تأمین کامل برق پتروشیمی‌های منطقه عسلویه

 نیروگاه برق مبین انرژی خلیج‌فارس با توجه به نیاز مجتمع‌های پتروشیمی‌منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با حداکثر ظرفیت یعنی 96درصد در حال تولید است.

به گزارش مناقصه‌مزایده، علیرضا شمیم؛ مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس در مجمع عمومی‌عادی سالیانه شرکت از تولید افزایشی این شرکت و بهره‌مندی از توان مهندسان داخلی برای تولید قطعات خبر داد و گفت: ساخت 3600 از قطعات دستگاه‌های شرکت توسط یک کمیته فنی با میانگین سنی جوان انجام شده است. از آنجایی که تأمین قطعات ژنراتورهای شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس آمریکایی و تحریم هستند توسط تیم فنی شرکت تولید شده و در حال استفاده است به‌طوری که بخشی از این قطعات به سمت صادرات هم رفته‌اند.

شمیم به افزایش سرمایه شرکت اشاره کرد و گفت: در سال 92 افزایش سرمایه داشتیم و خبر خوب برای سهامداران این است که اگر مجمع مجوز افزایش سرمایه و آورده نقدی را بدهند می‌توانیم در سال‌جاری افزایش سرمایه داشته باشیم.

وی رکن اساسی توانمندسازی نیروی انسانی را آموزش دانست و گفت: توانمندسازی نیروی انسانی به عنوان سرمایه اصلی در دستور کار ما قرار دارد در حال‌حاضر 1600 نفر در مبین انرژی خلیج‌فارس مشغول به کار هستند که به دلیل پیچیدگی‌های تک بودن صنعت پتروشیمی ‌به آموزش مداوم نیاز دارند. عملکرد آموزشی در سال گذشته نیز شامل کلاس‌های فنی و غیرفنی، سمینارهای تخصصی و کلاس‌های زبان در سایت و بیرون از سایت برای همکاران شرکت بوده است.

شمیم اهداف کلان مالی شرکت در نقشه استراتژیک را بهینهسازی تولید، افزایش سودآوری و سرمایه‌گذاری اعلام کرد و گفت: تمامی‌اهداف کلان شرکت در راستای تداوم تولید هستند زیرا اگر مبین انرژی یک وقفه در تولید داشته باشد تأثیر آن می‌تواند 42درصد تولید صنعت پتروشیمی‌ کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد. همکاران من در مبین تلاش دارند که به‌روز بوده و به‌صورت مداوم فرآیندها را بازنگری کنند. گزارش عملکرد نیز نشان می‌دهد که در سال گذشته حادثه حادی نداشتیم.

وی دستاوردهای تولید در سال98 را افزایشی عنوان کرد و گفت: تولید شرکت در سال گذشته نسبت به سال۹۷ افزایشی بوده و دلیل آن در سرویس قرار گرفتن برخی از پلنت‌های فاز دوم عسلویه است که تأمین یوتیلیتی آنها جزء تکالیف مبین نبوده، با توجه به اینکه تأمین‌کننده یوتیلیتی آنها هنوز به سرویس نیامده ما از این فرصت استفاده کردیم و مشتری‌ها را جذب و قرارداد 25ساله منعقد کردیم و با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستیم. به‌طوری که ظرفیت‌های خالی در زمینه تولید اکسیژن و برق نیز در حال فعالیت هستند.

مدیرعامل پتروشیمی ‌مبین اظهارکرد: می‌توان گفت که تقریباً 47درصد درآمد شرکت از این دو محصول تأمین می‌شود. در حال‌حاضر نیروگاه برق 96 درصد برق تولید می‌کند و این در حالی است که در دنیا نیروگاه باید با 80درصد ظرفیت فعالیت کند و 20درصد رزرو باقی بماند اما مبین انرژی خلیج‌فارس به دلیل نیاز مشتریان با حداکثر توان در حال تولید است. بر این اساس بخش تعمیرات و روتین‌های سالیانه به‌خصوص واحد ازت و نیروگاه که فوق‌العاده مهم هستند به‌صورت روتین و در زمان تعیین شده چک و تعمیر می‌شوند.

شمیم در مورد پروژه‌های تعریف شده در مبین انرژی خلیج‌فارس گفت: چالش‌های بسیار جدی در سال گذشته داشتیم. یکی از آنها پروژه پنج‌میلیون یورویی برای جلوگیری از قطع آب کولینگ شرکت‌های مشتری و مبین بود که در حال‌حاضر 25 درصد لوله‌های آن به سایت حمل شده و امیدواریم حداکثر اوایل آبان‌ماه در سرویس داشته باشیم. پروژه دیگر بویلر 350 تنی به ارزش شش‌میلیون یورو و 11 میلیون تومان هزینه بوده است که با پیشرفت 80 درصدی قفل شده بود و با فشار 25 بار آزمایش شد و در این ماه به سرویس می‌آید.

وی ادامه داد: پروژه سبز آب استحصال شده از 500 میلیون مترمکعب پساب خروجی شرکت‌ها که باید به دریا بریزد را تصفیه کرده و حدود 500 مترمکعب در ساعت آب استحصال شده پساب به دریا می‌ریزیم اما برای استفاده از این آب تصفیهشده نیز پروژه تعریف شده که این آب را تبدیل کرده و در سرویس بهداشتی و فضای سبز استفاده کنیم. در حال‌حاضر این پروژه سبز 75 درصد پیشرفت دارد.

مدیر عامل شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس به همکاری با شرکت پژوهش و فناوری تأکید کرد و در مورد پروژه‌های تحقیقاتی با پژوهشگاه صنعت نفت، گفت: سه پروژه با پژوهشگاه صنعت نفت تعریف شده است که یکی پایلوت کنترل پساب به هزینه یکمیلیاردونیم، دیگری طرح جلوگیری از زنگ‌زدگی فلزات و تجهیزات در هوای شرجی عسلویه است و دیگری کنترل و مدیریت انرژی مصرفی در شرکت مبین انرژی است به‌طوری که سیستم به اپراتور تذکر می‌دهد که در رنج مصرف انرژی نیست و باید میزان مصرف را کنترل کند که سال آینده اجرایی خواهد شد.

براساس این گزارش مبین انرژی خلیج‌فارس ۶۲میلیارد ریال هزینه مسؤولیت‌های اجتماعی می‌کند. شمیم در مورد اقدامات محیطزیستی شرکت خاطرنشان کرد: از سال 78 برای ۱۰ سال متوالی گواهی عدم آلایندگی را از سازمان حفاظت محیط‌زیست دریافت کرده‌ایم که ارزش این گواهی حدود ۸۰ میلیارد تومان است. همچنین 550 متر فضای سبز جدید ایجاد شده و در طرحی با محیطزیست استان لاک‌پشت‌هایی که به توربین‌ها چسبیدهاند آزاد شده و پلاک‌گذاری می‌شوند. براساس مصوبه مجمع عمومی ‌عادی سالیانه شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس در سال‌جاری، ۶۲میلیارد ریال در حوزه مسؤولیت‌های اجتماعی هزینه خواهد کرد.

براساس گزارش شرکت ملی پتروشیمی، واگذاری صددرصد سهام شرکت آپادانا به مبین انرژی خلیج‌فارس به سهامداران در مراسم مجمع عمومی‌عادی سالیانه اعلام شد و در انتهای جلسه شرکت مبین انرژی خلیج‌فارس به ازای هر سهم ۱۸۵ تومان سود تقسیم شد که این میزان ۹۰ درصد سود محقق شده است و ظرف دو هفته آینده سود تخصیص داده شده از طریق سامانه سجام‌ به سهامداران حقیقی پرداخت می‌شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد