قابلیت بالقوه استان بوشهر در تأمین مواد اولیه مورد نیاز آلومینیم

مدیرکل مرکز زمینشناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور گفت: استان بوشهر از لحاظ ذخیره بوکسیت که از مواد معدنی مورد نیاز صنعت آلومینیم است، وضعیت خوبی دارد.

به گزارش ایرنا، طهمورث یوسفی در نشست بررسی موضوعهای پیش‌نویس تفاهم‌نامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر افزود: این استان از نظر زون‌های زمینشناسی در زون زاگرس قرار گرفته است که این حوزه رسوبی واحدهای سنگی کربناتی و مانع است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در کشور کمبود آلومینیم داریم قرار است در جنوب استان فارس کارخانه‌ای در این زمینه احداث و مواد معدنی آن از خارج تأمین شود که باتوجه به وجود ذخایر بوکسیت استان بوشهر باید مطالعات لازم انجام و میزان ذخیره آن مشخص شود تا گام بزرگی در زمینه تأمین مواد اولیه کارخانه آلومینیم استان فارس برداشته شود.

یوسفی ادامه داد: استان بوشهر در بخش مصالح ساختمانی نیز دارای میزان ذخیره بالا و قابل‌توجه است و رتبه نخست کشور است.

وی گفت: موقعیت استراتژیک استان بوشهر بزرگ‌ترین مزیت آن است زیرا در بخش معدن فاصله و مسافت تعیین‌کننده نرخ معدن است.

یوسفی اظهار داشت: موقعیت بوشهر برای صادرات مواد معدنی نیز مقرون به‌صرفه‌تر و دارای ارزش‌افزوده بیشتری است.

وی با بیان اینکه عناصر نادر خاکی جزء ذخایر استراتژیک و با ارزش‌افزوده بسیار زیاد و حجم اندک است و جهان اکنون به این سمت رفته‌است که ماده معدنی با حجم کم را در صنایع هوایی و فضایی استفاده کند و آن را به استخراج حجم زیادی آهن با ارزش‌افزوده کم ترجیح می‌دهد، افزود: در این ارتباط اکنون پنج نقطه از بوشهر در حال اکتشافات زمین‌شناسی است.

همچنین رضا شهبازی، مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناسی، زیستمحیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: ایرانی کشوری پرمخاطره و جای‌جای آن مجموعه‌ای از انواع مخاطره‌های زمینی و جوی و یا ترکیبی از این دو است که کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

شهبازی افزود: در این ارتباط بخش‌های مختلف کشور بر حسب اینکه جمعیت آنها تحت‌تأثیر چه نوع مخاطره‌هایی است، تقسیم‌بندی می‌شود.

وی بیان کرد: باید به این مخاطره‌ها توجه جدی شود زیرا این مهم ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری را به حداقل میرساند.

شهبازی ادامه داد: باید هر نوع سرمایه‌گذاری با علم به وجود گسلهای فعال انجام شود و به این پدیده و تأثیر آن توجه لازم صورت گیرد.

وی گفت: در استان بوشهر موضوع آب و کیفیت آن بسیار مهم است زیرا بوشهر یکی از محدود استانهای کشور دارای یکسری آلودگی طبیعی در ذخایر آبی است و این مهم باید مورد توجه واقع شود.

شهبازی اظهار داشت: بوشهر استان ساحلی است و این مهم منفعت‌های زیادی دارد، طوریکه تمامی‌چالش‌ها را میپوشاند.

وی افزود: برای نمونه از مشکل کم آبی صحبت شود که میتوان گفت دریا یک مخزن بزرگ آب در استان بوشهر است و یا چالش ارتباط دارد که بندرهای بزرگ و فعالی داریم برای پوشش این مهم وجود دارد.

شهبازی بیان کرد: مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی‌ نیز موضوعی مهم است و به دلیل اینکه مردم استان بوشهر در ساحل زندگی می‌کنند این تغییرات یک تیغه دولبه است و ممکن است بوشهر به سمتی برود که در آینده رخداد بارش‌های سیلابی آن بیشتر شود.

وی افزود: همچنین شرایط سیلخیزی، زمینلغزش و روان‌گرایی در خیلی از خاک‌ها و دامنه‌های استان بوشهر وجود دارد که این تغییرات اقلیمی ‌آورد بالایی از آب دارد و میتواند بارشهای شدید داشته باشد.

شهبازی یادآور شد: اگر این بارش‌ها خوب بررسی و پیشیابی و در مکان‌های مناسب جلوی آن گرفته شود به یک مخزن مناسب آب شیرین تبدیل میشود و اگر توجه نکنیم سیل و خسارت‌زا میشود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد