خبر خوش برای اکتشافات کشور

تولید ثروت ملی با درآمدهای اختصاصی سازمان زمین‌شناسی

براساس قوانین موجود در کشور، تهیه و تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی به عنوان مسؤولیت حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور یاد شده و در چشم‌انداز 20ساله این سازمان شناسایی محیط‌های زمین‌شناسی، شناخت منابع و کشف ذخایر موادمعدنی و شناسایی فرایندهای پدید‌آورنده و کنترل‌کننده مخاطرات زمین‌شناختی و رفتارسنجی آنها، گسترش پایگاه جامع داده‌های علوم‌زمین به منظور رشد فعالیت‌های دانایی‌محور و توسعه پایدار مشاهده می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی، براساس مطالعات انجام شده، در تمام دنیا تقریباً حدود ۳۰درصد از سود معدنکاری در حوزه اکتشاف هزینه می‌شود. بر همین اساس در کشور ما نیز باید متناسب با بهره‌برداری و سود معدنکاری برای نسل آتی سرمایه‌گذاری شود. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور تقریباً ۵۰ درصد از منابع مالی و پرسنلی خود را به‌صورت مستقیم برای اکتشافات معدنی صرف می‌کند. اطلاعات پایه‌ای که در بخش‌های دیگر سازمان تهیه می‌شود نیز به نوعی غیرمستقیم در خدمت اکتشافات معدنی است. در نتیجه می‌توان گفت تمام فعالیت‌های این سازمان به نوعی در خدمت تولید ثروت و یا جلوگیری از هدررفت سرمایه است.

روشن است، تهیه اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی بدون تخصیص اعتبارات لازم امکان‌پذیر نیست و همواره مسؤولان این سازمان اذعان داشتند که اعتبارات مصوب تناسبی با وظایف حاکمیتی این سازمان ندارد. به نحوی که با بررسی و مطالعه تطبیقی صورت گرفته در بیش از ۱۷۰کشور دارنده سازمان زمین‌شناسی، مشخص شده تنها در زمینه اکتشاف موادمعدنی طی 10سال اخیر به تناسب وسعت و تنوع ماده‌معدنی، با بیش از ۸۰۰میلیون دلار کسری بودجه اکتشافی مواجه بوده‌ایم.

خوشبختانه، چندی پیش با پیگیری‌های انجام شده در سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و با پیشنهاد کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اختصاصی شدن و واریز درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال‌97 جهت ارایه خدمات زمین‌شناسی، اکتشافی و آزمایشگاهی موافقت کردند. تصویب این قانون به مثابه خبری خوش برای مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به حساب می‌آید.

این بودجه در بخش اکتشاف معادن و مطالعات زمین‌شناسی هزینه خواهد شد و با توجه به پیش‌بینی 11میلیاردتومان درآمد و اختصاص تمام این اعتبارت به همین سازمان موجب رفع بخشی از مشکلات حوزه معدنی خواهد شد.

باید خاطرنشان‌کرد؛ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دنبال ایجاد درآمد برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای است. در همین راستا و برای تحقق این هدف، اقدامات متعددی در دستور کار این سازمان قرار دارد؛ که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به ادامه عملیات اکتشافی محدوده‌های امیدبخش به کمک بخش خصوصی اشاره کرد. برای اجرای سایر خدماتی که اجرای آنها در توان بخش خصوصی نیست نیز باید به دنبال ایجاد درآمد باشد. همچنین باید توجه داشت تا پیش از مصوبه اخیر مجلس، بستر مناسبی برای استفاده از درآمدهای این سازمان در راستای برنامه‌های توسعه وجود نداشت. گنجاندن و تعیین ردیف درآمد اختصاصی برای این سازمان در لایحه بودجه سال‌۹۷ کمک بزرگی به این سازمان در جهت انجام وظایف حاکمیتی خواهد کرد.

در همین زمینه عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال97 مجلس شورای اسلامی، چندی پیش با اشاره به بررسی لایحه بودجه سال97 در کمیسیون تلفیق گفته بود: در کمیسیون تلفیق در زمینه معادن مصوبه خوبی لحاظ شد به‌طوری که بعد از 10سال درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور به خود سازمان اختصاص خواهد یافت.

داریوش اسماعیلی با اشاره به این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور مسؤولیت حاکمیتی در خصوص اکتشافات اولیه را برعهده گرفته و باقی مراحل اکتشاف بر عهده سازمان‌های خصوصی قرار گرفته که بر همین اساس تلاش شده از این سازمان حمایت‌های لازم به عمل آید.

به گفته وی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور امکانات و دستگاه‌های آنالیزی مناسبی برای مطالعات زمین‌شناسی در اختیار دارد اما درآمدهای آن به خزانه واریز می‌شد و هرگز به خود این سازمان اختصاص پیدا نمی‌کرد که همین امر موجب شده بود از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری کاملی صورت نگیرد.

تصویب درآمد اختصاصی برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بعد از 58 سال

همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور نیز در همین رابطه با بیان این‌که اعتبارات این سازمان از منابع عمومی تأمین می‌شود، گفت: خوشبختانه بعد از 58 سال از تأسیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور ردیف درآمد اختصاصی برای این سازمان در لایحه بودجه سال‌۹۷ به تصویب رسید.

به گفته راضیه‌لک، از این پس کلیه درآمدهای حاصل از خدمات اکتشافی، آزمایشگاهی، فروش نشریات و نقشه‌های زمین‌شناسی و گزارشات به صورت مستقیم به سازمان تعلق می‌گیرد که بر همین اساس بستری ایجاد شد تا این سازمان بتواند فعالیت‌ها و خدمات خود را بیش از گذشته توسعه و ارایه کند.

وی ضمن اشاره به محدودیت‌های موجود در منابع عمومی کشور، از اختصاصی شدن درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان نقطه عطفی در تحقق اهداف پیش‌روی این مجموعه یاد کرد و افزود: از این پس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور می‌تواند بنا بر نیاز بخش‌های دولتی و خصوصی کشور به ارایه خدمات فنی و مهندسی در زمینه شناسایی محدوده‌های اکتشافی و مطالعات زمین‌شناسی و مخاطرات بپردازد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تأکیدکرد: مطالعات زمین‌شناسی و تهیه اطلاعات پایه در توسعه زیرساخت‌های کشور، طرح‌های توسعه شهری و عمرانی، شناسایی گسل‌های پیرامون کلان‌شهر‌ها و انواع مخاطرات زمین‌شناسی و همچنین جانمایی خطوط انتقال انرژی کاربرد اساسی دارد که بر همین اساس ارایه این خدمات به بخش‌های فعال در این زمینه امری ضروری است تا بدین‌وسیله با دریافت اعتبارات و انتقال آن به درآمدهای اختصاصی سازمان پروژه‌ها به بهترین نحو انجام شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در گذشته درآمدهای این سازمان به خزانه دولت واریز می‌شد، خاطرنشان شد: اعتبارات دریافتی این سازمان از محل این درآمد‌ها اندک بود و با واگذاری یک پروژه، تنها تعهدی به سایر تعهدات دیگر سازمان اضافه می‌شد، بدون آن‌که اعتباری به آن تعلق گیرد و لذا سازمان از قبول هرگونه تعهدی که مورد نیاز بود و در برنامه‌های مصوب آن نمی‌گنجید، خودداری می‌کرد.

لک تصریح‌کرد: در حال حاضر بستر فعالیت فراهم شده و متقاضیان بخش‌های خدمات سازمان در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند با پرداخت هزینه‌ها از این خدمات بهره‌مند شوند و بدین‌ترتیب خریداران خدمات سازمان مشخص‌تر از گذشته می‌شود.

به گفته وی، با رجوع بخش‌های خصوصی و دولتی به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشافی شاهد تغییر و تحول بیش‌تر در بخش اکتشاف کشور خواهیم بود تا بدین‌ترتیب ضمن پیشروی اهداف بخش اکتشاف براساس برنامه ششم توسعه و افق1404 نیازهای موجود کشور تأمین شود.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور با بیان این‌که تخصیص درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان مجلس شواری اسلامی و همچنین سازمان برنامه‌ریزی و بودجه محقق شده، خاطرنشان‌کرد: امید است این سازمان بتواند پروژه‌ها و فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی را نسبت به قبل توسعه دهد و از توانمندی 75درصدی نیروی انسانی متخصص در این مجموعه بیش‌تر استفاده شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد