سهامداران در انتظار شرایطی پایدار

در حالی که بازار سهام شاهد افزایش آرام برخی از سهم‌های شاخص‌ساز است بسیاری از فعالان بازار سرمایه منتظرند تا معاملات بورس وضعیت پایدارتری پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در ماه‌ها و هفته‌های گذشته قیمت سهم‌‌ها در بورس تهران روند کاهشی داشت به‌طوری که شاخص کل از تراز ۹۷هزار واحدی تا کانال ۹۳هزار واحدی کاهش یافت. این موضوع سبب شد بازار مدت‌ها شاهد اصلاح قیمت‌ها باشد. تعدادی از کارشناسان معتقدند همین اصلاح قیمت‌ها باعث پیشخور شدن قیمت سهم‌ها شده و باعث گشته که بازار سهام چندان توجهی به خروج ترامپ از برجام نداشته باشد.

عده‌ای معتقدند قیمت سهم‌ها می‌تواند در طی روزهای آینده به سطح بالاتری برود و رکودنسبی از بازار سهام دور شود اما در عین حال وجود بازارهای موازی همچون طلا، ارز و بازار پول رقیبانی برای بازار سهام هستند بسیاری معتقدند در شرایط فعلی ریسک سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار سرمایه نسبتاً بالاست.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۹۹واحد رشد کرد و تا رقم ۹۳هزارو۸۹۱ بالا رفت. همچنین شاخص کل هم‌وزن با ۸۱ واحد رشد رقم ۱۶هزارو۵۷۸ واحدی را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور نیز با ۲۵۳ واحد رشد تا رقم ۹۹هزارو۸۴۳ افزایش یافت و شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۱۴۱ و ۴۳۰ واحد رشد کردند.

فولادخراسان، معدنی و صنعتی گل‌گهر، پتروشیمی‌جم هر یک به ترتیب ۴۱، ۳۰ و ۲۴ واحد تأثیر افزاینده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند. در طرف مقابل معدنی و صنعتی چادرملو، فولادمبارکه اصفهان و پالایش نفت اصفهان هر یک به ترتیب ۲۳، ۱۵ و ۱۳ واحد تأثیر کاهنده بر شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثریت سهم‌‌ها نوسان قیمتی کم‌تر از یک‌درصد به سمت بالا یا به سمت پایین داشتند اما در گروه فلزات‌اساسی هر چند که قیمت سهام تعدادی از شرکت‌ها با کاهش روبه‌رو شد، اما اکثریت سهم‌‌ها با رشد قیمت مواجه شدند اما در گروه کانه‌های فلزی فعالان بازار شاهد افت قیمت بیش‌تر سهم‌‌ها بودند.

در گروه قندوشکر تمام نماد‌ها به جز نماد قند نقش جهان، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال با رشد قیمت مواجه شدند. در این گروه ۱۵۶۲ معامله انجام شد که حجم این معاملات بیش از ۱۰میلیون سهم و ارزش آن به 3میلیاردو۸۰۰ میلیون تومان می‌رسید.

اما خودرویی‌‌ها بار دیگر با افت قیمت سهامشان مواجه شدند. در این گروه ۱۰۹میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۰میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۱۵میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست‌به‌دست شدن بیش از یک‌میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳هزارو۴۴۲ نوبت دادوستد بود.

آیفکس نیز 4.1 واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۷۴ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۱۹۴میلیارد تومان را رد کرد که این رقم ناشی از دست‌به‌دست شدن ۲۳۷میلیون سهم و اوراق مالی بود.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد