معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست

معدن شاهوار فاقد مجوز محیط‌زیست است

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه معدن شاهوار شاهرود مجوز محیط‌زیست ندارد گفت: بدون مجوز محیط‌زیست برای این معدن پروانه بهره‌برداری صادر شده است و علیه معدن شکایت کرده بودیم و پیش‌بینی می‌شد روزی این معدن به دلیل شرایط خاص محیط‌زیستی مورد اعتراض مردم قرار می‌گیرد.

حمید ظهرابی در گفت‌و‌گو با مهر با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی در حوزه محیط‌زیست به دلیل اصلاح قوانین و مقررات محدودیت‌هایی مواجه است گفت: در حال‌حاضر استعلام از این سازمان در زمینه معادن فقط در مناطق چهارگانه تحت مدیریت انجام می‌شود.

وی افزود: این درحالی است که فعالیت‌های معدنکاری و معدنکاوی اثرات بسیار گسترده‌ای دارد و مسایل مربوط به تخریب و آلودگی محیط‌زیست نیاز به آن دارد که در قوانین و مقررات اصلاح و بازنگری صورت گیرد.

ظهرابی یادآور شد: مسایل محیط‌زیست را در فعالیت‌های معدنکاری به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار و پایدار شدن توسعه بخش‌های معدن اعمال کنیم.

ظهرابی تصریح کرد: در حوزه معدن باید ملاحظات زیست‌محیطی را جدی تر مورد توجه قرار دهیم زیرا هم اصلاح قوانین و مقررات لازم است و هم آوردن تکنولوژی‌های جدید در این حوزه ضرورت دارد و آموزش و تقویت نیروی انسانی نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با عنوان اینکه باید در انتقال تکنولوژی و الگوسازی فعالیت‌های معدن کاری با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی مورد توجه قرار گیرد و دانش تکنولوژی را وارد کنیم گفت: مازندران ظرفیت‌های طبیعی بسیار بالایی دارد و ظرفیت‌های هر استان متناسب با منابع آن باید مورد توجه قرار گیرد و در بخش معدن نیز ظرفیت‌های زیادی دارد و در حفظ محیط‌زیست و تدوام آن تلاش کنیم.

ظهرابی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی و با اصلاح قانون معادن، مجوز محیط‌زیست فقط در مناطق چهارگانه منحصر شده و کمتر از ۱۰ درصد معادن مجوز زیست‌محیطی می‌گیرند گفت: این درحالی که در آینده شاهد افزایش معارضات محیط‌زیست و معدن خواهیم بود.

معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: در حال‌حاضر آماری نداریم که چنددرصد معادن ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت می‌کنند و این کار نیازمند بررسی دقیق است ولی آنهایی که در حاضر مجوز می‌گیرند کمتر از ۱۰ درصد برای اخذ مجوز به این سازمان مراجعه می‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه چه کنیم که با سرنوشت معدن یورت مواجه نشویم رعایت قانون را اصلی مهم دانست و گفت: قانون در بخش معدن باید اصلاح شود و پس از آن قوانین و مقرراتی در نظر گیریم و سازمان مهندسی معدن باید در پایش به محیط‌زیست کمک کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد