نفوذ اسرائیلی‌ها به واتساپ ؟!

 به نظر می‌رسد شرکت واتساپ مورد سوء‌استفاده گسترده یک نرم‌افزار جاسوسی واقع شده که ریشه اسرائیلی دارد. شرکت واتساپ در توضیح این حمله اعلام کرده این نرم‌افزار جاسوسی به مهاجمان سایبری اجازه می‌دهد نرم‌افزارهای جاسوسی تجاری اسرائیلی را به تلفن‌های هوشمند کاربران تزریق کنند.

به گزارش انتخاب، واتساپ که 1.5 میلیارد نفر کاربر فعال در سراسر جهان دارد این روز‌ها گرفتار یک حمله هکری عجیب شده که تمامی کاربران اندروید و IOS را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

این جاسوس افزار توسط گروه سایبری NOS طراحی شده و به گفته طراحانش حتی اگر کاربران تماس‌های صوتی خود را پاسخ ندهند نیز درگیر آن می‌شوند. نکته عجیب ماجرا این است که این نرم‌افزار حتی می‌تواند تماس را به شخص ثالث منتقل کرده یا به‌طور کامل از گوشی کاربر محو کند.

واتساپ اعلام کرده به سرعت این نقص را شناسایی و سطح آسیبپذیری را بررسی کرده و در حال‌حاضر نیز مسأله را حل کرده است. اما مشکل این است که قربانیان این حمله نرم‌افزاری هدف‌دار انتخاب شده‌اند و این موضوع را پیچیدهتر می‌کند. برای مثال تلفن همراه یک وکیل حقوق بشر در انگلیس با استفاده از همین روش هدف قرار گرفت.

محققان در دانشگاه تورنتو می‌گویند که اعتقاد دارند حمله نرم‌افزارهای جاسوسی یا همان آسیب‌پذیری واتساپ برای نفوذ به برخی پرونده‌های حقوق بشر نیز استفاده شده است. این محصول که می‌توان گل سرسبد محصولات جاسوسی شرکت NSO دانست، برنامه‌ای است که می‌تواند روی میکروفن و دوربین گوشی، ایمیل‌ها و پیام‌ها، و جمع‌آوری اطلاعات موقعیت مکانی تأثیر‌گذار باشد.

مدتی است که شرکت NOS محصولات خود را به سازمان‌های اطلاعاتی خاورمیانه و غربی تبلیغ می‌کند و می‌گوید: نرم‌افزار مذکور موسوم به «پگاسوس» برای دولت‌ها کارکردهایی مثل مبارزه با تروریسم و جرم و جنایت دارد NSO به تازگی با ارزش یک‌میلیارد دلار در بازار سهام انگلیس وارد شده است.

مدتی پیش نیز گروهی از فعالان حقوق بشر در خاورمیانه پیام‌های متنی را روی واتساپ خود دریافت کرده بودند که حاوی پیوندهایی بود که پگاسوس را به تلفن‌های آنان می‌فرستاد. واتساپ اعلام کرده است که تیم مهندسین این شرکت به‌طور فوری ساعت‌ها در سانفرانسیسکو و لندن کار می‌کردند تا آسیب‌پذیری را از بین ببرند.

این شرکت اعلام کرده است: «این حمله دارای تمام ویژگی‌های یک شرکت خصوصی است که به منظور کار با دولت‌ها برای ارائه نرم‌افزارهای جاسوسی تحت نظارت بر عملکرد سیستمعامل‌های تلفن همراه عمل می‌کند. ما تعدادی از سازمان‌های حقوق بشر را مطلع کردیم تا بتوانیم اطلاعات امنیتی را به آنان داده و با آنها همکاری کنیم تا به جامعه مدنی اطلاع دهند».

به گفته یک منبع آگاه، واتساپ هفته گذشته این موضوع را به وزارت دادگستری آمریکا منتقل کرد. جالب است که شرکت NOS هیچ مسؤولیتی را نپذیرفته و اعلام کرده که مشتریان را به دقت بررسی کرده است. این شرکت گفت: «تحت هیچ شرایطی NSO در فعالیت یا شناسایی اهداف فناوری جاسوسی دخالت نمی‌کند.»

وکلای بریتانیایی که هویتشان ناشناس است و تحت حمله این بدافزار بودند، طی سال‌های اخیر به گروهی از روزنامه‌نگاران مکزیکی و منتقدان دولت و یک مخالف سعودی که در کانادا زندگی می‌کنند، کمک کرده بودند. آنان از NSO در اسرائیل شکایت کرده و ادعا می‌کنند که این شرکت مسؤولیت سوء‌استفاده از نرم‌افزار خود را از طرف مشتریان به عهده دارد.

جاناسکات ریلتون محقق امنیتی معتقد است این حمله شکست خورده است. وی می‌گوید: «ما یک سوء‌ظن قوی داشتیم که تلفن اشخاص مورد هدف بوده و به محض کشف این موضوع نیز واتساپ به سرعت وارد عمل شد و در چند روز گذشته اقداماتی فوق‌العاده را انجام داد و مانع موفقیت حملات شد.

با توجه به اینکه سازمان عفو بین‌الملل نیز یکی از طعمه‌های حملات بود پیش‌بینی می‌شود شرکت NOS به زودی با جریمه‌های سنگینی رو‌به‌رو شود. این در حالی است که وزارت دفاع اسرائیل هرگونه شواهدی مبنی بر ارتباط گروه NSO برای حمله به مدافعان حقوق بشر را رد کرده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد