نایب‌رییس سندیکای تولیدکنندگان موتورسیکلت ایران

شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های داخلی همچنان متوقف است

نایب‌رییس سندیکای تولیدکنندگان موتورسیکلت ایران در خصوص توقف شماره‌گذاری موتورسیکلت‌ها گفت: تا این ساعت که با شما صحبت می‌کنم شماره‌گذاری موتورسیکلت‌ها داخلی همچنان متوقف است و در سال97 حتی یک دستگاه موتورسیکلت داخلی شماره‌گذاری نشده است.

ابوالفضل‌حجازی، در گفت‌و‌گو با خبر خودرو با اشاره به عدم حمایت از کالای ایرانی در صنعت موتورسیکلت گفت: در حال‌حاضر موتورسیکلت‌هایی در کشور شماره‌گذاری می‌شوند که فول سی‌کی‌دی هستند و حتی از یک پیچ ایرانی در آنها استفاده نمی‌شود و بالای 1500دلار قیمت دارند.

وی با اشاره به افزایش استانداردهای موتورسیکلت اظهار داشت: استانداردهای اروپا قرار است بر کالایی اعمال شود که 40سال در تحریم بوده است، فاقد ماشین‌آلات روز دنیا است و زیرساخت‌های مورد نیاز آن فراهم نشده است.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان داخلی موتورسیکلت توان و سرمایه اجرای استانداردهای یورو4 را ندارند زیرا اکثر تولیدکنندگان زیر بار بدهی هستند و هنوز سرمایه تولیدات چند سال قبل آنها برنگشته است.

وی تأکید کرد: استاندارد یورو4 در کشور چین به دلیل عدم وجود تکنولوژی تاکنون اعمال نشده است در حالی‌که نیمی از موتورسیکلت‌های دنیا را تأمین می‌کند.

وی در ادامه به کاهش شدید صنعتگران حوزه موتورسیکلت در ایران اشاره کرد و گفت: زمانی بیش از 200واحد فعال تولیدکننده موتورسیکلت در کشور وجود داشت اما در حال‌حاضر کم‌تر از 20واحد فعال در کشور وجود دارد.

وی در ادامه افزود: در سال80 سالانه بیش از 150هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید می‌شد، اما متأسفانه قوانین به گونه‌ای رقم می‌خورد که شرایط به نفع واردات پیش رود چنانچه در سال‌جاری تا کنون حدود 10هزار دستگاه موتورسیکلت فول سی‌کی‌دی وارد شده از چین، هند و اروپا شماره‌گذاری شده است.

نایب‌رییس سندیکای تولیدکنندگان موتورسیکلت ایران در ادامه اظهار داشت: در حال‌حاضر حدود 10هزار نفر بیکار هستند و از طرفی سرمایه تولیدکنندگان مانند شمع در حال آب شدن است و چیزی از صنعت موتورسیکلت باقی نمانده است.

حجازی، درخصوص عدم سرمایه‌گذاری در صنعت موتورسیکلت در کشور خاطرنشان کرد: در هیچ کجای دنیا سرمایه‌گذاران با بهره‌های 25 یا 30درصد اقدام به ایجاد زیر ساخت نمی‌کنند و به دلیل شرایط ناپایدار فعلی کسی حاضر به سرمایه‌گذاری، حتی با سود صفردرصد، نیست زیرا به آینده اطمینان ندارد.

وی تأکید کرد: برخی صنایع استانداردهای ساده‌تری دارند، از مشارکت‌های خوبی بهره می‌برند ضمن این‌که از فروش خوبی هم برخوردارند ولی در برخی از صنایع باید براساس واقعیت‌ها و استانداردهایی که در توان تولیدکننده است تصمیم‌گیری‌ها صورت گیرد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد