رییس هیأت تحقیق و تفحص از معادن مطرح کرد:

تعدادی از مدیران استان‌ها تمایلی به دریافت مطالبات از معادن ندارند

رییس هیأت تحقیق و تفحص از معادن، گفت: در یکی از استان‌های نزدیک تهران رییس خانه‌معدن، زمینی را تصرف کرده و بدون مجوز برداشت می‌کند.

نادرقاضی‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص روند عملکرد هیأت تحقیق و تفحص از معادن کشور، اظهار داشت: فرصت 6ماهه هیأت تحقیق و تفحص به پایان رسیده و درخواست مهلت 3ماهه دیگر را ارایه کردهایم و تاکنون تعدادی از استان‌ها مدارک لازم را به هیأت تحقیق و تفحص ارسال نکرده‌اند.

رییس هیأت تحقیق و تفحص از معادن کشور با بیان این‌که شواهد امر حاکی از این است که تعداد زیادی از معادن که در گذشته غصب شده بودند، آزاد شده‌اند، گفت: بخشی از طلب‌های دولت از معادن توسط معدن داران پرداخت نمی‌شد همچنین در برخی از موارد مدیران صنعت معدن استان‌ها تمایلی برای دریافت این مطالبات دولتی نداشتند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای‌اسلامی با اشاره به این‌که تخلفاتی را در برخی از استان‌ها شاهد هستیم، اضافه کرد: کارخانجات و معادنی وجود دارند که مبلغی را به مسؤولین منطقه پرداخت می‌کنند و در مقابل پرداخت این مبلغی اندک به مسؤولین چندین برابر آن را به بیت‌المال پرداخت نمی‌کنند.

پیشرفتی در زمینه معادن نداشته‌ایم

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای‌اسلامی با بیان این‌که متأسفانه در سطح کشور پیشرفتی را در زمینه معادن نداشته‌ایم، تصریح کرد: کل کشور باید مورد مطالعه و اکتشافات قرار بگیرد و همچنین باید به سوی استخراج سنگ‌های زینتی و گران‌قیمت حرکت کنیم.

صادرات سنگ‌های معدنی جایگزین صادرات نفت‌خام شود

وی با تأکید بر این‌که این امکان در کشور وجود دارد تا معادن را جایگزین نفت کنیم، عنوان کرد: نفت را می‌توانند تحریم کنند اما نمی‌توانند صادرات سنگ‌های زینتی را مانند الماس تحریم کنند و با صادرات این نوع محصولات معدنی توان تزریق ارز به کشور وجود دارد.

نفت‌خامی را صادر می‌کنیم که لوله آن وارداتی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای‌اسلامی با اشاره به این‌که بیش از 100 سال است که نفت‌خامی را صادر می‌کنیم که لوله آن از خارج وارد می‌شود، ادامه داد: انتظار داریم آقایان شریعتمداری و سرقینی در زمینه معادن جلسه برگزار کنند و مواردی را که در خصوص تحقیق و تفحص ارسال می‌کنیم مورد بررسی قرار دهند.

برداشت بدون مجوز رییس‌ خانه‌معدن یکی از استان‌های همجوار تهران

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای‌اسلامی با بیان این‌که در یکی از استان‌های نزدیک تهران رییس خانه‌معدن زمینی را تصرف کرده و بدون مجوز برداشت می‌کند، عنوان کرد: از نمایندگان مردم در مجلس شورای‌اسلامی که به آنها از سوی هیأت تحقیق و تفحص حکم داده شده است درخواست داریم تا مدارک را تکمیل و اگر مطالبی دارند نیز بیان کنند.

تکمیل 70درصدی گزارش نهایی هیأت تحقیق و تفحص از معادن

رییس هیأت تحقیق‌وتفحص از معادن کشور در پایان با تأکید بر این‌که معادن متعلق به نسل فعلی نیست و نسل‌های آینده نیز باید از آنها استفاده کنند، خاطرنشان کرد: 70درصد گزارش نهایی هیأت تحقیق و تفحص از معادن کشور تکمیل شده و تنها منتظر ارسال مدارک برخی از شهرستان‌ها هستیم تا گزارش نهایی را آماده کنیم.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد