مدیرعامل بورس کالای ایران تأکید کرد

97؛سال عرضه‌های پرحجم سنگ آهن در بورس کالا

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: برای افزایش اطمینان و ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سنگ‌آهن، باید قیمت این محصول در مکانیسمی شفاف و واقعی کشف شود.

حامدسلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با ماین‌نیوز با اشاره به در پیش بودن با اشاره به شرایط مساعد شرکت‌های سنگ‌آهنی گفت: با بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های سنگ‌آهن به نظر می‌رسد این شرکت‌ها سودآوری خوبی دارند و دلیلی برای این‌که قیمت‌گذاری محصولات این شرکت به سمت آزادسازی حرکت کند وجود ندارد اما زمانی که قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی افزایش یا کاهش پیدا می‌کند، عموماً چون قیمت‌گذاری ما در سنگ‌آهن دستوری است، سرمایه‌گذاری جدیدی در بازار سنگ‌آهن انجام نمی‌شود.

وی افزود: در صورتی‌که کشف قیمت سنگ‌آهن در یک محیط بازاری صورت نگیرد، چرخه پس‌انداز، درآمد و سرمایه‌گذاری کامل نمی‌شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران با تأکید بر این‌که قرار نیست حتماً قیمت سنگ‌آهن گران شود، اظهارکرد: برای افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران و ورود سرمایه‌گذاران جدید در این عرصه باید قیمت‌گذاری سنگ‌آهن به سمت بازاری شدن حرکت کند.

سلطانی‌نژاد گفت: بورس کالا در حال برگزاری جلسات تعاملی با عرضه‌کنندگان است تا فرایند کشف قیمت آغاز شود. بورس کالا تنها نقطه‌ای است که می‌توان قیمت سنگ‌آهن را بر مبنای مکانیسم عرضه و تقاضا، کشف قیمت واقعی کرده و معامله کرد.

وی پیش‌بینی کرد: در سال ۹۷ به‌طور قطع بورس کالا شاهد عرضه‌های پرحجم سنگ‌آهن خواهد بود.

وی موفقیت بورس کالا در روند قیمت‌گذاری سنگ‌آهن را منوط به ورود شرکت‌های بزرگ سنگ‌آهنی در این بازار عنوان کرد که با توجه به اهمیت این مسأله، بورس کالا در مذاکره با شرکت‌ها و تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن تلاش دارد تا شرایط را برای پذیرش محصولات این شرکت‌ها به منظور تمرکز قیمت‌گذاری سنگ‌آهن در بورس کالای ایران تسهیل سازد.

سلطانی‌نژاد یادآور شد: دولتی بودن شرکت‌های سنگ‌آهنی و فولادی در گذشته سبب شده بود تا این شرکت‌ها در خصوص قیمت‌گذاری سنگ‌آهن مشکلی نداشته باشند اما اکنون با خصوصی شدن این شرکت‌ها نیاز به تغییر روش قیمت‌گذاری ضروری شده است و تنها نقطه‌ای که می‌توان قیمت سنگ‌آهن را بر مبنای مکانیسم عرضه و تقاضا کشف قیمت واقعی معامله کرد، بورس کالای ایران است.

مدیرعامل بورس کالای ایران خاطرنشان‌کرد: اگر در خصوص سنگ‌آهن مکانیزم بازار و قیمت‌گذاری آن به خوبی طراحی شود، در مورد دیگر اجزای زنجیره سنگ‌آهن مانند کنسانتره و گندله این مشکل وجود نخواهد داشت.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد