عضو کمیسیون عمران مجلس خواستار شد

لزوم تعیین کف و سقفی برای نرخ اجاره بها

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تأکید بر این‌که افزایش نرخ اجاره بها در شرایط فعلی با هیچ منطقی سازگار نیست، گفت: تعیین کف و سقف برای نرخ مسکن و اجاره بها یکی از ضرورت‌هایی است که از اعمال نرخ‌های نجومی جلوگیری می‌کند.

عبدالکریم‌حسین‌زاده در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به آمار بانک مرکزی در خصوص رشد 9.3 درصدی اجاره بها در ماه‌های اخیر، گفت: افزایش اجاره بها در شرایط فعلی با هیچ منطقی سازگار نیست.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر این‌که باید با بررسی بازار اجاره بها شاخص‌ها و مؤلفه‌های تأثیر‌گذار در رشد قیمت این حوزه مشخص شود، افزود: اگر سازمان بازرسی، تعزیرات حکومتی و وزارت راه و شهرسازی سامانه نظارت بر نرخ اجاره بها ایجاد نکنند، به‌طور حتم افزایش نرخ‌ها در این حوزه همزمان با روزهای آتی که فصل نقل و انتقالات است، آغاز می‌شود در نتیجه نرخ‌ها هم سر به فلک خواهد کشید.

افزایش نرخ اجاره بها تابعی از نرخ تورم نیست

وی با بیان این‌که افزایش نرخ اجاره بها تابعی از نرخ تورم نیست، تصریح‌کرد: در حال حاضر سبقت نرخ اجاره بها از نرخ تورم مشهود است.

تبلیغ اجاره روزانه خانه

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این‌که گرانی اجاره بها بر سایر نرخ‌ها نیز تأثیرگذار است، گفت: گرانی اجاره بها بر سایر قیمت‌ها حتی اقلام اساسی نیز تأثیرگذار بوده و می‌تواند تورم را در جامعه افزایش دهد.

دستگاه‌های نظارتی باید با ورود جدی به بازار اجاره بها از رشد بی‌ضابطه نرخ‌ها جلوگیری کنند

وی با بیان این‌که دستگاه‌های نظارتی باید با ورود جدی به بازار اجاره بها از رشد بی‌ضابطه نرخ‌ها جلوگیری کنند، افزود: تعدیل نرخ اجاره بها یکی از ضرورت‌هایی است که از سوی وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی باید صورت بگیرد.

حسین‌زاده با تأکید بر این‌که مجلس در حوزه خرید مسکن و اجاره بها باید با تعامل دولت راهکار مشخصی را برای ساماندهی قیمت‌ها در پیش بگیرد، تصریح‌کرد: تعیین کف و سقف برای نرخ مسکن و اجاره بها یکی از ضرورت‌هایی است که از اعمال نرخ‌های نجومی جلوگیری می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان این‌که در کشورهای پیشرفته الگویی برای تعیین نرخ اجاره بها و همچنین خرید و فروش مسکن وجود دارد که به وسیله آن از تنش قیمتی در بازار جلوگیری می‌شود، گفت: قابل پیش‌بینی بودن روند نرخ اجاره بها و همچنین مدیریت بازار از مزایای الگودار بودن بازار مسکن در کشورهای پیشرفته است.

در کشورهای پیشرفته الگویی برای تعیین نرخ اجاره بها و همچنین خرید و فروش مسکن وجود دارد که به وسیله آن از تنش قیمتی در بازار جلوگیری می‌شود

وی با تأکید بر این‌که در کشورهای پیشرفته دولت به مسیر آینده مسکن و اجاره بها جهت می‌دهد، افزود: متأسفانه در کشور ما نابسامانی بخش مسکن به جهت دهی در سایر حوزه‌ها منجر شده است.

حسین‌زاده با بیان این‌که سازمان‌های نظارتی و بازرسی باید برای تعدیل نرخ‌ها و برخورد با سوء‌استفاده‌کنندگان وارد بخش مسکن شوند، تصریح‌کرد: مجلس و دولت نیز در راستای ساماندهی بازار اجاره و خرید مسکن باید با تدوین طرح یا لایحه مشخص از ادامه روند فعلی جلوگیری کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: باید به صورت ساختارمند با بحث اجاره بها و نرخ مسکن برخورد کنیم تا آشفتگی‌های این بازار در سایر حوزه‌ها سرریز نشود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد