واگذاری سهام نیروگاه‌ها به بخش‌خصوصی

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت توانیر از امکان واگذاری 80درصد سهام نیروگاه‌های دولتی به‌ استثنای شبکه‌های اصلی انتقال برق به بخش‌های‌خصوصی از سوی دولت خبر داد.

به گزارش ایسنا، فریدفیاضمنش با اشاره به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون‌اساسی گفت: دولت از حق فعالیت اقتصادی جدید خارج از موارد صدر اصل44 منع و موظف می‌شود هرگونه فعالیتی شامل تداوم فعالیت‌های قبلی و بهره‌برداری از آن را که مشمول عناوین صدر اصل44 نباشد حداکثر تا پایان برنامه 5‌ساله چهارم، سالیانه حداقل 20 درصد کاهش فعالیت دهد و به بخش‌های تعاونی و خصوصی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

فیاضمنش ادامه داد: یکی از این مواردی که در این اصل آمده بحث تولید و توزیع برق است که براساس سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی سرمایه‌گذاری و مالکیت و مدیریت در زمینه تأمین نیرو شامل تولید و واردات برق برای مصارف داخلی و صادرات توسط بنگاه‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی و بخش‌های تعاونی و خصوصی مجاز است.

 وی اظهار کرد: برهمین اساس به دولت اجازه داده شد که 80درصد سهام نیروگاه‌های دولتی تأمین‌کننده نیرو به استثنای شبکه‌های اصلی انتقال برق را به بخش‌های خصوصی و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام و بنگاه‌های عمومی غیردولتی واگذار کند.

 مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت توانیر با اشاره به آیین‌نامه نحوه تأمین برق و سوخت صنایع در سال88 هیأت‌وزیران، گفت: در ماده6 این آیین‌نامه مقرر می‌شود تأمین برق متقاضیان بزرگ صنعتی یعنی متقاضیانی که در سطح ولتاژ انتقال، فوق توزیع و یا از طریق فیدر اختصاصی فشار متوسط به شبکه برق کشور متصل می‌شوند و یا شهرک‌های صنعتی تنها از طریق ساخت نیروگاه اختصاصی و یا انعقاد قرارداد دوجانبه با تولیدکنندگان غیردولتی صورت گیرد.

 وی بیان کرد: به ‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه پس از واگذاری به بورس انرژی، تأمین انرژی برای مصارف سطح ولتاژ انتقال و فوق توزیع توسط شرکت‌های برق منطقه‌ای و همچنین تأمین انرژی جهت مصارف بیش از 5 مگاوات برای شرکت‌های توزیع نیروی برق به ‌تدریج محدود شود به‌ نحوی ‌که تا پایان برنامه پنجم توسعه این قبیل مصرف‌کنندگان حداقل دو‌سوم انرژی مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌های غیردولتی یا عرضه‌کنندگان در بورس تأمین کنند.

 فیاض‌منش از الزام وزارت نیرو به فراهم کردن شرایط برای آن دسته از مشترکانی که قدرت قراردادی آنها بالای 5مگاوات است و تمایل به تأمین تمام و یا بخشی از انرژی برق موردنیاز خود را از طریق نیروگاه‌های متعلق به خود و یا بورس انرژی و یا قراردادهای دوجانبه با نیروگاه‌ها را دارند با توجه به مصوبه هیأت‌وزیران در سال 94 خبر داد.

 در ادامه محمدحسن صباغزادگان، مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد اظهار کرد: یزد یک استان صنعتی است که بیش از ۷۳ درصد مصرف الکتریکی‌‌اش برای به حرکت درآوردن چرخ صنایع و برای ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده استفاده می‌کند.

 وی افزود: هم‌اکنون ما در استان یزد ۲۶ مشترک بالای 7مگاوات داریم که با توجه به وجود بیش از ۳۰۰ صنعت بزرگ در کل کشور، حدود 8درصد این مشترکان در استان یزد مستقر هستند.

صباغزادگان میزان مصرف کل انرژی که در استان یزد را 8میلیاردو318 میلیون کیلووات ساعت ذکر کرد و افزود: از این مقدار 3میلیاردو980 میلیون کیلووات ساعت توسط این 26 مشترک مصرف‌شده است که مشترکان صنعتی بزرگ استان بیش از ۴۶ درصد انرژی در سال ۹۶ مصرف داشتند.

 وی با اشاره به این ‌که شبکه برق استان یکی از پایدار‌ترین شبکه‌های کشور است، تصریح کرد: علت این ادعا ۵ خط ۴۰۰کیلوولت ارتباطی است که دو خط به اصفهان، یک خط به کرمان، یک خط به هرمزگان و یک خط به خراسان است.

این مسؤول در صنعت برق استان، ظرفیت نیروگاه‌های استان را بیش از ۲۶۰۰ مگاوات عنوان کرد و گفت: میزان مصرف انرژی الکتریکی ۲۶ مشترک نسبت به ۹ ماهه اول سال 96، 20درصد رشد داشته است.

وی با بیان این ‌که استان‌ یزد کم‌ترین خاموشی را بین استان‌های کشور داشته است، بیان کرد: میزان پیک سال۹۶ معادل 1408 مگاوات بوده است که با رشد 9درصدی در سال 97 به ۱۵۳۸ مگاوات رسید که نشان‌دهنده رونق اقتصادی در استان و تأمین برق پایدار صنایع است. در زمینه انرژی‌های نو، تعداد 6نیروگاه خورشیدی در شهرستان‌های مهریز، اردکان، اشکذر، خاتم و تفت در حال بهره‌برداری است و امیدواریم تا پایان سال ظرفیت این نیروگاه‌ها به ۷۰ مگاوات برسد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد