ابهام کاهش تولید نفت ایران بازار را گیج کرد؟

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدید‌ترین گزارش خود به‌ دلیل ابهامات نسبت به تأثیر بازگشت تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران، قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت را بالا برد.

به گزارش ایسنا، این آژانس در گزارش دورنمای انرژی کوتاه‌مدت خود میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۱۸ را 74.43 دلار و وست تگزاس اینترمدیت را 69.56 دلار پیش‌بینی کرد که نسبت به پیش‌بینی ماه گذشته، به ترتیب 1.59 دلار و 2.53دلار بالاتر بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۱۹ را 75.06 دلار و وست تگزاس اینترمدیت را 69.56دلار پیش‌بینی کرد که نسبت به گزارش ماه گذشته این آژانس، به ترتیب 1.38 دلار و 2.20دلار بالاتر بود.

در گزارش این آژانس آمده است: افزایش پیش‌بینی قیمت به‌دلیل ابهام درباره میزان کاهش تولید نفت ایران و میزان جبران افت تولید این کشور از سوی سایر صادرکنندگان بوده است.

طبق برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت ایران در ماه سپتامبر 3.4 میلیون بشکه در روز بود که ۱۲۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه اوت کاهش داشت. در جدید‌ترین نظرسنجی «اس‌اند پی گلوبال پلاتس» از تولید اوپک، تولید ایران در سپتامبر 3.5میلیون بشکه در روز برآورد شد.

این آژانس اعلام کرد آمریکا انتظار دارد وضع مجدد تحریم‌ها علیه نفت ایران در پنجم ماه نوامبر که باعث شده قیمت‌های نفت در نیمه دوم ماه اوت به بالا‌ترین رکورد در 4 سال اخیر صعود کنند، به افزایش بیش‌تر قیمت‌ها منجر شود و اگر کاهش تولید و صادرات نفت ایران بالاتر از حد انتظار باشد، اختلالات در بازار نفت در 3 ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ به افزایش قیمت‌ها منتهی خواهد شد.

تولید نفت ونزوئلا نیز همچنان رو به کاهش است و در ماه سپتامبر به 1.23میلیون بشکه در روز رسید که حدود ۳۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه اوت کاهش داشت و کم‌تر از 1.17 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ بود که روند کاهش تولید ماهانه این کشور آغاز شد.

لینداکاپوانو، مدیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد اما برخی از اعضای اوپک به همراه روسیه تا حدود زیادی کاهش تولید ونزوئلا و ایران را جبران کرده‌اند. تولید نفت عربستان سعودی در ماه سپتامبر با ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به ماه قبل، به 10.52 میلیون بشکه در روز رسید که بالا‌ترین سطح تولید از نوامبر سال ۲۰۱۶ بود.

بنا بر گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، پیش‌بینی می‌شود تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۸ به 32.46 میلیون بشکه در روز بالغ شود که ۲۲۰ هزار بشکه در روز کم‌تر از سال ۲۰۱۷ خواهد بود. مجموع تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ به 32.14 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

همچنین میانگین تولید نفت آمریکا به 10.74میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ و 11.76 میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید که برآورد مذکور به ترتیب ۸۰ هزار و ۲۶۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش‌بینی ماه گذشته است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد تولید نفت آمریکا که در اوت از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز عبور کرد، تا اکتبر سال ۲۰۱۹ از مرز ۱۲ میلیون بشکه در روز عبور کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد