وزیر صمت مطرح کرد

خودکفایی نسبی در صنعت سیمان

وزیر صنعت،‌معدن‌وتجارت گفت: در ۹ ماهه اول امسال بیش از ۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش تولید در سیمان داریم که این هم نشانگر رونق واحد‌ها و هم نشانگر رونق فعالیت‌های مرتبط با سیمان در کشور است.

به گزارش مناقصه‌مزایده، رضا رحمانی در بازدید از یازدهمین نمایشگاه بینالمللی سیمان، بتن، تکنولوژی ساخت و ماشین‌آلات وابسته(ایران سمنتکس) در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: این نمایشگاه در هشتادوششمین سالروز تأسیس صنعت سیمان در کشور برپا شده است و حسن تصادف خوبی دارد که ظرفیت تولید سیمان در کشور نیز ۸۶ میلیون تن است.

وی با اعلام اینکه هدف‌گذاری رساندن این ظرفیت به ۱۲۰ میلیون تن را تا افق ۱۴۰۰ انجام داد‌هایم، تصریح کرد: با توجه به بازاریابی و امکانات فروش و صادرات این هدف‌گذاری‌‌ها تنظیم می‌شود و ظرفیت لازم را برای رسیدن به این رقم نیز داریم.

رحمانی با اعلام اینکه صادرات کلینکر سیمان نیز بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است، گفت: مهم‌ترین اتفاقی که امسال رخ داد و برای من بسیار غرورآفرین بود، جدی گرفته شدن نهضت ساخت داخل در این حوزه بوده است که انجمن تولیدکنندگان سیمان و واحد‌های تولیدی با جدیت پای کار آمد‌هاند.

وی، سیمان را از جمله حوزه‌های به نسبت خودکفای کشور دانست و افزود: همانند فولاد می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که قادر به تأمین نیازمندی‌های خود در این حوزه هستیم.

وزیر صنعت،‌معدن‌وتجارت ادامه داد: در همین بازدید نمونه‌هایی از بسیاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز این صنعت را دیدیم که در گذشته وارداتی بود، اما اکنون تبدیل به ساخت داخل شده است.

بیش از یک میلیار دلار تجهیزات وارداتی را تبدیل به ساخت داخل کرده‌ایم

رحمانی با تأکید بر اینکه نهضت ساخت داخل به خوبی در کشور شکل گرفته است، بیان داشت: از ابتدای امسال تاکنون در کل کشور بیش از یک میلیارد دلار تجهیزات وارداتی را تبدیل به ساخت داخل کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: نهضت ساخت داخل براساس فرمایشات مقام‌معظم‌رهبری در اکثر رشته‌ها و در اکثر واحد‌های تولیدی به راه افتاده است و حتی واحد‌هایی که جذب نیرو نداشته اند بواسطه اهتمام به این مهم الان در حال افزایش و جذب نیرو هستند.

بازگشت به کار۱۴۰ هزار نیروی تعلیقی و تعدیلی قطعه‌سازان به واسطه اهتمام به نهضت ساخت داخل

وزیر صنعت،‌معدن‌وتجارت در ادامه یادآوری کرد: حتی قطعه‌سازان این هفته گزارش داده‌اند که ۴۰ هزار نفر از نیرو‌های تعدیل شده و ۱۰۰ هزار نفر از نیرو‌های تعلیقی خود را مجدداً به سر کار بازگردانده‌اند.

رحمانی با اعلام اینکه نهضت ساخت داخل به تولید کشور رونق بخشیده است، بیان کرد: رسانه‌ها در انعکاس این فعالیت‌ها اهتمام ورزند، البته صداوسیما در این مسیر به‌خوبی در حال حرکت است و فعالیت‌ها را منعکس می‌کند و انشاا... که نهضت ساخت داخل به یک باور و فرهنگ عمومی‌تبدیل بشود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد