شبکه 5G؛ یک فاجعه استراتژیک در تاریخ آمریکا!

یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید، سیاست‌گذاری‌های مربوط به توسعه شبکه 5G در آمریکا را یک فاجعه استراتژیک در تاریخ این کشور نامید.

به گزارش ایسنا، شرکت چینی هواوی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای اینترنتی و ارتباطی در جهان است که در طول یک سال گذشته تحت‌تأثیر عوامل مختلفی همچون اتهام جاسوسی از اطلاعات کاربران آمریکایی و شنود از مقامات کاخ سفید با فشارهای مختلف و شدیدی مواجه شده است.

به تازگی یکی از مشاوران ارشد دولت ترامپ، ریاستجمهوری ایالات متحده آمریکا به شدت از سیاست‌های این کشور برای توسعه و برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G انتقاد کرده و از مقامات و مسؤولان مربوطه درخواست کرده که هرچه سریعتر سیاست‌های خود را در این حوزه تغییر دهند در غیر این صورت شاهد عقب افتادن همیشگی این کشور از راه‌اندازی و توسعه شبکه 5G نسبت به سایر کشورهای پیشرفته جهان خواهند بود.

براساس گزارش آسیا تایمز، وی همچنین سیاست‌گذاری‌های مربوط به توسعه شبکه 5G در آمریکا را یک فاجعه استراتژیک در تاریخ این کشور نامید و عنوان کرد که برنامه‌های کاخ سفید برای ممنوعیت فعالیت و حضور شرکت چینی هواوی در خاک آمریکا و برخی دیگر از متحدانش تاکنون زیاندهی بسیار بیشتری برای دولت و شرکت‌های آمریکایی داشته و علاوه بر اینکه تأثیرات مثبت و سازنده‌ای در پی نداشته بلکه این کشور را در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته و پیشگام در جهان عقب انداخته است؛ تأخیری که به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، توسعه و راه‌اندازی رسمی‌شبکه 5G را در ایالت‌های مختلف این کشور زیر سوال خواهد برد.

هواوی به منظور توسعه و راه‌اندازی شبکه 5G بالغ بر ۵۰ قرارداد همکاری با دولت کشورهای مختلف و همچنین اپراتورهای مخابراتی در جهان دارد که آن را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌های مخابراتی در جهان کرده است.

از آنجا که اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری نیز در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای زیادی با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند.

اپراتورها و غول‌های تکنولوژی بسیاری نیز در جهان وجود دارند که همگی به دنبال عرضه نخستین سرویس اینترنت با بهره‌گیری از فناوری نسل پنجم اینترنت 5G هستند که از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آنها می‌توان به نوکیا، هواوی، تی‌موبایل، اسپرینت، ورایزن، اریکسون و... اشاره کرد.

در اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن آغاز کرد. در نتیجه رسماً یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به‌دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت نسل پنجم در کشورهای مختلفی همچون کره‌جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و... هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد