در پالایشگاه لاوان محقق شد

سرمایه‌گذاری 600 میلیارد ریالی در طرح افزایش ظرفیت تولید

مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان از آغاز تولید بنزین با استاندارد و کیفیت یورو5 اتحادیه اروپا در این پالایشگاه نفت خبر داد و اعلام کرد: برای نخستین بار بنزین اکتان 91 در این پالایشگاه تولید شده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شرکت پالایش نفت لاوان، محمدعلی اخباری با بیان اینکه برای نخستین بار، تولید بنزین با استاندارد و کیفیت یورو5 اتحادیه اروپا در پالایشگاه نفت لاوان آغاز شده است، گفت: با اجرای پروژه جدید، استاندارد بنزین تولیدی پالایشگاه لاوان به یورو۵ ارتقاء یافته که اجرای این طرح ارتقاء و بهبود کیفیت افزایش سودآوری، افزایش اکتان (آرام‌سوزی) بنزین و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی را به همراه داشته است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان با اشاره به تولید بنزین با اکتان 91 در این پالایشگاه نفت، تصریح کرد: مهم‌ترین هدف و سیاست شرکت پالایش نفت لاوان، حرکت در مسیر سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران براساس منویات مقام‌معظم‌رهبری در راستای تولید فرآورده‌های پاک و با ارزش‌افزوده نفتی، متنوع‌سازی سبد تولید محصولات، کاهش خام‌فروشی، حفظ محیط‌زیست، بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهبود عملکرد اقتصادی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و امکانات داخلی، ارتقای سطح دانش و تجربه نیروی انسانی، ارتقای توانمندی شرکت‌های داخلی در عرصه رشد اقتصادی و پیشرفت صنعتی کشور، حرکت به سمت خودکفایی و ایجاد روحیه اعتماد به نفس و خودباوری نسبت به توان و تولید داخلی و فراهم شدن زمینه اشتغال مولد با هدف حرکت در مسیر توسعه پایدار است.

به گفته وی، پیچیدگی پروژه‌های تحت لیسانس، تحریم‌ها، خرید تجهیزات از شرکت‌های گمنام در سال‌های گذشته، ورود تجهیزات بی‌کیفیت و پایین‌تر از حد استاندارد، عدم ورود کاتالیست‌ها، ایجاد مشکل از سوی پیمانکار در زمینه تحویل پروژه و در نهایت کنارگذاشتن پیمانکار و ساخت واحد توسط نیروهای پالایشگاه، موجب طولانی شدن روند اجرای این پروژه شد.

اخباری هزینه سرمایه‌گذاری اجرای این طرح بهبود کیفیت و افزایش ظرفیت شرکت پالایش نفت لاوان را حدود 600 میلیارد ریال و بیش از 108 میلیون یورو عنوان کرد و افزود: هزینه ریالی احداث واحدهای سرویس‌های جانبی، حدود 801 میلیارد ریال و هزینه ارزی آن بیش از 83 میلیون یورو است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان در پایان خاطرنشان کرد: هزینه سرمایه‌گذاری کمتر، سازگاری با محیط‌زیست، هزینه پایین‌تر تولید و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی از مهم‌ترین دستاوردهای اجرای این پروژه است.

گفتنی است، طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت تولید در پالایشگاه نفت لاوان شامل پروژه‌های احداث واحد تقطیر، واحدهای تصفیه هیدروژنی و ایزومریزاسیون نفتای سبک، تصفیه هیدروژنی و تبدیل کاتالیستی، تصفیه هیدروژنی فرآورده‌های میان تقطیر نفت سفید و نفت گاز، واحد بازیافت گوگرد، ایجاد سرویس‌های وابسته و جانبی و احداث دو رشته خط لوله 16 اینچی برای بارگیری فرآورده‌های نفتی است.

فاز اول این طرح که شامل افزایش ظرفیت پالایشگاه از 30 به 50 هزار بشکه در روز (افزایش کمی طرح) در سال 1390 همزمان با روز ملی خلیج همیشه فارس به بهره‌برداری رسید و هم‌اکنون با ظرفیت 55000 بشکه در روز مطابق با استانداردهای روز جهانی به تولید فرآورده‌های نفتی می‌پردازد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد