ضوابط جدید معاملات عمده در فرابورس

در اطلاعیه مهمی که معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس به تازگی منتشر کرده، اصطلاحات دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران اعلام شده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی فرابورس، براساس ضوابط جدید مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که اطلاعیه آن از سوی معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران منتشر شد، متقاضیان خرید سهام در معاملات عمده باید واجد 8 معیار باشند که نخستین معیار، رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در تجهیز منابع مالی جهت خرید در معامله عمده است.

نداشتن محکومیت قطعی یا سوءپیشینه به واسطه ارتکاب جرایم مالی و اقتصادی، نداشتن بدهی‌های معوق عمده به شبکه بانکی، بیمه تأمین‌اجتماعی، سازمان امور مالیاتی و سازمان خصوصی‌سازی، داشتن توان مالی مناسب و دارا بودن استقلال مالی نیز از جمله این معیارهاست.

علاوه بر این، عدم شمول محرومیت تبعی بر افراد دارای سابقه تخلفات بااهمیت در بازار اوراق بهادار یا عدم ایفای تعهدات در معاملات عمده قبلی برخلاف مقررات که منجر به صدور حکم انضباطی در مراجع رسیدگی به تخلفات در سازمان شده باشد، از جمله شرایطی است که برای متقاضیان خرید سهام در معاملات عمده در نظر گرفته شده است.

در نهایت، داشتن برنامه اداره شرکت در خصوص معاملات عمده کنترلی و عدم ایجاد انحصار پس از انجام معامله عمده نیز جزو شروطی است که متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق‌تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران ملزم به رعایت آن هستند.

شایان ذکر است که نحوه بررسی این 8 معیار که به آن اشاره شد در اطلاعیه‌ای در سایت فرابورس ایران به تفصیل شرح داده شده که متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام می‌توانند برای آگاهی از جزییات شیوه بررسی این معیار‌ها به این اطلاعیه مراجعه کنند.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد