رییس دیوان عدالت اداری عنوان کرد

قانون‌گریزی متخلفان مشکل کنونی ضوابط ساخت‌وساز

رییس دیوان عدالت اداری در اولین نشست تخصصی هم‌اندیشی بررسی علل وقوع تخلفات ساختمانی و نقض آرای کمیسیون‌های ماده100 شهرداری، عملکرد این کمیسیون را ضعیف و آن را نیازمند اصلاح دانست.

به گزارش صما، محمدکاظم‌بهرامی در اولین نشست تخصصی هم‌اندیشی بررسی علل وقوع تخلفات ساختمانی و نقض آرای کمیسیون‌های ماده100 شهرداری به میزبانی دیوان عدالت اداری که با مشارکت دادگستری کل استان تهران برگزار شد، بر لزوم بازنگری در رویکرد کمیسیون ماده100 قانون شهرداری تأکید کرد و افزود: قانون ماده100 قبل از انقلاب نوشته شده و بعد از انقلاب نیز اصلاحاتی در آن صورت گرفته است، اما هنوز نتوانسته عملکرد موفقی داشته باشد و نیازمند اصلاح است.

رییس دیوان عدالت اداری با بیان این‌که آمار آرای اجرا نشده کمیسیون ماده صد بسیار زیاد است، گفت: یکی از سؤال‌های مهم در خصوص عملکرد کمیسیون ماده100 این است که آیا این کمیسیون توانسته طی سال‌های گذشته اثر بازدارندگی در خصوص تخلفات ساختمانی داشته باشد؟

بهرامی یکی از مشکلات کنونی ضوابط موجود در کمیسیون ماده100 را قانون‌گریزی متخلفان دانست و افزود: بسیاری از آرای صادره در کمیسیون ماده100 به مرحله اجرا نمی‌رسد و واحدهای اجرایی به توافق با افراد و حل مسأله از طریق جریمه به جای اجرای حکم تخریب بسنده می‌کنند که این شیوه صحیحی نیست، بلکه این کمیسیون باید راه تخلف را ببندد و این به معنای چشم‌پوشی بر تخلف نیست، بلکه نباید از ابتدا اجازه دهند هیچ کسی از قانون تخطی کند.

رییس دیوان عدالت اداری گفت: به نوعی میل به تخلف نهادینه شده است و تا زمانی که هزینه اجرای آرای در جامعه پذیرفته نشود و تبعات اجتماعی این موضوع را نپذیریم این معضل حل نمی‌شود و با این حجم بسیار بالا از آرای تخریب، قطعاً در شرایط کنونی افکارعمومی پذیرای این امر نیست و موجب هدر دادن سرمایه هم می‌شود.

بهرامی عدم شفافیت آرا از سوی کمیسیون ماده100 و چگونگی وضع مبالغ جریمه را از مهم‌ترین عوامل نقض آرا در دیوان عدالت اداری دانست و افزود: باید بتوانیم با ایجاد وحدت در آرا بین کمیسیون ماده100 و دیوان عدالت اداری از نقض آرا جلوگیری کنیم.

این نشست تخصصی روز گذشته و با حضور معاون قضایی در امور حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری، معاون قضایی در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری، قائم مقام دادگستری کل استان تهران، مدیرکل امور حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری، جمعی از قضات شعب تخصصی کمیسیون ماده 100 و قضات دادگستری استان تهران عضو کمیسیون ماده 100شهرداری تهران برگزار شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد