تحویل روزانه 3 میلیون فوت مکعب گاز مشعل به بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: در چارچوب قرارداد فروش گازهای همراه نفت به بخش خصوصی، تحویل روزانه 3میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت مجتمع پارسی کلاستر به شرکت سرمایه‌گذار آغاز شد که این امر در راستای حفاظت از محیط‌زیست و کاهش آلاینده‌ها است.

به گزارش ایسنا، بیژن‌عالی‌پور اظهارکرد: این شرکت در راستای سیاست‌های شرکت ملی نفت ایران برای حفاظت از محیط‌زیست، کاهش آلاینده‌ها و بهینه‌سازی تولید و مصرف انرژی، سال گذشته دو قرارداد فروش گازهای مشعل با سرمایه‌گذاران داخلی امضا کرد.

وی افزود: در قالب این قراردادها، مقرر شد بخشی از گازهای همراه نفت واحدهای بهره‌برداری مارون3، مارون6، منصوری، کرنج و پارسی به منظور فرآوری و استفاده در تولید برق در اختیار 22 شرکت ایرانی گذاشته شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تصریح‌کرد: با فراهم شدن مقدمات و احداث تأسیسات موردنیاز در مجتمع پارسی - کلاستر، برنامه پیش راه‌اندازی تأسیسات فرآوری گاز مشعل در جوار این مجتمع به اتمام رسیده و با تحویل روزانه 3 میلیون فوت مکعب گاز مشعل به تأسیسات شرکت سرمایه‌گذار در چارچوب قرارداد، این پروژه به مرحله پیش راه‌اندازی رسید.

عالی‌پور با اشاره به دستاوردهای این طرح عنوان‌کرد: حفظ منابع ملی و محیط‌زیست، جمع‌آوری و پیشگیری از هدرسوزی گازهای همراه نفت، بهینه‌سازی تولید و مصرف انرژی، بهره‌گیری از توان مالی و ظرفیت بخش غیردولتی در سرمایه‌گذاری‌های کلان، اشتغال‌زایی و کسب درآمد از جمله دستاوردهای این طرح است.

وی بیان‌کرد: طرح فروش گازهای ارسالی به مشعل، به بخش خصوصی با تضمین خرید محصول فرآوری شده یا برق تولیدی از نیروگاه‌های کوچک گازی، ابتکاری است که در میان مدت از سوزاندن گازهای همراه با نفت جلوگیری می‌کند.

عالی‌پور خاطرنشان‌کرد: این کار علاوه بر آثار مثبت زیست‌محیطی، صرفه‌جویی قابل توجهی در زمینه صیانت از منابع ارزشمند انرژی دارد. مسؤولیت اجرای این طرح به عهده معاونت مدیریت تولید بهینه‌سازی مصرف انرژی مناطق نفتخیز جنوب است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد