سهم ایران در بازار پتروشیمی ‌افزایش می‌یابد

افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی‌ در امسال و ابتدای سال آینده، قرار است تولید ایران در این صنعت را به ۱۰۰ میلیون تن در سال برساند. طرح‌هایی که اولین مورد آن هفته گذشته به بهره‌برداری رسید تا سرآغاز جشنواره افتتاح‌هایی باشد که سهم ایران در بازار پتروشیمی ‌را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایرنا، براساس سند چشم‌انداز۱۴۰۴ طراحی طرح‌های پیشران در صنعت پتروشیمی ‌به عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دارد و این طرح‌ها با هدف رفع نیازهای داخلی و بی‌نیازی از واردات، ایجاد توازن و تنوع‌بخشی محصولات، کمک به تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین‌دستی اجراء می‌شوند.

برای رسیدن به این اهداف، جهش دوم و سوم در صنعت پتروشیمی‌تعریف شده است که در جهش دوم ظرفیت تولید پتروشیمی ‌به ۱۰۰میلیون تن در سال می‌رسد که ارزش آن نیز بیش از ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

در جهش سوم نیز با ظرفیت تولید ۱۳۳ میلیون تن در سال، درآمد پتروشیمی‌۳۷ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

در جهش دوم اگرچه تمرکز بر افزایش تولید محصولات بالادستی پتروشیمی ‌است اما جهش سوم محصولاتی خاص و باارزش در رده‌های میانی و پایین‌دستی تولید خواهد کرد. طرح‌هایی که به گفته وزیر نفت تنها طرح‌هایی بر روی کاغذ نیست و پیشرفت مطلوبی نیز دارد و قرار است تا پایان سال ۱۴۰۴ تکمیل و افتتاح شود.

جهش دوم اما تا سال آینده در صنعت پتروشیمی ‌محقق خواهد شد تا آنجا که بهره‌برداری از این طرح‌ها از روز پنجشنبه (پنجم‌تیرماه) با افتتاح مجتمع پتروشیمی ‌میاندوآب با حضور ویدیوکنفرانسی رئیس‌جمهوری آغاز شد.

در واقع مجتمع پتروشیمی‌میاندوآب نخستین طرح از ۱۷ طرح که در قالب جهش دوم پتروشیمی ‌افتتاح می‌شود.

اگرچه شیوع کرونا ممکن است بهره‌برداری از چند طرح در قالب این جهش را به ابتدای سال۱۴۰۰ موکول کند اما به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سال ۹۹ سال طلایی این صنعت خواهد بود تا آنجا که به طور یقین ۱۲ طرح امسال و در سال «جهش‌تولید» به ارزش 11.3 میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت تولید تا پایان امسال به ۹۰ میلیون تن افزایش پیدا می‌کند و رشدی ۳۵ درصدی خواهد داشت.

این ۱۷ طرح شامل متانول کاوه، فاز نخست پتروشیمی ‌بوشهر، تولید کاتالیست لرستان، پتروشیمی ‌میاندوآب، پتروشیمی‌کیمیای پارس‌خاورمیانه، پالایش گاز بیدبلند۲ (تأمین‌کننده خوراک واحدهای پتروشیمی)، اوره و آمونیاک لردگان، فاز دوم پتروشیمی ‌ایلام، پتروشیمی‌ هگمتانه همدان (که برای نخستین بار pvc با گرید پزشکی را تولید خواهد کرد)، فاز نخست پتروکیمیای ابن‌سینا، پتروپالایش کنگان، اکسیر حلال عسلویه، فاز نخست پتروشیمی ‌مسجد سلیمان، پالایش پارسیان سپهر، سبلان، فاز نخست آرتا انرژی و دی آریا پلیمر است که امسال و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و جهش دوم پتروشیمی ‌را رقم می‌زند.

جهشی که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ‌را ۵۱ درصد افزایش خواهد داد و درآمد را نیز ۶۶ درصد بالا می‌برد.

افزایش درآمد صنعت پتروشیمی ‌با جهش دوم پتروشیمی ‌به ۲۵ میلیارد دلار در حالی محقق می‌شود که مجموع درآمد این صنعت در سال۹۲ و در آغاز دولت تدبیر و امید، ۱۲میلیارد دلار بود.

در این زمینه، وزیر نفت به انجام ریل‌گذاری مستحکم برای آینده صنعت پتروشیمی ‌به عنوان جهش سوم صنعت پتروشیمی ‌اشاره کرده و گفته که جهش سوم فقط طرح‌هایی نیستند که در کاغذ باشند، بلکه شامل طرح‌هایی هستند که هم‌اکنون برخی از آن‌ها پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی‌کشور را با رشد سه‌برابری از ۱۲میلیارد سال ۹۲ به ۳۷میلیارد دلار می‌رساند. به عبارت دیگر در سال ۱۴۰۴ شاهد رشد ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.

زنگنه با تأکید بر اینکه تثبیت ریل‌گذاری توسعه صنعت پتروشیمی‌ و تکمیل زنجیره ارزش در سال آخر دولت اتفاق می‌افتد، افزوده که طرح‌های پیشران در سه زیر شاخه متانول، پروپیلن، اتیلن، بنزن در حال طراحی است که بخش عمده اتیلن انجام شده است.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه وزارت نفت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اهداف دولت و رهنمودهای مقام‌معظم‌رهبری در زمینه توسعه پتروشیمی‌ را به خوبی در این سال‌ها دنبال کرده و موفق بوده، یادآوری کرده که ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی ‌در سال۷۶ یکمیلیارد دلار بوده که این رقم با تحقق جهش اول و دوم صنعت پتروشیمی‌ تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد