استاندار خراسان جنوبی

میزان اشتغال در معادن خراسان‌جنوبی پایین است

استاندار خراسان‌جنوبی به خروج سنگ‌های خام از استان گلایه کرد و گفت: همه آنچه در استان به آن می‌بالیم تنها صدور پروانه بهره‌برداری از معادن است، این در حالی است که میزان اشتغال در معادن پایین است.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی‌مروج‌الشریعه در کارگروه تخصصی اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان با تأکید بر این‌که حتی یک ثانیه تأخیر در پرداخت تسهیلات اشتغال جایز نیست، اظهارکرد: مدیران و کارشناسان بانک‌های استان حتی برای یک ریال کم‌تر در پرداخت تسهیلات اشتغال بازخواست خواهند شد.

وی افزود: چشم‌اندار استان و بانک‌ها باید روشن باشد تا به هدف مورد نظر در زمینه اشتغال برسیم.

استاندار خراسان‌جنوبی تصریح‌کرد: مدیران بانک‌های استان تمام تلاش خود را برای جذب سهیمه اشتغال‌زایی به‌کار گیرند، چرا که تا پایان تیرماه‌97 اگر این رقم جذب نشود سال آینده سهمیه استان حذف و در اختیار سایر استان‌ها قرار خواهد گرفت.

مروج‌الشریعه ادامه‌داد: تنها مشکل ما این است که رقم ابلاغی با تقاضای مردمی همسو نیست و میزان طرح‌های ارایه شده به بانک‌های عامل از رقم اختصاص یافته بیش‌تر است که این مشکل رفع خواهد شد فقط باید رقم ابلاغی حتماً جذب شود.

وی بیان کرد: اگر این مهم با برگزاری جلسات مختلف به نتیجه نرسد یا کاهش داشته باشد قابل قبول نیست و در این زمینه باید مدیران بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی پاسخگو باشند.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان این‌که مطالبه‌گری حق مردم، افزود: در زمینه پرداخت تسهیلات به حق یا حق، درست یا نادرست باید نمایندگان یا وزرا و مدیران در مجلس جوابگو باشند.

وی تأکیدکرد: دولت برای ایجاد اشتغال در کشور تمام توان، تلاش و امکان خود را گذاشته است از مردم نیز تشکر می‌کنیم که با هوشمندی تمام طرح‌های اشتغال‌زا ارایه می‌دهند.

استاندار خراسان‌جنوبی نوع اطلاع‌رسانی‌‌ها را بسیار مؤثر و مهم دانست و گفت: از این‌که مشکل طرح و متقاضی نداریم خوشحال هستیم و طرح‌های زیادی در سامانه کارا روزانه ثبت می‌شود ولی توزیع متوازن و راهنمایی لازم برای تسهیلات یکی از وظایف مهم دستگاه اجرایی است.

وی افزود: تأکید داریم دستگاه‌های اجرایی با استقرار یک اکیپ قوی، به صورت شبانه‌روزی و به طرق مختلف مدام سرمایه‌گذار را ترغیب و راهنمایی کنند.

مروج‌الشریعه با بیان این‌که مردم برای حل مشکل اشتغال با تمام وجود وارد میدان شده و مشارکت می‌کنند، یادآورشد: هیچ امری بهتر از مشارکت مردم نیست، لذا باید با توجه به حجم قابل توجه طرح‌ها در بانک‌ها، حداکثر منابع را در نظر بگیریم.

وی یکی از ظرفیت‌های استان را معادن دانست و گفت: روز 22بهمن امسال 120دستگاه تریلر در منطقه نهبندان مشغول بارگیری سنگ‌های معدنی به مقصد خارج از استان بودند که این ظرفیت‌ها باید مورد توجه واقع شود.

مروج‌الشریعه نسبت به خروج سنگ‌های خام از استان گلایه کرد و گفت: همه آنچه در استان به آن می‌بالیم تنها صدور پروانه بهره‌برداری از معادن است این در حالی است که میزان اشتغال در معادن پایین است.

وی با تأکید بر این‌که باید نسبت به نوع برنامه‌ریزی‌‌ها سریع و عمیق عمل کرد، افزود: اگر چند کارخانه خوب فرآوری در استان فعال باشد علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی، زمینه اشتغال بسیاری از جوانان نیز فراهم خواهد شد.

وی ادامه‌داد: هرچند استان در فقر برخی امکانات و تجهیزات است اما حداقل باید خیلی سریع‌تر و خاضعانه‌تر کار سرمایه‌گذار را راه بیندازیم در غیراینصورت ثروت‌های استان آرام‌آرام از استان خارج می‌شود.

استاندار خراسان‌جنوبی افزود: باید بپذیریم که نوع نگاه‌ها، مطالبه‌گری و تقاضا‌ها تغییر کرده است، آنچه دولت در تعهدات اول سال ارایه می‌دهد در طول سال با شرایط مختلفی مواجه می‌شود.

وی گفت: طی 38ماه گذشته دوطرح سیمان با بیش از 280میلیاردتومان تسهیلات در شهرستان‌های استان با یکدیگر آغاز شد و به پایان رسید.

استاندار خراسان جنوبی ادامه‌داد: اگر طرح‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال ارایه شده از سوی متقاضیان با شتاب بیش‌تری بررسی شود می‌توان به همان میزان اعتبار جذب و شغل ایجاد کرد.

مروج‌الشریعه گفت: گاهی اوقات به دست خود هزار و یک زیبایی استان را نمی‌بینیم و یک مرتبه برای یک معدن طلا که بخشی از آن در دوشهرستان واقع شده ابتدا به سمت تقسیم سهم‌الارث می‌رویم که تأثیر مخربی بر جذب سرمایه‌گذار می‌گذارد.

وی اضافه‌کرد: کسانی که در کشور دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند، وقت و فرصت شنیدن این مشکلات را ندارند و سرمایه‌گذار از ثانیه‌ثانیه عمر خویش استفاده می‌کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد