عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

معاهده پاریس مانع استفاده ایران از منابع خدادادی این کشور می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: معاهده پاریس باید بدون جهت‌گیری‌های سیاسی و با در نظر گرفتن حق تحفظ به تصویب برسد تا مردم هم به حقوقشان برسند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سیدحسین‌نقوی‌حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر بررسی بیش‌تر موافقتنامه تغییر اقلیم آب و هوایی پاریس، اظهارکرد: معاهده محیط‌زیستی پاریس، کشور‌های عضو را به رعایت استاندارد‌های محیط‌زیست از قبیل بهره‌برداری از انرژی، فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و... ملزم می‌کند؛ در نتیجه بعضی از کشور‌‌ها براساس منافع ملی، عضو این معاهده نشدند یا مانند آمریکا از آن بیرون رفتند.

وی با اشاره به تأکید جمهوری اسلامی بر حفظ تعادل حفظ و سلامت محیط‌زیست برای آیندگان، ادامه‌داد: مردم کشور ایران حتی برای فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی هم باید از سازمان محیط‌زیست، مجوز دریافت کنند و این نشانه اهمیتی است که جمهوری اسلامی به محیط‌زیست می‌دهد.

نقوی‌حسینی با بیان این‌که این معاهده، کشور‌های عضو را دچار مشکل می‌کند، افزود: اگرچه بهره‌برداری از حوزه‌های نفت و گاز به‌طور طبیعی آلودگی‌های محیط‌زیستی به بار می‌آورد، اما کشور ایران باید از منابع نفتی و گازی بسیاری که آن را در رتبه‌های برتر جهان قرارداده، بهره‌برداری کند؛ لذا معاهده پاریس، مانع استفاده جمهوری‌اسلامی از منابع خدادادی این کشور می‌شود.

نماینده مردم ورامین و پیشوا تصریح‌کرد: بخش بزرگی از تولید برق در کشور با فعالیت نیروگاه‌های سوخت فسیلی صورت می‌گیرد که اگر از این منابع استفاده نشود، صنعت برق هم با مشکل مواجه خواهد شد؛ اگرچه در حوزه برق- آبی چنین نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به این‌که انعقاد این توافقنامه‌ها با کشوری مانند ایران، سخت‌گیری‌هایی در پی دارد که در مورد کشور‌های صنعتی دیگر چنین نیست، تصریح‌کرد: معاهده پاریس باید بدون جهت‌گیری‌های سیاسی و با در نظر گرفتن حق تحفظ به تصویب برسد تا مردم هم به حقوقشان برسند.

نقوی‌حسینی درباره حساسیت بعضی کشور‌های تولید‌کننده نفت و گاز در پذیرش توافقنامه پاریس، اظهارکرد: برای کشوری مانند ایران که سرآمد منابع نفتی و گازی است، در زمینه پذیرش توافقنامه باید کارشناسی و دقت بیش‌تری صورت بگیرد؛ اگر با پیوستن کشور به معاهده، عملی خلاف آن انجام شود، جریمه‌های سنگینی در انتظار جمهوری‌اسلامی خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این‌که با توجه به برآورد ۵۲ میلیارد دلاری سازمان محیط‌زیست هزینه در اجرای تعهدات توافقنامه پاریس و تأمین آن به دست کشور‌های توسعه‌یافته با تولید بسیار گاز‌های گلخانه‌ای، آیا ضمانتی برای تأمین این هزینه‌ها با تحریم بانکی وجود دارد، تصریح‌کرد: مطابق معاهده، کشور‌های غربی و توسعه‌یافته برای تأمین هزینه‌های اجرایی تضمینی نداده‌اند؛ بنابراین مسیر این اعتبارات محل ابهام است.

نقوی‌حسینی در ادامه تصریح‌کرد: اگر پرداخت هزینه‌ها بر عهده جمهوری‌اسلامی‌ایران باشد، علاوه بر این‌که امکان تأمین چنین هزینه ارزی برای ما وجود ندارد، تحریم‌های بانکی هم انتقال پول را با مشکل مواجه می‌کند. تأمین نشدن هزینه‌های اجرایی، برای جمهوری اسلامی جریمه و سخت‌گیری‌هایی رقم خواهد زد.

========================


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد