومان سود نقدی دوره عملکرد سال مالی 95 میان مشمولان این دارایی توزیع شده است، عنوان‌کرد: تکلیف انحصار وراثت و نحوه توزیع سود میان بازماندگان این متوفیان اواخر خرداد ماه یا در نهایت اوایل تابستان امسال مشخص می‌شود.

وی با بیان این‌که 47 میلیون و 200 هزار نفر به عنوان مشمولان در قید حیات سهام عدالت بین 20 گروه مختلف دسته‌بندی می‌شوند، یادآورشد: تاکنون با 19 گروه مختلف از این مشمولان به‌طور صددرصد تسویه کامل شده و تنها گروه بیستم این مجموعه که شامل کارمندان دولت و دستگاه‌های اجرایی، بازنشستگان لشگری و کشوری و تأمین اجتماعی می‌شوند، با توجه به میزان دریافت سود عملکرد دوره مالی 95 شرکت‌ها می‌توانند سود سهام عدالت خود را دریافت کنند.

به گفته وی حجم کل سود دریافتی طبقه بیستم مشمولان سهام عدالت معادل 450 میلیارد تومان می‌شود که همزمان با دریافت تدریجی سود عملکرد شرکت‌های بورسی سبد دارایی‌های سهام عدالت، سودهای مشمولان به‌طور مقطعی در حال واریز است.

سبحانی افزود: از 28 اسفند ماه پارسال واریز سود گروه بیستم مشمولان سهام عدالت آغاز و در ادامه طی هشتم فروردین ماه امسال نیز بخش دیگری از این سود واریز شد. در مرحله سوم نیز شامگاه روز یکشنبه سود بخش دیگری از این مشمولان که دارای حساب بانکی در بانک‌های انصار و تجارت بودند، واریز و تسویه شده است.

وی با بیان این‌که سود واریز شده در دو روز قبل برای تعداد یک میلیون نفر از مشمولان طبقه بیستم سهام عدالت معادل 50 میلیارد تومان بوده است، گفت: سازمان خصوصی‌سازی سود سهام مشمولان سهام عدالت در طبقه بیستم را از طریق حدود 31 بانک از مجموع 35 بانک و مؤسسه اعتباری مجاز به‌طور کامل تسویه کرده و تنها با مشمولانی که در 4 بانک شامل بانک‌های ملی ایران، صادرات، کشاورزی و ملت دارای حساب هستند، هنوز تسویه کامل صورت نگرفته است.

مشاور سازمان خصوصی‌سازی وعده داد: انتظار می‌رود طی روزهای کاری هفته جاری دست‌کم با 3 بانک مذکور تسویه کامل صورت گیرد و آنچه که باقی مانده طی هفته آینده انجام شود.

بر همین اساس طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا قبل از پایان اردیبهشت‌ماه امسال با مجموع 20 گروه مشمول دریافت سهام عدالت در زمینه واریز سود سهام عملکرد سال مالی 95 تسویه کامل خواهد شد.

به گفته وی از میان 20 گروه مذکور دسته دیگری از مشمولان دریافت سهام عدالت قرار دارند که به دلیل عدم ارسال به موقع شماره شبای حساب بانکی خود تا قبل از نخستین مرحله واریز سود، موفق به دریافت سود نقدی شرکت‌های سبد سهام عدالت نشده‌اند، از این رو سود این افراد نیز پس از انجام راستی‌آزمایی تا قبل از خرداد ماه امسال به‌طور کامل واریز و تسویه خواهد شد.

سبحانی با بیان این‌که تاکنون کمی بیش از 2800 میلیارد تومان سود نقدی دوره عملکرد سال مالی 95 شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت میان مشمولان این دارایی توزیع شده است، گفت: از مجموع مشمولان دریافت سود سهام عدالت، تعداد 8 میلیون نفر شماره شبای حساب بانکی خود را به سامانه سهام عدالت ارایه نداده‌اند.

وی افزود: سازمان خصوصی‌سازی از 19 دی‌ماه امسال نخستین مرحله واریز سود نقدی مشمولان سهام عدالت را آغاز کرده و طی دوره زمانی مذکور تعداد 4 میلیون نفر بر تعداد مشمولانی که کد شبای آنها برای دریافت سود سهام عدالت اعلام شده در سامانه سهام عدالت درج شده است.

مشاور سازمان خصوصی‌سازی پیرامون آخرین اقدام‌ها برای آزاد‌سازی سهام عدالت گفت: لایحه جدید نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت هم‌اکنون در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دست بررسی است و در صورت تصویب نهایی آن فرایند آزاد‌سازی آغاز خواهد شد.

سبحانی یادآورشد: برنامه واگذاری شرکت‌های دولتی طی سال جدید در جلسه شنبه هفته آینده هیأت واگذاری بررسی و انتظار می‌رود، در فهرست واگذاری‌ها تعداد 600 شرکت و بنگاه جدید حضور داشته باشند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد