چرا مسابقه فناوری تسلیحاتی چین و ایالات متحده برای بشریت خطرناک است؟

این روز‌ها فناوری‌های تسلیحاتی در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته و چین و ایالات متحده نیز به شدت برای موفقیت در این حوزه با یکدیگر رقابت می‌کنند. اما پرسش این است که چرا مسابقه بین این دو کشور در حوزه فناوری‌های تسلیحاتی خطرناک در نظر گرفته می‌شود؟

به گزارش انتخاب به نقل از وکس، پیترتیل فعال سیاسی و نویسنده آمریکایی هفته گذشته اعلام کرد که بسیاری از کارمندان شرکت‌های فناوری که در چین کار می‌کنند در نقش جاسوس دوجانبه عمل می‌کنند و اسرار آمریکایی‌ها را به ارتش چین می‌دهند.

هفته گذشته، در پی یک گزارش و مصاحبه تحریک‌آمیز که توسط نیویورک تایمز انجام شد پیترتیل این پرسش را مطرح کرد که چرا شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت که آزمایشگاه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای دارند با چینی‌ها همکاری می‌کنند یا محققان چینی را برای تحقیقات مهم خود در زمینه هوش مصنوعی استخدام می‌کنند. به بیانی دقیق‌تر پیترتیل این شرکت‌ها را متهم به افشای اطلاعات مهم با چینی‌ها دانست.

فراموش نکنیم که تیل یکی از نزدیک‌‌ترین چهره‌های نظریه‌پرداز به دونالدترامپ است و افکار او با افکار رئیس‌جمهور ایالات متحده همخوانی زیادی دارد. البته منتقدین تیل نیز می‌گویند، تیل هنوز روشن نکرده که چرا شرکت تحت سرپرستی او؛ Palantir قراردادهای دفاعی یک میلیارد دلاری با دولت آمریکا دارد و اینکه ممکن است بخشی از این قرارداد به سوء‌استفاده از هوش مصنوعی در راستای توسعه فناوری‌های نظامی مرتبط باشد.

با همه اینها بخشی از نگرانی‌ها درباره پیشرفت هوش مصنوعی چین داخلی است. برای مثال استفاده مکرر چین از هوش مصنوعی برای نظارت همه‌جانبه بر مردم و ظلم‌هایی علیه جمعیت اقلیت اویغورها. بنابراین دلایلی واقعی وجود دارد که باید در مورد پیشرفت هوش مصنوعی در چین نگران باشیم به خصوص وقتی می‌دانیم قرار است ایالات متحده و چین در این زمینه با یکدیگر به رقابتی جدی بپردازند.

اما نکته‌ای که می‌توان درخصوص سخنان تیل به آن تکیه کرد اشاره به جنگ سرد در قالب هوش مصنوعی بین چین و ایالات متحده است. تیل می‌گوید چین و آمریکا هم‌اکنون نیز در حال جنگی پنهانی هستند و هر لحظه ممکن است این جنگ وارد ابعادی خطرناک‌تر شود. دولت چین و شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری چشمگیری در حوزه هوش مصنوعی دارند. در نظرسنجی‌ها، مدیران چین و متفکران سیاسی به‌طور مداوم اهمیت بیشتری نسبت به همتایان غربی خود به هوش مصنوعی می‌دهند.

علی‌رغم این افزایش سرمایه‌گذاری، کارشناسان قبول دارند که ایالات متحده و غرب هنوز در صدر تحقیقات هوش مصنوعی قرار دارند. درست است که مقالات بیشتری برای یادگیری ماشینی در چین نسبت به ایالات متحده منتشر می‌شود، اما نوآوری‌های مهم غربی‌ها بیشتر است. این به این معنی نیست که یک منبع استعداد انسانی فوق‌العاده در حوزه هوش مصنوعی در چین وجود ندارد. بسیاری از محققان برجسته هوش مصنوعی آمریکا متولد خارج از ایالات متحده هستند. آنچه در آمریکا مزیت هوش مصنوعی محسوب می‌شود عملی است. اما در حوزه انسانی واقعیت این است که ایالات متحده استعدادهای هوش مصنوعی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. نکته اصلی نیز در همین اصل است؛ چین حتی از آمریکا هم متخصص می‌پذیرد. بسیاری از متخصصان چینی در گوگل، مایکروسافت و اپل کار می‌کنند.

اما تیل معتقد است که اداره چنین مراکزی، اسرار پیشرفته هوش مصنوعی آمریکا را به دشمنان آمریکا هدیه می‌کند. در حالی که او در مورد این خطر اغراق می‌کند اما باید پذیرفت که چین دقیقاً به دنبال همان نوع پیشرفت‌های نظامی است که هم‌اکنون در ایالات متحده استفاده می‌شود. تیل در این خصوص می‌گوید: «محققان با استعداد چینی هم‌اکنون در حال کار برای شرکت‌های آمریکایی هستند، اگر شرکت‌های آمریکایی استخدام آنها را متوقف نکنند، این شرکت‌ها به زودی از بین خواهند رفت.»

با وجود مخالفت‌ها با عقاید تیل، وی حق دارد بگوید که چینی‌ها از تکنولوژی علیه برخی افراد استفاده می‌کنند. برای مثال تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اندکی قبل از شروع سرکوب وحشتناک مسلمانان اویغور، دولت چین افزایش ناگهانی تحقیقات در زمینه تشخیص چهره را تجربه کرد.

اما حتی اگر شرکت‌های آمریکایی مراکز تحقیقاتی خود را در چین تعطیل کنند، خیلی بیشتر از اینها، کار لازم است تا محققان چینی از استفاده از اطلاعات مربوط به پیشرفت‌های اخیر در حوزه هوش مصنوعی کنار گذاشته شوند، به این دلیل است که تحقیقات زیادی در زمینه هوش مصنوعی در حال‌حاضر در مجلات به صورت آنلاین منتشر شده است. بنابراین شاید مشکل اساسی این باشد که این داده‌ها در راستای منافعی خشونت‌آمیز مثل تشخیص چهره مخالفان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 در حالی که یک مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی بین چین و ایالات متحده در جریان است، مخاطرات بیشتری نیز برای شهروندان دو کشور رخ می‌دهد چرا که این دستاورد‌ها می‌تواند در امور رایج شهری نیز مورد استفاده قرار گیرد یا امنیت شهروندان را نقض کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد