ماجرای امضای قرارداد با خصوصی‌ها در جمع‌آوری گازهای ترش

مدیرعامل شرکت بهرهبرداری نفت و گاز مارون، تعامل صنعت با محیط پیرامونی را مهم دانست و گفت: از محل صرفهجویی‌ها برای ارتقا و بهبود زندگی ساکنان محیط پیرامونی شرکت نفت و گاز کارون تلاش میکنیم.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شرکت ملی نفت ایران، حمیدکاویان ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر، در تشریح فعالیتهای شرکت بهرهبرداری نفت و گاز مارون گفت: این شرکت از سال ۷۹ به عنوان یک شرکت مستقل پایهگذاری شد و وظیفه راهبری میدان‌های مارون آسماری و بنگستان، شادگان آسماری و بنگستان و کوپال آسماری و بنگستان را برعهده دارد.

وی ادامه داد: هدف اصلی شرکتهای بهرهبرداری تولید است. در حوزه عملیاتی شرکت نفت و گاز مارون، پس از انقلاب ۳۶۲ حلقه چاه حفاری، توسعه و راهاندازی شده است، همچنین با هدف تولید صیانتی و افزایش ضریب بازیافت، دو ایستگاه تزریق گاز در مارون و کوپال راهاندازی شده است.

کاویان با اشاره به تغییرات شرایط چاه‌ها در طول این سال‌ها با توجه به افزایش سن و لزوم اجرای الزامهای کیفی محصول اظهار کرد: پس از انقلاب، واحدهای نمک‌زدایی تکمیل و راهاندازی شد و در واحدهای مارون ۳ و ۵ افزایش ظرفیت از ۵۵ هزار بشکه در روز به ۱۱۰ هزار بشکه در روز را داشتیم. پروژه احداث نمک‌زدایی بنگستان مارون با ظرفیت ۵۵ هزار بشکه و نمک‌زدایی آسماری و بنگستان کوپال با ظرفیت ۱۱۰ هزار بشکه نفت نیز هم‌اکنون در دست اقدام است. همچنین عمده ایستگاههای تقویت فشار ما پس از انقلاب راهاندازی شدهاند.

وی اظهار کرد: در بحث جمعآوری گازهای همراه فعالیتهای خوبی انجام شده است. پس از انقلاب دو ایستگاه مارون بنگستان و کوپال در قالب طرح آماک راهاندازی شدهاند. در مارون ۳ و ۶ با شرکتهای خصوصی قراردادی منعقد شده است، طبق این پروژه در مارون ۳ گازهای ترش جمعآوری میشود و پس از شیرین‌سازی شدن به سیستم باز میگردد. در مارون ۶ نیز در قراردادی 5ساله شرکت خصوصی کار را آغاز کرده و در حال اجرای فاز فنی است. در آینده از توانمندیهای پتروشیمی و هلدینگ خلیج‌فارس استفاده خواهد شد و گازهای مارون ۵، مارون ۳، مارون ۴ و کوپال جمعآوری میشوند. همچنین از سال ۹۰ با طرحهایی که به ابتکار همکاران شرکت اجرایی شده است، روزانه ۲۵ میلیون فوت‌مکعب گاز جمعآوری میشود.

کاویان تصریح کرد: توسعه مخزن خامی مارون شرایط ویژهای از لحاظ فشار و حرارت دارد. در این مخزن چاه‌ها حفاری شدهاند و در برنامه تولید هستند و این طرح یک بخش توسعهای هم دارد که برای آن پروژهای تعریف شده و در حال پیگیری است.

وی افزود: پس از انقلاب نزدیک دو میلیون متر خطوط لوله جریانی و اصلی در شرکت مارون راهاندازی شده است. در بحث اندازهگیری نفت خروجی واحدهای مارون به پالایشگاه نیز سیستمهای جدیدی به نام فلو کامپیوتر طراحی، نصب و راهاندازی شد. این تجهیزات خطای انسانی را حذف میکند و دقت بسیار بالایی دارد.

کاویان با تأکید بر اهمیت حفاظت از محیط‌زیست گفت: در سالهای گذشته ۹ حلقه چاه تزریق پساب حفر کردیم. خوشبختانه امروز بیش از ۹۷ درصد پساب تولیدی شرکت نفت و گاز مارون را به چاههای دفعی تزریق میکنیم و محیط آلوده نمیشود.

وی تصریح کرد: در گذشته از روشهای سنتی برای احیای چاه‌ها استفاده میشد و متأسفانه نفت‌سوزی داشتیم، اما امروزه دستگاههای MOS- MOT خریداری شده و احیای چاه‌ها بدون آلودگی محیط‌زیست و سوزاندن نفت انجام میشود. بدین وسیله از سال ۸۳ تاکنون با راهاندازی این سیستم از سوزاندن حدود ۳۶۰ هزار بشکه نفت جلوگیری شده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد