نماینده مردم دشتی و تنگستان

بندر خورشهاب پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر می‌شود

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ایجاد پایانه صادراتی در استان بوشهر گفت: بندر خورشهاب پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر می‌شود

سید‌کمال‌الدین‌شهریاری در گفت‌وگو با مهر اظهارداشت: با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های انجام شده و پس از نشست‌های کارشناسی سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور و سازمان بنادر و دریانوردی کشور، بندر خورشهاب تنگستان به‌عنوان بندر بهینه ایجاد پایانه صادرات موادمعدنی استان بوشهر انتخاب و به‌زودی شروع به‌کار خواهد کرد تا در یک برنامه بلندمدت مطالعات توسعه‌ای آن انجام پذیرد.

وی افزود: با توجه به این‌که ۳۵درصد از معادن استان بوشهر در شهرستان‌های دشتی و تنگستان واقع است، راه‌اندازی یک پایانه تخصصی صادرات موادمعدنی در این شهرستان‌ها بسیار ضروری بوده و از ابتدای دوره نمایندگی پیگیری‌ها و نشست‌های مکرری با مسؤولین کشوری و استانی در این زمینه برگزار کرده‌ایم که خوشبختانه در جلسه اخیر در سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی سازوکار عملی این مهم به تصویب رسید.

راه‌اندازی کارخانه سیمان دشتی

شهریاری ادامه داد: با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن کشور، سازمان بنادر و دریانوردی کشور، بانک صنعت و معدن کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، به زودی اپراتور اجرایی مشخص و صادرات مواد معدنی از بندر خورشهاب انجام خواهد شد.

نماینده دشتی و تنگستان با اشاره با راه‌اندازی قریب‌الوقوع کارخانه سیمان منددشتی تصریح‌کرد: با راه‌اندازی این کارخانه، تولید سیمان در استان بوشهر به یک میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی افزود: با توجه تعداد قابل توجه معادن دیگر در استان بوشهر و به خصوص در شهرستان‌های دشتی و تنگستان، تسریع در ایجاد یک پایانه تخصصی صادرات موادمعدنی با مسیر کوتاه دسترسی به جهت کاهش هزینه‌های انتقال، بیش از پیش الزامی بوده و با کار کارشناسی انجام شده از سوی دستگاه‌های اجرایی، بندر خورشهاب به‌عنوان بندر بهینه ایجاد پایانه تخصصی صادرات موادمعدنی انتخاب شد.

استفاده از توان بخش خصوصی

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در اولین اقدام، از توانایی بخش خصوصی استفاده خواهد شد تا با امکانات فعلی اسکله بندر خورشهاب، صادرات موادمعدنی به بازارهای موجود کشورهای حوزه خلیج‌فارس انجام پذیرد.

وی ادامه‌داد: در برنامه‌ای بلندمدت، مطالعات توسعه این بندر برای تبدیل به یک پایانه کاملاً تخصصی صادرات موادمعدنی در دستور کار سازمان ایمیدرو و سازمان بنادر و دریانوردی قرار خواهد گرفت تا صادرات موادمعدنی استان بوشهر و حتی استان‌های همجوار به کشورهای هند و آسیای‌شرقی نیز میسر شود.

شهریاری با اشاره به آمار بالای بیکاری در شهرستان‌های دشتی و تنگستان، تصریح‌کرد: عمل به فرمایش رهبرمعظم‌انقلاب برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید سرلوحه کار مسؤولین اجرایی باشد و امیدواریم با پیگیری‌های مکرری که برای توسعه اقتصاد درون‌زا انجام می‌دهیم و با همت بیش‌تر مسؤولین اجرایی برای سرمایه‌گذاری در معادن دشتی و تنگستان و ایجاد پایانه صادرات موادمعدنی، فرصت‌های شغلی مناسبی برای جوانان جویای کار در دو شهرستان دشتی و تنگستان مهیا شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد