عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران

سال آینده با کمبود دارو مواجه می‌شویم

دلار گران شده و می‌تواند چشم‌انداز بازار‌ها را در سال آینده با تغییر مواجه کند. یکی از این بازارها، واردات دارو است. البته که دارو ارز مبادله‌ای دریافت می‌کند، اما ارز مبادله‌ای هم طی این مدت رشد داشته است. ناصرریاحی، عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران درباره چشم‌انداز سال آینده دارو و مشکلات این بازار در گفت‌وگو با سایت خبری اتاق تهران، گفت: دولت برای واردکنندگان دارو، نرخ ارز آزاد بدهد و مابه‌التفاوتش را روی بودجه وزارت بهداشت اضافه کند. آنچه در ذیل می‌خوانید ماحصل این گفت‌وگوست.

*سال آینده با افزایش قیمت دلار چه اتفاقی برای واردات دارو رخ می‌دهد؟

اصولاً به دارو، ارز مبادله‌ای تعلق می‌گیرد. اما به هرحال ارز مبادله‌ای هم طی این دوره به نسبت افزایش قیمت ارز آزاد، رشد داشته است. نکته مهم این است که چون بودجه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ثابت بسته شده است، با افزایش نرخ ارز، آنها اجازه افزایش قیمت نمی‌دهند. دولت می‌خواهد قیمت را ثابت نگه دارد که این ماجرا قطعاً منجر به کمبود خواهد شد، چرا که در مواردی قیمت تمام شده برای واردکننده، بیش از قیمت فروش می‌شود. بنابراین در حال مذاکره هستیم، ولی تا الان نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

*سال آینده ارز مبادله‌ای برای دارو حذف می‌شود؟

امیدواریم که حذف شود. پیشنهاد ما این است که دولت برای واردکنندگان دارو، نرخ ارز آزاد بدهد و مابه‌التفاوتش را روی بودجه وزارت بهداشت اضافه کند. به این ترتیب قیمت‌ها هم تعدیل می‌شود. از طرفی هم یک مشکل اصلی واردکنندگان دارو، نوع تخصیص ارز مبادله‌ای است. واردکنندگان، حق انتخاب ارز ندارند. مثلاً دولت می‌گوید با لیر یا ارز چین دارو وارد کنید. این در حالی است که فروشنده‌های دارو به ایران هیچ کدام از این کشور‌ها نیستند. در حال حاضر داروهایی که خاص و جدید هستند وارد می‌شود که ترکیه و چین و هند امکان تولید آن را ندارند. این دارو‌ها تنها در اروپا و آمریکا تولید می‌شود. بنابراین واردکنندگان برای وارد کردن داروی مورد نظر باید ارز را تبدیل کنند. اما اگر ارز، آزاد و در اختیار واردکننده باشد، از منبعی خرید می‌کند که دیگر هزینه تبدیل و جابه‌جایی در میان نباشد.

*چشم‌انداز سال آینده برای بازار دارو را چطور ارزیابی می‌کنید؟

نکته مهم این است که طی دوسال گذشته، بازار دارو بزرگ نشده است. شرکت‌های واردکننده دارو، حدود 11 تا 12هزار نفر نیرو دارند. قطعاً در سال آینده دستمزد این افراد افزایش پیدا می‌کند و مسایل دیگری هم روی هزینه شرکت‌ها اضافه می‌شود. اما اگر بازار بزرگ نشود، با توجه به این‌که از لحاظ اقتصادی هم در فشار هستند، این نیرو‌ها تعدیل خواهند شد. به هرحال این موضوع، مشکل‌زا است، این نیرو‌ها آموزش‌دیده و سال‌ها در این بازار کار کرده‌اند، از نظر اخلاقی هم این موضوع با مشکل مواجه است. اما اگر ارز آزاد شود، به دلیل اختلاف مبادله‌ای و آزاد، حجم بازار ممکن است 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کند که کمکی به این بخش است. در این میان، هم واردکننده، هم توزیع‌کننده و تا حدودی هم تولیدکننده شرایطشان بهتر می‌شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد