یکه‌تازی بانک‌های خصوصی به لطف سودهای نجومی

حجم سپرده‌های بخش غیردولتی و مردمی در شبکه بانکی در خردادماه سال۹۸ به ۱۹۲۹ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۳۸۷ هزار میلیارد تومان (25.1 درصد) رشد داشته که بیشتر آن در بانک‌های خصوصی جذب شده است.

به گزارش ایرنا، با توجه به حجم بالای نقدینگی در کشور، میزان سپرده‌های بانکی نیز همواره افزایش قابل‌توجهی داشته است. میزان نقدینگی کشور در خردادماه ‌سال‌۹۸ به مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان نزدیک شد. همواره بخش عمده از نقدینگی جذب بانک‌هایی می‌شود که سود بیشتری به سپرده‌ها پرداخت می‌کنند و نگاهی به آمار منتشر شده توسط بانک‌مرکزی حاکی از رشد شتابان سپرده‌های بانکی است که بخش عمده آن به علت سود بالاتر بانک‌های خصوصی، جذب بانک‌های غیردولتی می‌شود.

افزایش ۳۸۷ هزار میلیارد تومانی سپرده‌گذاری در شبکه بانکی

سپرده‌های بخش غیردولتی در شبکه بانکی در خردادماه سال۹۸ به ۱۹۲۹ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 25.1 درصدی (معادل حدود ۳۸۷ هزار میلیارد تومان) رشد داشته است. میزان سپرده‌های جذب شده تا خرداد امسال نسبت به اسفندماه سال۹۷ (دوره سه ماهه) نیز نشان‌دهنده افزایش 5.6 درصدی (معادل ۱۰۱ هزار میلیارد تومان) است. حجم سپرده‌های مرمی و غیردولتی در بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری در خردادماه سال۹۷ حدود ۱۵۴۲ هزار میلیارد تومان و در اسفندماه سال۹۷ معادل ۱۸۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

سیر صعودی سپرده‌های بانکی

میزان سپرده‌های غیردولتی در شبکه بانکی در سال‌های گذشته روندی صعودی داشته و نگاهی به روند سپرده‌گذاری در بانک‌ها در دو سال قبل حاکی از این است که سالانه بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است. میزان سپرده‌های غیردولتی در خردادماه سال۹۶ حدود ۱۲۸۰ هزار میلیارد تومان بوده که با جهش ۲۰.۴ درصدی به ۱۵۴۲ هزار میلیارد تومان در خردادماه‌ سال ۹۷ رسیده است. همچنین در یک سال منتهی به خردادماه سال۹۸ نیز این روند ادامه داشته و رشد بیش از ۲۵ درصدی را تجربه کرده و به ۱۹۲۹ هزار میلیارد تومان صعود کرده است.

سهم ۶۹ درصدی بانک‌های خصوصی از جذب سپرده‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در خردادماه سال۹۸ حدود 69.3 درصدی سپرده‌های مردمی و بخش غیردولتی در بانک هاو مؤسسه‌های اعتباری خصوصی و غیردولتی جذب شده است. سهم بانک‌های تجاری از جذب سپرده‌ها 20.6 درصد و سهم بانک‌های تخصصی 10.1درصد بوده است. سود بالا، مهم‌ترین عامل سهم ۶۹ درصدی بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری غیردولتی در جذب سپرده‌های مردمی است. بانک‌های غیردولتی معمولاً از ظرفیت بیشتری برای دور زدن مصوبه‌های بانک‌مرکزی و اعطای سود بالاتر برای سپرده‌ها برخوردارند و گزارش‌ها حاکی از این است که بانک‌های خصوصی به راحتی سودهای ۲۰ تا ۳۰ درصد را به مشتریان اعطاء می‌کنند و در این مسیر از ابزارهای مختلف برای کنار گذاشتن مصوبه‌های بانک‌مرکزی بهره می‌گیرند.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد