چراغ سبز بازارسرمایه به تحولات سیاسی

شاخص کل بورس در آستانه رکوردشکنی

در شرایطی که کشورمان تحت شدید‌ترین تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد و از سوی دیگر نقدینگی نیز مرز 200 هزارهزار میلیارد تومان را رد کرده است، استقبال مردم به بازار سرمایه می‌تواند بهترین خبر باشد.

به گزارش ایسنا، با توجه به تحولات سیاسی این چند روز اخیر و مخصوصاً اخراج جان بولتون از سمت مشاور ترامپ، ایران و جهان شاهد تحولات اقتصادی جالبی بود. از یکسو دلار آمریکا در بین ارزهای بین‌المللی تقویت شد و از سوی دیگر شاخص کل بورس رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد.

در آستانه رکوردشکنی

دیروز(چهارشنبه) روزی بود که فعالان شاخص کل بورس کشور شاهد کانال‌شکنی پی‌درپی شاخص کل بودند؛ به‌طوری که نماگر اصلی بازار برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه در آستانه کانال ۳۰۰ هزار واحدی قرار گرفت. در این روز شاخص کل ۳۱۹۸ واحد رشد کرد و در تراز ۲۹۹ هزار و ۹۳۰ واحدی قرار گرفت. به این ترتیب تا فتح قله ۳۰۰ هزار واحدی مقدار زیادی نمانده و احتمال دارد فردا فعالان بازار سرمایه شاهد ورود نماگر اصلی به این کانال باشند. شاخص کل هم وزن نیز با ۱۳۸۷ واحد رشد عدد ۸۳ هزار و ۴۹۹ واحدی را پشت سر گذاشت. و شاخص آزاد شناور با ۴۲۶۲ واحد افزایش رقم ۳۴۲ هزار و ۲۱۱ واحدی را کسب کرد. علاوه بر اینها شاخص بازار اول و دوم نیز هر کدام به ترتیب ۱۹۰۰ و ۸۴۰۹ واحد رشد کردند.

شاخص‌های تأثیرگذار

پتروشیمی فارس، پالایش نفت تهران، ملی صنایع مس ایران و بانگ پاسارگاد هر کدام به ترتیب ۳۰۶، ۲۰۷، ۲۰۴ و ۱۳۵ واحد تأثیر افزایشی روی شاخص‌های بازار سهام داشتند. اما در طرف مقابل پالایش نفت بندرعباس، گسترش نفت و گاز پارسیان و توسعه منابع و فلزات و گروه مپنا هر کدام به ترتیب ۸۱، ۶۴، ۵۷ و ۴۶ واحد تأثیر کاهشی روی شاخص‌های بازار داشتند. گروه خودرو و ساخت قطعات نیز توانست با دادوستد ۸۰۷ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش ۲۰۹ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. در این گروه بیشتر سهم‌‌ها با رشد قیمت مواجه شد و سهم‌های شاخص‌ساز صف خرید را شاهد بودند. گروه فلزات اساسی با معامله ۱۶۷ میلیون سهم به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان پس از خودروهایی بیشترین ارزش معاملات را کسب کردند. بیش از نیمی از سهم‌‌ها در این گروه با افزایش قیمت پایانی مواجه شدند. شیمیایی‌ها، بانکی‌‌ها و گروه سرمایه‌گذاری پس از دو گروه یاد شده بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در بورس تهران تعداد نمادهای مثبت به ۵۶۵ و تعداد نمادهای منفی به ۸۲ رسید.

رشد نمادهای فرابورس

در فرابورس ایران نیز تعداد نمادهای مثبت به ۱۳۷ و تعداد نمادهای منفی عدد ۴۰ را تجربه کرد. ارزش کل معاملات بورس به رقم ۱۶۵۷ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار رقم 4.3 میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت. در فرابورس ایران شاخص کل ۴۴ واحد رشد کرد و به عدد ۳۸۸۴ واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار به رقم ۵۲۸ میلیارد تومان دست یافت و حجم معاملات آن رقم ۷۳۹ میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد.

پیش‌بینی آینده بازار

با افزایش شاخص کل بورس، بسیاری از فعالان بازار می‌خواهند بدانند که آیا این رشد ادامه خواهد یافت یا خیر؟ در همین رابطه رضا رحمتی، یک کارشناس بازار سرمایه چنین می‌گوید: مادامی که نقدینگی میل به ماندن در بازار سهام را داشته باشد، رشد شاخص و قیمت‌ها ادامه خواهد داشت. بسیاری از فعالان پیش‌بینی نمی‌کردند که شاخص بورس به این ارتفاع دست پیدا کرده و تا این اندازه رشد کند و برخی گمان می‌کنند که بخشی از رشد شاخص و قیمت‌ها حباب باشد، اما شاخص بورس کماکان قابلیت رشد و افزایش را دارد. برای توقف رشد شاخص و قیمت سهام شرکت‌ها بازار سهام نیاز به بهانه دارد که بررسی گزارشات نشان می‌دهد وضعیت شرکت‌ها از جهت تولید و فروش نسبت به سال گذشته بهبود داشته است که این موضوع موجب شده تا روند روبه رشد بازار سهام ادامه داشته باشد. وی در پیش‌بینی آتی روند معاملات بازار سرمایه و شاخص بورس هم اذعان داشت: به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت کماکان روند صعودی شاخص و رشد قیمت‌ها ادامه داشته باشد، چرا که روند مذاکرات سیاسی بهبود یافته است و اگر تحریم جدیدی بر اقتصاد کشور تحمیل نشود، شرایط کنونی بازار سهام ادامه‌دار خواهد بود. رحمتی در پاسخ به این پرسش که روند رو به رشد بازار سهام تا کجا ادامه خواهد داشت نیز اظهار داشت: پاسخ به این پرسش نیاز به تحلیل شرایط و مؤلفه‌های اثرگذار بر بازار سهام دارد، اما بررسی گزارشات شرکت‌ها بیانگر این است که شاخص بورس به پایان کار خود نرسیده است و با توجه به شرایط کنونی انتظار می‌رود تداوم رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها دور از انتظار نباشد، البته با فرض این که شرایط اقتصادی و سیاسی کشور کماکان به همین گونه باشد، وضعیت کنونی بازار سهام ادامه‌دار خواهد بود.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد