مدرک به شرط خرید پایان‌‌‌نامه!

آماری از تقلبات علمی دانشگاه‌ها در دسترس نیست!

برخی از دانشجویان برای کسب نمره بالا از واحد پایان‌نامه دست به اقداماتی نظیر خرید مقاله و پایان‌نامه می‌زنند. با وجود اینکه هیچ آماری از میزان تقلبات علمی در دسترس نیست اما وزارت علوم قول برخورد جدی با متخلفان داده است.

به گزارش فارس، پایان‌نامه‌های دانشجویی از جمله فعالیت‌های بزرگ تحقیقاتی دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی به شمار می‌رود. وجود برخی از مراکز برای سودجویی از این موضوع باعث شده تا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شدت با متخلفان برخورد کنند.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره رویکرد وزارت علوم در برخورد با پایان‌نامه فروشی، گفت: در بحث مقابله با پایان‌نامه فروشی اقدامات خوبی انجام گرفته و با کمک نیروی‌انتظامی و قوه‌قضاییه با تعدادی از دفاتری که اقدام به تولید مقاله و پایان‌نامه می‌کردند، برخورد قضایی صورت گرفت و وسایل آنها ضبط شد.

پلمپ ۲۵ واحد متخلف در فروش پایان‌نامه در سال‌جاری

وزیر علوم افزود: پلمب ۲۵ واحد در این راستا قدم اولیه بوده و خوشبختانه هماهنگی‌هایی که در طول این مدت انجام گرفته، اثر کرده و این برخورد اول می‌تواند گام‌های بعدی را هم به دنبال داشته باشد.

وی تأکید کرد: به دانشگاه‌ها بخشنامه‌های مکرر ارسال شده و به مجرد کشف هرگونه تخلف، تمام امتیازهای کسب شده از آن مدرک اعم از مقاله و پایان‌نامه حذف می‌شود.

غلامی توضیح داد: به دانشگاه‌ها ابلاغ شده حتماً اساتید باید کنترل و نظارت زیادی بر روی کار دانشجویان و نیز کنترل دانشگاه بر تولیدات علمی دانشجویان داشته باشند تا خدای‌ناکرده تقلب علمی در دانشگاه‌ها دیده نشود و اگر موردی وجود داشته باشد، باید در وهله اول خود دانشگاه‌ها برخورد کنند.

پیش از این نیز در دوره‌ای که محمد فرهادی، سکان‌داری وزارت علوم را برعهده داشت، وحید احمدی، معاون پژوهشی وی از تصویب آیین‌نامه تخلفات پژوهشی در مجلس شورای‌اسلامی خبر داده بود و حالا پس از گذشت چندسال در ابتدای سال، خبر پلمپ واحدهای متخلف در فروش پایان‌نامه منتشر شد.

نظر متفاوت دانشجویان درباره تقلب علمی

اما نظر دانشجویان درباره تقلب علمی و فروش پایان‌نامه متفاوت است. احسان، دانشجوی کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه‌های غیردولتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: وقتی کیفیت تدریس در دانشگاه‌ها پایین باشد، دانشجویان ناچار هستند که برای انجام پایان‌نامه یا به تقلب دست بزنند یا به مراکز غیرقانونی فروش پایان‌نامه مراجعه کنند.

زهرا یکی از دانشجویان مقطع ارشد نیز در این باره توضیح داد: متأسفانه اعمال قانون فقط برای دانشجویان صورت می‌گیرد و مراکز فروش پایان‌نامه همچنان فعال هستند و اساتید نیز برای نمره پایان ترم، مقاله و گزارش از ما می‌خواهند.

برای پیگیری این موضوع با مسعود برومند، معاون پژوهشی وزارت علوم گفت‌وگو کردیم.

آمار واضحی از تقلبات علمی نداریم

مسعود برومند، معاون پژوهشی وزارت علوم درباره اقدامات این معاونت برای جلوگیری از تقلب علمی در دانشگا‌ه‌ها توضیح داد: متأسفانه تقلب‌های علمی از جمله مسایلی است که در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و نزدیک دو سال است که آیین‌نامه مقابله با تخلفات علمی ابلاغ شده اما همچنان آمار واضحی از میزان تقلب علمی در دانشگاه‌ها در دسترس نیست.

وی افزود: این آیین‌نامه براساس قانونی که در مجلس شورای‌اسلامی به تصویب رسید تدوین شده اما باید یک آیین‌نامه اجرایی نیز تنظیم شود که تنظیم آن زمان زیادی می‌خواهد و برای تنظیم آن نیاز به حضور دستگاه‌های درگیر این موضوع نظیر وزارت بهداشت و وزارت صمت هم هست.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: با ایجاد این آیین‌نامه‌های اجرایی، همه دستگاه‌های درگیر به یک نسخه نهایی دست پیدا می‌کنند که البته کمیسیون‌های هیأت دولت هم در حال‌حاضر مشغول بررسی این موضوع هستند.

ورود هیأت دولت به موضوع تقلب علمی در دانشگاه‌ها

وی تأکید کرد: این امر نشان می‌دهد که در اصل باید کمیسیون‌های هیأت دولت آیین‌نامه اجرایی مقابله با تقلب‌های علمی را تصویب کند.

برومند ادامه داد: اتفاقاً در جلساتی که به‌طور مشترک با وزارت بهداشت و وزارت صمت داشتیم این موضوع بررسی شد تا پس از نهایی شدن برای هیأت دولت فرستاده شود.

وی درباره اینکه آیا دانشگاه‌ها با تقلب و تخلفات علمی مقابله می‌کنند، گفت: ‌دانشگاه‌ها منتظر تنظیم و ابلاغ این آیین‌نامه نبودند و در حال‌حاضر دانشگاه‌ها دارای سیستمی هستند که براساس آن کمیته‌های پژوهشی تخلفات دانشجویان را در این زمینه بررسی می‌کنند و در صورت بروز تخلف گزارش آن را به معاونت پژوهشی وزارت علوم ارسال می‌کنند.

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه آمار خاصی از میزان تقلب و تخلف علمی در دانشگاه‌ها وجود ندارد، گفت: این آمار وجود ندارد اما من از دانشگاه‌ها خواسته‌ام که موضوع تخلفات علمی به گونه‌ای مطرح نشود که این استنباط وجود داشته باشد که در پژوهش‌های کشور و در همه ابعاد تخلف صورت می‌گیرد.

برومند ادامه داد: با وجود اینکه موضوع تخلفات علمی در کشور اگر آمارش به یک‌درصد هم برسد عدد بالایی است اما ما تأکید می‌کنیم که حتی یک مورد هم نباید در دانشگاه‌ها اتفاق بیفتد.

وی تأکید کرد: من شخصاً معتقدم آنچه که در مجموعه‌های پژوهشی و آموزشی کشور رخ می‌دهد فعالیت‌های مناسبی است و در عین حال به دنبال استانداردسازی و بررسی این موضوع نیز هستیم. به‌خصوص که در سال‌های ‌آینده چشم‌اندازی تعیین شده که باید میزان این تخلفات علمی کاهش پیدا کند.

برومند در پایان خاطرنشان کرد: هیأتی در دانشگاه‌ها برای نظارت وجود دارد و گزارش آن قابل دسترس است، همچنین در همه دانشگاه‌ها معاونت پژوهشی مسؤولیت رصد مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویان را برعهده دارند.

با وجود تعهد دانشگاه‌ها در مقابل وزارت علوم برای جلوگیری از تخلفات و تقلبات علمی و تلاش‌های این وزارتخانه برای کاهش میزان تقلبات علمی اما این معضل همچنان در جامعه وجود دارد و عواقب آن می‌تواند پیشرفت علمی کشور را دچار مشکل کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد