سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس

طرح ساماندهی صنعت خودرو یک شبه به تصویب نرسیده است

سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس درباره نامه احمد توکلی به دبیر شورای نگهبان درباره طرح «ساماندهی صنعت خودرو» مبنی بر اینکه این طرح در راستای حمایت از رانت‌خواران است، گفت: این نامه اتهام و توهین است چراکه طرح «ساماندهی صنعت خودرو» در مجلس تصویب شده است.

به گزارش خانه‌ملت بهرام پارسایی با بیان اینکه در این نامه از طرح «ساماندهی صنعت خودرو» به عنوان منبعی برای تأمین منافع رانت‌خواران یاد شده، افزود: این طرح علی‌رغم اینکه یک فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسید و براساس آئین‌نامه داخلی مجلس باید پس از ۴۵ روز در صحن علنی نهایی می‌شد اما حدود یک‌سال‌ونیم در کمیسیون صنایع و معادن مجلس ماند و مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو یک‌شبه به تصویب نرسیده و حتی بیشتر از زمان قانونی در کمیسیون تخصصی معطل مانده است، اظهار کرد: خودروسازان تلاش و لابی بسیاری کردند که این طرح تصویب نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: دو موضوع در نامه ایشان جای سؤال دارد؛ نخست آنکه گفته شده طرح ساماندهی خودرو برای منافع رانت‌خواران است، حال باید شفاف پاسخ داده شود که رانت چیست و رانت‌خوار کیست؟ نباید با کلی‌گویی موجب تشویش اذهان عمومی شد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دومین موضوع نامه مذکور این بود که گفته شده طرح ساماندهی صنعت خودرو به دنبال زمین گیر کردن صنعت خودرو و تولید ملی است، حال باید پاسخ داده شود چرا چندین دهه از حقوق مردم برای صنعت خودروسازی هزینه شد اما گامی برای ارتقای صنعت خودرو داخلی برداشته نشد.

پارسایی با بیان اینکه حمایت‌های بی‌ضابطه از خودروسازان جای سؤال دارد، تصریح کرد: چرا این حمایت‌ها از فرشبافی که موجب افتخار و ارزآوری برای کشور است، نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه صنعت فرش صددرصد داخلی است، گفت: در گذشته فرش دستباف ایرانی ۸۰ درصد بازار جهانی را دراختیار داشت اما حال به علت بی‌تفاوتی مسؤولان و حمایت بی‌جا از صنایعی مانند خودروسازی -به بهانه حمایت از تولید ملی- سهم ایران از بازار جهانی فرش به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید از نمایشگاه داخلی فرش، یادآور شد: اگر ۱۰ درصد حمایتی که از صنعت خودروسازی شد از فرش می‌شد، اشتغال بسیاری در کشور به وجود می‌آمد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم تصریح کرد: برخی افراد بدون داشتن سند و مدرک به مجلس و قوه‌قضائیه اتهام می‌زنند و تخلفات را تنها به صورت شفاهی بیان می‌کنند اگر این افراد به دنبال شفاف‌سازی هستند، باید با مرکز پژوهش‌های مجلس و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان ارتباط برقرار کرده و گزارش تخلفات را ارائه دهد.

پارسایی گفت: اگر معتقدند طرح «ساماندهی صنعت خودرو» جیب رانت‌خواران را پُر می‌کند چرا در زمان بررسی این طرح پیشنهادات خود را برای اصلاح آن به مجلس ارائه نکردند؟

وی افزود: اگر نظرسنجی شود بیش از ۹۸ درصد مردم از نحوه مدیریت در خودروسازی و تولیدات ناراضی هستند قوه‌قضائیه باید با افرادی که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شوند، برخورد کند.

سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من حاضرم با آقای توکلی که از نمایندگان ادوار مجلس است، یا هر فردی دیگری که درباره طرح «ساماندهی صنعت خودرو» اماواگر مطرح می‌کند در برنامه زنده تلویزیونی مناظره کنم تا زوایای این طرح بیشتر برای مردم آشکار شود.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد