تأمین مالی جمعی تا سقف دو میلیارد تومان برای هر طرح یا پروژه

مدیرعامل فرابورس ایران در سمینار آشنایی با دستورالعمل تأمین مالی جمعی ضمن تشریح فرایند‌ تدوین این ‌دستورالعمل، مواردی همچون انواع مدل‌های تأمین مالی جمعی، مراحل اخذ مجوز فعالیت تأمین مالی جمعی، شرایط ‌و ‌الزامات ‌ارایه ‌خدمات کرادفاندینگ و... را برای حاضران تشریح کرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی در این سمینار که با حضور نمایندگانی از سازمان ملی کارآفرینی، انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان، پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی، انجمن وی‌سی و مدیران اتاق ایران برگزار شد، اظهارکرد: در کشورهایی همچون ایران، چین، هند و سایر کشورهایی که بازارهای مالی آنها مردمی است، تأمین مالی جمعی سال‌ها پیش برمی‌گردد و حتی عرضه‌های اولیه‌ای که در بازار سرمایه کشورمان انجام می‌دهیم به نوعی کرادفاندینگ است؛ چرا که تأمین مالی جمعی یعنی این‌که  مردم سرمایه‌گذاریِ مشترک کنند.

هامونی در خصوص تفاوت بازارهای مالی ما با کشورهای اروپایی و آمریکایی با بیان این‌که  در بازار سرمایه ما مردم و سهامداران حقیقی فعال هستند اما در بورس‌های اروپایی و آمریکایی سرمایه‌گذاران نهادی در کشف قیمت‌های تأثیرگذارند، گفت: حوزه‌هایی همچون کرادفاندینگ که در حال تبدیل شدن به ترند جهانی است، به نوعی تجربه کشورهایی همچون ایران است که به جای تأمین مالی از طریق سرمایه‌گذاری نهادی، مستقیماً سهم را به مردم واگذار می‌کنند.

وی در پایان 3 نکته مهم دیگر در خصوص دستورالعمل کرادفاندینگ را این‌گونه بیان‌کرد: هر پلتفرم نباید بیش از 20 میلیارد تومان طرحِ باز داشته باشد، یعنی 10 طرح به صورت همزمان امکان تأمین مالی دارند اما محدودیتی برای تعداد طرح‌ها به صورت غیرهمزمان وجود ندارد. در ضمن خود متقاضی نیز باید به میزان 10 درصد در تأمین مالی مشارکت کند که این مبلغ را می‌تواند از طریق فرشتگان سرمایه‌گذار، وی سی‌‌ها یا شتاب‌دهنده‌ها نیز تأدیه کند. نکته آخر آن‌که امکان تأمین مالی یک طرح از طریق چند سکو وجود ندارد.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد