ضرورت ايجاد شرایط مناسب برای جذب سرمایه‌گذار در صنعت پتروشيمي

 توسعه صنایع پایین‌دست انرژی در شهرستان دیر، یکی از موضوعات مهمی ‌است که با جدیت دنبال می‌شود ولی باید در کنار این توسعه، زمینه حفاظت و حراست از محیط‌زیست شهرستان نیز فراهم شود.

 به گزارش مهر، صنعت پتروشیمی ‌ایران یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان فرآورده‌های پلیمری و شیمیایی در جهان به شمار می‌آید و نقش مهمی ‌در ایجاد رونق تولید در کشور دارد.

ایجاد صنایع پایین‌دستی نفت‌وگاز می‌تواند مانع از خام‌فروشی و همچنین ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات پتروشیمی ‌شود و قدمی‌ در راستای اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال باشد، به شرطی که به صورت اصولی و با رعایت ضوابط زیستمحیطی و فاصله قانونی از شهرها و اماکن مسکونی اجراء شوند تا خطری محیط پیرامونی آنها را تهدید نکند.

برای اجرای طرح‌های پتروشیمی ‌و صنایع پایین‌دستی آن باید تمامی‌ جوانب امر سنجیده شود تا شاهد مشکلات زیست‌محیطی و ایجاد آلودگی در آب، خاک، هوا و... نباشیم که نمونه‌های آن را در عسلویه شاهد هستیم.

پس از استقرار بزرگ‌ترین پتروشیمی ‌متانول جهان در اطراف شهر دیر به تبع آن شاهد حضور شرکت‌های دیگری در منطقه بودیم که با توجه به مشکلات زیست‌محیطی و تخریب‌هایی که در محیط پیرامونی خود ایجاد کردند، در سال‌های اخیر مورد انتقاد فعالان اجتماعی و زیست‌محیطی قرار گرفتند.

توسعه شهرک‌های اشتغالزا در دیر

فرماندار شهرستان دیر گفت: یکی از پتانسیل‌های موجود شهرستان در بخش صنعت استفاده از صنایع پایین‌دستی برای تولیدات شرکت متانول کاوه و سیراف انرژی است که مجموع تولید آنها در صورت تولید با ظرفیت کامل بالغ بر ۱۲هزار تن در روز می‌شود.

کریم علی‌حسنی با اشاره به مزایای استفاده از این ظرفیت‌ها، افزود: استفاده از ظرفیت صنایع پایین‌دستی با لحاظ مسائل زیست‌محیطی به جهت جلوگیری از خام‌فروشی در کشور، ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغال فراگیر و ارزآوری خوبی که دارد، می‌تواند برای شهرستان اتفاق بسیار خوب و مثبتی باشد.

وی چگونگی تأمین خوراک این صنایع پایین‌دستی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آنها از طریق جذب سرمایه‌گذاری را مهم‌ترین بحثی دانست که مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فرماندار دیر با بیان اینکه توسعه شهرستان را براساس شهرک‌ها گذاشته‌ایم، به ایجاد این شهرک‌ها در زمینه گلخانه‌ای، پرورش میگو، ماهی در قفس، شهرک‌های معدنی، شهرک گردشگری و در زمینه پتروشیمی ‌و صنایع پایین‌دستی اشاره کرد.

 رونق اشتغال با توسعه صنایع پایین‌دست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر در ارتباط با جانمایی و راه‌اندازی ناحیه صنعتی صنایع پایین‌دستی متانول در شهرستان دیر، اظهار داشت: شهرک‌ها خیرات و برکات بسیاری دارند مخصوصاً در زمینه صنایع پایین‌دست نفت و پتروشیمی‌ که غیر از ایجاد اشتغال مانع از خام‌فروشی می‌شود.

سعید زرین‌فر با تأکید بر لزوم ایجاد ارزش‌افزوده از محصولات پتروشیمی، بیان کرد: شهرستان دیر ظرفیت‌های بالایی در زمینه صنایع پایین‌دستی دارد و از طرفی هم به پارس‌جنوبی نزدیک است.

وی اشتغال را یکی از مشکلات بزرگ کشور دانست و گفت: برای ایجاد اشتغال نیازمند رونق تولید هستیم که لازمه تولید، سرمایه‌گذاری است.

زرینفر با تأکید بر اینکه امکانات دستگاه‌ها باید برای حل مشکلات مردم و تحول در اقتصاد استفاده شود، ادامه داد: در شرایط امروز دولت امکان سرمایه‌گذاری ندارد و باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید حرکت کنیم.

وی جذب سرمایه‌گذار خارجی را مهم دانست و تأکید کرد: اگرچه در این زمینه محدودیت‌هایی داریم اما کم و بیش با مواردی برخورد می‌کنیم و افرادی هستند که با خارجی‌ها به صورت مشترک همکاری دارند و یا سرمایه‌گذاری آنها با ارز است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر، تصریح کرد: برای جذب سرمایه‌گذار باید زمینه را فراهم و تسهیلاتی که امکاناتی مانند آب و برق و... را فراهم کنیم تا با اطمینان فعالیت خود را شروع و تولید و صادرات داشته باشند.

 وی مسؤولیت بزرگ مدیران علاوه بر کارهای روزمره را فراهم کردن زمینه بهبود وضعیت اقتصادی در کشور دانست و عنوان کرد: با توجه به ظرفیت بالا و صنایعی که در شهرک صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ‌مستقر می‌شوند زمان محدودی داریم که باید در یک چارچوب خاص و زمان‌بندی شده کار را شروع کنیم.

زرین‌فر یادآور شد: طبیعتاً ایجاد چنین شهرکی کار بزرگی است و به هر میزان که الان سرمایه‌گذاری کنیم و وقت بگذاریم و جوانب کار را خوب ببینیم و ببندیم در آینده گرفتاری‌هایمان کمتر خواهد بود.

لزوم رعایت استانداردهای زیست‌محیطی

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر نیز با اشاره به ایجاد شهرک صنایع پایین‌دستی در دیر، بیان کرد: گزینه‌ای که برای ایجاد شهرک صنایع پایین‌دستی مطرح شده مطلوب است.

فرهاد قلی‌نژاد افزود: مهم‌ترین نگرانی ما بحث حریم شهر است که این زمین خارج از حریم شهر قرار دارد. وقتی یک صنعتی از ما مجوزی دریافت می‌کند، سال‌ها بعد به‌دنبال طرح توسعه و افزایش ظرفیت است و اینگونه محدودسازی‌ها با افزایش مساحت حریم‌ها و محدوده‌های قانونی شهر باید با دقت صورت گیرد که محدودیتی برای صنایع موجود در آن منطقه ایجاد نکنیم.

وی با بیان اینکه مکان اعلام شده برای ایجاد شهرک صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ‌مشکل حریم ندارد، افزود: از نظر ضوابط زیست‌محیطی هر پتروشیمی، ناحیه صنعتی و شهرک صنعتی تخصصی باشد دو شرط فاصله تا اولین مراکز مسکونی و فاصله از شهر لحاظ می‌شود که این پروژه در این زمینه مشکلی ندارد.

قلی‌نژاد با اعلام اینکه اینگونه طرح‌ها مشمول مطالعات ارزیابی زیست‌محیطی هستند، تأکید کرد: با توجه به اینکه این طرح جزء صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ‌محسوب می‌شود، مطالعات زیست‌محیطی کم‌حجم‌تر و نگرانی ما در محیط‌زیست نسبت به پتروشیمی‌های بالادستی که معمولاً دارای ماهیت آلودگی‌زا هستند، کمتر است.

مجوز نهایی منوط به ارزیابی زیست‌محیطی است

وی با اشاره به اینکه مجوز نهایی منوط به مطالعات ارزیابی زیست‌محیطی است، ابراز کرد: با توجه به شناخت از منطقه و صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ‌مشکل خاصی وجود ندارد و فقط در ارزیابی‌های آن باید تسریع شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر، گفت: مطالعات ارزیابی محیطی طبق قانون است و باید مقوله صنعت، سلامت مردم و محیط‌زیست با هم دیده شود و آن شهرک ناحیه‌بندی و نوع صنایع مشخص شود.

وی اضافه کرد: با انجام این مطالعات، پتروشیمی‌های دیگر در صنایع پایین‌دستی در مرحله استقرار نیازی به مطالعات ارزیابی به صورت تک‌به‌تک نخواهند داشت، بلکه می‌توانند مطالعات مدیریت زیست‌محیطی را بعداً ارائه کنند و در داخل استان مجوز دریافت بگیرند.

قلی‌نژاد خاطرنشان کرد: تمام عوارض و پیامدها، سیستم‌های کنترلی مورد نیاز، تصفیهخانه فاضلاب مرکزی، جهت باد غالب در منطقه، نوع فیلترهایی که باید نصب شود و مدل پسماند در قالب این مطالعات لحاظ و برای دیگر صنایعی که مستقر می‌شوند، الزامی‌می‌شود.

وی گفت: نگرانی که در برخی محافل راجع به تجمع پتروشیمی‌ها در شهرستان دیر مطرح می‌شود، با این رویکرد که به سمت صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ‌می‌رویم و رعایت فاصله‌های استاندارد، خود به خود برطرف می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر اظهار امیدواری کرد، با توجه به رعایت فاصله قانونی این طرح از شهر دیر و روستای همجوار با رعایت کنترل‌ها و الزامات زیست‌محیطی هیچ‌گونه آلودگی برای مردم منطقه نداشته باشد.

عسلویه تجربه گران بهایی برای استان بوشهر و دیگر نقاط کشور است؛ وضعیت کنونی عسلویه می‌گوید که توسعه صنایع باید متوازن و با حفظ فاصله‌های استاندارد باشد و مسائل زیست‌محیطی به خوبی در نظر قرار گیرد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد