رکوردزنی برقی لرستان در تعویض 8000 کنتور هوشمند

شرکت توزیع برق لرستان در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن 8000 دستگاه کنتور فهام را جایگزین کنتور‌های قدیمی کرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان لرستان، با پیگیری‌های مجدانه و لحظه به لحظه مدیرعامل شرکت 8000 کنتور طرح فهام (فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری انرژی) در کم‌تر از 3 ماه برای مشترکین دیماندی ولتاژ اولیه و ثانویه تعویض شد.

فریدون‌خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به این‌که از حیث تعویض و نصب کنتور فهام برای مشترکین دیماندی در کشور دومین استان هستیم و در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم، اظهار داشت: از لحاظ سرعت عمل و اجرای پروژه در بازه زمانی کم‌تر از 3 ماه، اولین استان کشور می‌باشیم که به هدف رسیده و می‌توانیم تمامی مشترکین دیماندی را از راه دور قرائت کرده و تحت سامانه(AMI) تمامی رفتار مصرفی مشترکین را رصد کنیم.

خودنیا ابراز داشت: به منظور اجرای این پروژه براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و مصوبات جلسات برگزار شده مقرر شد از ظرفیت و توانمندی نیروهای اجرایی را که سابقه فعالیت در حوزه لوازم اندازه‌گیری را داشتند فراخوان کرده و با برگزاری دوره‌های آموزشی برای آنها استارت کار اجرای پروژه زده شد و خوشبختانه با افتخار تمام در سرعت عمل اجرای کار توانستیم در کوتاه‌‌ترین مدت ممکن این پروژه مهم را اجرایی کرده و بعد از شرکت توزیع شهرستان مشهد اولین استان موفق باشیم.

عبدالرضاحسینی‌مهر، مدیردفتر کنترل پروژه و دبیر عالی کمیته کاهش تلفات در خصوص اجرای پروژه فهام، ابراز داشت: این فعالیت بزرگ به عنوان برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی توانیر و شرکت‌های توزیع برق کشور تعریف شده و در این طرح تمامی لوازم اندازه‌گیری مشترکین دیماندی ولتاژ اولیه و ثانویه تحت سامانه AMI قرائت از راه دور قرار گرفته و من‌بعد از طریق همین سامانه تمام اقدامات نرم‌افزاری لازم بر روی کنتورهای فوق از راه دور امکان‌پذیر است.

مدیر دفتر کنترل پروژه گفت: کنتورهای هوشمند فهام دارای ماژولGPRS بوده که با نصب یک عدد سیم‌کارت قابلیت ارسال پارامترهای اندازه‌گیری شده در هر زمان را به‌کاربران می‌دهد.

وی گفت: کنتورهای هوشمند جدید علاوه بر سنجش میزان انرژی اکتیو و راکتیو مصرفی، سایر پارامترهای الکتریکی از قبیل ولتاژ، جریان، توان، هارمونیک تا مرتبه 17 و ضریب قدرت را نیز اندازه‌گیری می‌کنند.

حسینی‌مهر افزود: داشتن اطلاعات لحظه‌به‌لحظه مشترک در کنترل میزان مصرفی و دیماند مشترک تأثیر به‌سزایی دارد و از آنجا که کاهش تلفات و کاهش پیک مصرفی از مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی صنعت برق و شرکت‌های توزیع برق است این کنتور‌ها می‌توانند تصویر شفافی از مصرف مشترکین را در اختیار متولیان امر قرار دهند و با استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی می‌توان کنترل لازم بر رفتار مصرفی مشترکین دیماندی را اعمال کرد.

وی با اشاره به این‌که وزارت نیرو طرح تعویض 450 هزار کنتور دیماندی و نصب کنتورهای فهام به‌جای آنها را در دستور کار خود قرارداد که از این تعداد سهم توزیع لرستان 8000 دستگاه بود، اظهار داشت: پس از برگزاری جلسات متعدد و مصوب کردن روش‌های اجرایی کار با هماهنگی مدیر امور مشترکین شرکت تعداد 24 اکیپ تعویض لوازم اندازه‌گیری تشکیل که شامل کارشناس یا تکنسین لوازم اندازه گیری، سیمبان، برقکار و راننده بوده که در مجموع نیروهای عملیاتی 81 نفر در اجرا به‌طور مستقیم دخیل بودند.

شیرازی مدیر امور مشترکین شرکت توزیع برق استان لرستان نیز یادآور شد که علاوه بر این 24 اکیپ 16 نفر نیز در 11مدیریت توزیع ساماندهی شدند که به صورت روزانه اطلاعات کنتورهای تعویض شده را در سیستم جامع فروش و فرم‌های ارسالی سابا ثبت می‌کردند.

مدیر امور مشترکین همچنین گفت: جهت تسهیل در کار برای تمامی اکیپ‌های مشخص شده ابزار کار و تجهیزات ایمنی خریداری و برای هر اکیپ یک خودروی مناسب تأمین و پروژه در زمان مقرر استارت زده شد که در مدت زمان گفته شده در سطور بالا این اقدام مهم انجام شد.

شیرازی ارزش ریالی هر دستگاه کنتور دیماندی ولتاژ ثانویه به همراه هزینه دستمزد را حدود 12 میلیون ریال و همچنین ارزش هر دستگاه کنتور دیماندی ولتاژاولیه را به همراه هزینه دستمزد 20میلیون ریال اعلام کرد و گفت: شرکت توزیع در حال حاضر منتظر دریافت کنتورهای 3 فاز مستقیم هوشمند است تا پروژه فهام را برای مشترکین دارای کنتور 3 فاز مستقیم نیز اجرا کنید.

در خاتمه، حسینی‌مهر هزینه‌های اجرا شده برای پروژه فوق را 98 میلیارد ریال اعلام و اظهار داشت: 82 میلیارد آن توسط سازمان بهره‌وری انرژی (سابا) تأمین و مبلغ 16 میلیارد ریال مابقی توسط شرکت توزیع برق لرستان پرداخت شده است.

 

همچنین وی گفت: برای اجرای پروژه فوق 8 جلسه ستادی با 147 نفر ساعت کار کارشناسی برگزار و مدیرعامل برق استان به‌عنوان مدیر پروژه بر کلیه بخش‌های طرح فوق شامل پشتیبانی، اجرا، نظارت بر اجرا و تکمیل پروژه مدیریت کرده و گزارش‌های عملکرد واحدهای اجرایی را روزانه و نقطه به نقطه کنترل می‌کردند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد