احتمال افزایش قیمت مرکبات شب عید ‌

دولت به تنظیم بازار میوه توجه کند

مازندران 110 هزار هکتار باغ مرکبات دارد که براساس برآورد کارشناسان، 30 درصد از حدود دو میلیون تن تولید مرکبات آن بر اثر سرمای امسال آسیب دیده و در این میان هشدارهایی مبنی بر افزایش قیمت شدید مرکبات شب عید مطرح می‌شود. واردات یا عدم واردات میوه موضوع مورد بحث در این هفته‌هاست.

به گزارش پانا، اگرچه دلاورحیدرپور، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران معتقد است: هموطنان نگران تأمین پرتقال شب عید نباشند چون اساس مصوبه شورای اقتصاد‌، شرکت تعاونی روستایی در حال خرید تضمینی 40هزارتن پرتقال درجه یک و سالم شب عید است. اما اصغرشجاعی و بسیاری از دست‌اندرکاران بازار میوه کمبود مرکبات و سیب برای ایام نوروز را جدی می‌دانند و معتقدند دولت باید در تنظیم بازار شب عید نقش فعالانه‌تری داشته باشد.

اصغرشجاعی، کارشناس و ناظر میدان میوه‌ و تره‌بار در گفت‌وگو با پانا می‌گوید‌: نگرانی‌‌ها درمورد کمبود مرکبات برای ایام عید که با افزایش تقاضا هم مواجه هستیم جدی است به این دلیل که بخشی از مرکبات شمال ایران آسیب دیده و قابل انبارداری و ذخیره‌سازی نیست.

به گفته وی سرما برای مرکبات یا بسیاری از محصولات کشاورزی نقش بمب اتمی دارد و متأسفانه سرما به حدی بوده که در برخی شهر‌ها مرکبات را به کلی نابود کرده و در برخی از شهر‌ها نیز مرکبات را بی‌استفاده و سرمازده کرده است.

کارشناس و ناظر میدان میوه‌و تره‌بار خاطرنشان‌کرد: آن‌چه به عنوان مرکبات سالم از باغات شمال برداشت می‌شود قابل نگهداری نیست و حتی در این ماه‌ها هم کیفیت نداشته و طعم و بوی پرتقال ندارد.

وی افزود: تنها مرکبات قابل استفاده کشور مرکبات جنوب است که قیمت آن از کیلویی 3 هزار تا 6 هزار تومان است و نوع آبگیری آن از 2500 تا 2800 تومان است و نوع مرغوب آن نیز در میادین تا 5 هزار و 800 تومان به فروش می‌رسد بنابراین کمبود مرکبات برای ماه‌های پایانی سال جدی است.

شجاعی در ادامه با اشاره به کمبود تولید سیب در کشور خاطرنشان‌ کرد: تولید سیب کشور نیز در سال‌جاری با کمبود مواجه است و آفت‌های بهار و تگرگ موجب کمبود تولید شده و بار جنوب نیز پاسخگوی نیاز کشور نیست.

کارشناس و ناظر میدان میوه‌و تره‌بار با تأکید بر این‌که دولت باید با حضور کارشناسان صنف بارفروش جلساتی را به منظور نیازسنجی بازار و تنظیم بازار میوه ‌و تره‌بار شب عید برگزار کند‌، تصریح‌ کرد: وزارت صنعت ‌و تجارت باید دست مافیای میوه را کوتاه کند و اجازه دهد تا متخصصان این فن در تأمین و تنظیم بازار به ویژه در ماه‌های پایانی سال مشارکت داشته باشند.

وی عنوان‌ کرد: متأسفانه برخی از افراد که تخصصی در واردات ندارند در کار واردات میوه وارد می‌شوند و به دلیل آن‌که تخصص لازم را در این حرفه ندارند باری را به کشور وارد می‌کنند که قیمت تمام شده آن بالاست و متأسفانه لیست قیمتی آنها نیز بالاست.

شجاعی گفت‌: سال گذشته نیز عملکرد آنها صورت‌جلسه شده و به مسؤولان ذی‌ربط ارایه شد و متأسفانه زیان هنگفتی را روی دست دولت باقی گذاشتند.

شجاعی‌ خاطرنشان ‌کرد: مافیای قدرت و ثروت در تمام ارکان نظام نفوذ کرده‌اند و با ارایه آدرس غلط منافع خود را دنبال می‌کنند بنابراین دولت باید از کارشناسان صنف بارفروش نظرخواهی کند و با کسانی که تخصص لازم را دارد وارد مذاکره شده و با مشارکت آنها در تنظیم بازار شب عید تلاش کند تا بازار سیاه میوه همانند آن‌چه در برخی از سال‌ها تجربه شده است‌، ایجاد نشود.

وی با اشاره به چند دسته‌گی که در صنف بارفروشان و میوه‌فروشان وجود دارد‌، خاطرنشان‌ کرد: متأسفانه مافیا در دل قانون و با ضعف قانون رشد می‌کند، بنابراین باید منافع مردم در نظر گرفته شود و تلاش شود تا بازار کاذب گریبان مردم را در پایان سال نگیرد.

ذخیره 500 هزار تن پرتقال در سردخانه‌های مازندران

دلاورحیدرپور، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران البته نظر دیگری دارد. وی می‌گوید: 500 هزار تن پرتقال سالم در انبارهای فنی‌ و سردخانه‌های استان وجود دارد و نیازی به واردات پرتقال نیست.

حیدرپور با اشاره به این‌که بازرگانان نیز همانند سال‌های گذشته درحال خرید پرتقال برای صادرات هستند، گفت: تاکنون چند کانتینر پرتقال مازندران صادر شده است.

خرید 111هزارتن پرتقال دور ریختنی از باغداران مازندران

رییس سازمان جهاد‌کشاورزی مازندران با بیان این‌که تاکنون 111هزار تن پرتقال دور ریختنی و غیرقابل استفاده باغداران استان با قیمت سه هزار و 500 ریال در هر کیلوگرم خریداری شده، گفت: خرید این پرتقا‌ل‌‌ها از محل کمک بلاعوض تخصیصی دولت همچنان ادامه دارد.

حیدرپور به خرید 300 تن پرتقال درجه یک‌، 5 هزارو147تن درجه دو اشاره کرد و گفت: براساس برنامه‌ریزی مراکز خرید قیمت مرکبات را به صورت تضمینی در 3 قالب درجه یک و دو از 8 هزار و 400 ریال تا 7 هزار و 300 ریال در هر کیلوگرم با پیش‌بینی آفت سرما‌زدگی خریداری می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار‌ کرد: تاکنون 16هزارو 500تن پرتقال درجه سه با قیمت 550تومان در هر کیلوگرم برای کنسانتره خریداری شده است.

براساس این گزارش دولت در پی سرمای کم سابقه نخستین روزهای آذرماه گذشته در مازندران که سبب یخ‌زدگی بخشی از محصول مرکبات باغداران این استان شد، 300 میلیارد ریال کمک بلاعوض تخصیص داد.

مردم تجربه گرانی میوه شب عید را در سال‌های گذشته دارند تجربه‌ای که به‌طور قطع نباید تکرار شود و دولت باید با برآورد صحیح از میزان مرکبات قابل برداشت و مطلوب برای استفاده تلاش کند تا قیمت‌ها در بازار سیاه احتمالی رشد چندانی را تجربه نکند.

تمهیدات ستاد مبارزه با قاچاق برای بازار شب عید

در این حال قاسم‌خورشیدی، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تمهیدات و هماهنگی این ستاد برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم در بازار شب عید به صورت قانونی خبر داد.

قاسم خورشیدی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، اظهار کرد: ما با دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی ‌و صنعت‌، معدن ‌و تجارت در حال تعامل نزدیک هستیم تا به نحوی نیازهای بازار شب عید مردم تأمین شود که علاوه بر پاسخگویی قانونی به تقاضاهای موجود از محل تولیدات داخلی ‌و واردات قانونی‌، نیازی به واردات کالای قاچاق نباشد.

 

وی گفت: با توجه به شرایط کشور این تمهیدات در حال هماهنگی است که اگر لازم شد وارداتی صورت بگیرد اقدامات لازم از طریق قانونی صورت پذیرد و کالاهای شب عید مورد نیاز مردم از طریق مبادی قانونی اشباع شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد