وزير نيرو

عمده منابع درآمدی بخش آب و برق کشور داخلی است

وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون از مجموع 50 میلیارد مترمکعب ظرفیت مخازن سدهای 70 درصد پُر و 30 درصد خالی است که این میزان خالی بودن سدها در برخی نقاط برنامه‌ریزی و برای مدیریت سیلاب شده است.

 به گزارش مناقصه‌مزايده به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان تصريح كرد: سال آبی امسال که از مهرماه سال 98 آغاز شده تا سه روز قبل 304 میلی‌متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلندمدت (51 ساله) بیش از 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امسال وضعیت خوبی از حیث تأمین آب شیرین در کشور وجود دارد، افزود: سال 98 یکی از پُر آب‌ترین سال‌ها در طول 50 سال اخیر در کشور بوده است.

اردکانیان تصریح کرد: امسال میزان بارش نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد که با آمادگی‌های چشمگیری که از سال گذشته به‌ویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش‌ها حتی به‌صورت سیلاب هم فقط برای کشور نعمت باشد.

وزیر نیرو گفت: سیلاب‌های که اواخر پاییز سال گذشته در نقاط مختلف کشور از قبیل فلات‌مرکزی، جنوب شرق و اواخر سال 98 و اوائل سال 99 در منطقه غرب کشور در استان‌های لرستان و خوزستان به وقوع پیوست خوشبختانه با تدارکی که فراهم شده بود این سیلاب‌ها موجب خسارت قابل‌ملاحظه‌ای نشد.

وی افزود: خوشبختانه سیلاب‌های مزبور خسارت جانی نداشته و خسارت‌های مالی هم بسیار کم بوده است. اردکانیان بیان داشت: دولت سال گذشته پنج برابر سال‌های قبل منابع مالی برای لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها، آزادسازی بستر رودخانه و نظایر این در اختیار وزارت نیرو قرار داد.

وی ادامه داد: تلاش‌های بسیار خوبی در این زمینه انجام شد و فعالیت‌های گسترده‌ای هم در حال انجام است. وزیر نیرو گفت: مطابق برنامه قرار بر این است که به‌طور مشترک با وزارت جهاد کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آبیاری-زهکشی در منطقه سیستان از استان سیستانوبلوچستان مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به آب‌های متعارف و غیرمتعارف افزود: آب‌های نامتعارف اشاره به انواع آب‌هایی دارد که به روش‌های غیرطبیعی می‌توان آنها را استحصال کرد.

وی اظهارداشت: شیرین کردن آب شور دریا و استفاده از آب‌های لایه‌های عمیق زمین یا در گسل‌ها اینها هم نیاز به مطالعات وسیع و هم سرمایه‌گذاری مبتنی بر توجیه اقتصادی دارد.

اردکانیان بیان داشت: با توجه به دسترسی خوبی که کشور به‌ویژه در مرزهای جنوبی به آب‌های آزاد دارد براساس سیاستی که دولت از سال‌های گذشته در پیش گرفته مطالعات وسیعی برای 17 استان آغاز شده و اکنون به مرور کار تخصیص آب دریا برای مصارف ضروری چه شیرین کردن به قصد استفاده در بخش آشامیدنی و چه به قصد بهره‌برداری در بخش صنعت با سرمایه‌گذاری خود این بخش در حال انجام است.

وی گفت: ایران با کشورهای همسایه هم در شمال، هم شمال غرب و شرق هم در شرق و هم در غرب آب‌های مشترک در قالب رودخانه و حوزه‌های آبریز دارد و براساس پروتکل‌های فیمابین حقوق خود را استیفاء می‌کند. وزیر نیرو افزود: طرح‌های مختلفی برای توسعه منابع آب و خاک در 12 استان مرزی کشور به ویژه از سال 1393 آغاز شده است.

وی تصریح کرد: سرجمع 27 تا 28 هزار میلیارد تومان در طول شش سال گذشته از محل اعتبارات دولت و صندوق توسعه ملی در این مناطق سرمایه‌گذاری شده است.

اردکانیان اضافه کرد: این پروژه‌ها در قالب سد، آبیاری و زهکشی، نیروگاه‌های آبی در حال احداث و تکمیل است که امسال تعدادی از این طرح‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو افزود: کشور در حال نزدیک شدن به فصل گرم سال است و در برخی از استان‌ها فصل گرم سال آغاز شده است. وی اظهارداشت: بدون شک در فصل گرم افزایش مصرف آب و انرژی را خواهیم داشت و شکی در این قضیه نیست.

اردکانیان از تمامی‌ هموطنان خواست همانند دو سال گذشته همراهی داشته باشند تا بتوان تابستان را بدون مشکل سپری کرد. وی گفت: هرچه قدر در مصرف آب و برق صرفه‌جویی و همینطور روش‌های صحیحی در مصرف این منابع به‌کارگرفته شود با اطمینان بیشتری فصل گرم سال پشت سر گذاشته خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: عمده منابع درآمدی بخش آب و برق کشور داخلی است.

وی اظهارداشت: این بخش چندان از بودجه دولت بهره‌مند نیست بلکه بیشتر متکی است به قیمت یارانه‌ای آب و برق که از مشترکان دریافت می‌کند.

اردکانیان در ادامه از تمامی ‌مشترکان خواست با توجه به پایان مهلت تعویق پرداخت قبوض آب و برق همراهی لازم را داشته باشند تا مجموعه وزارت نیرو بتواند بدون مشکل هم طرح‌ها را اجرا کند هم تعمیر و نگهداری را انجام دهد و هم بتواند حقوق و مزایای قانونی پرسنل را به موقع پرداخت کند.

وی گفت: آب و برق دو صنعت زیرساختی کشورهستند و نقش مهمی‌ در توسعه بخش‌های مختلف کشور از قبیل صنعت، معدن، کشاورزی، بهداشت، درمان، خدماتی و زندگی روزمره دارند.

وزیر نیرو در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع پویش «الف –ب- ایران» اشاره کرد و افزود: این پویش از نیمه دوم سال گذشته در کشور آغاز شده است.

وی اظهارداشت: این وزارتخانه به مردم وعده داده بود تا پایان سال 98 تعداد 227 پروژه را با سرمایه‌گذاری بیش از 33 هزار میلیارد تومان افتتاح کند.

اردکانیان گفت: تمامی ‌این پروژه‌ها با تلاش‌ها و حمایت‌های صورت گرفته تا پایان سال گذشته افتتاح و به بهره‌برداری رسید. وی افزود: امسال به اتکای این تجربه همان پویش در مقیاس بزرگ‌تری در سطح کشور آغاز شده است.

وزیر نیرو اظهارداشت: سال پیشرو در قالب پویش «الف-ب-ایران» 250 پروژه با سرمایه‌گذاری 50 هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: سال 99 علاوه بر ساخت‌وسازها، سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، نیروگاه‌ها، تصفیهخانه‌ها، آبرسانی به شهر روستا و نظایر این اصلاح سازوکارها، روال‌ها، رویه‌ها، دستورالعمل‌ها، گردش کارها، افزایش راندمان‌ها، کاهش تلفات و مواردی از این دست در دستور کار است. اردکانیان بیان داشت: این پویش از سه هفته پیش در کشور آغاز شده است.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی وزارت نیرو این است که تا پایان سال 9سد بزرگ در هشت استان کشور را به بهره‌برداری و همینطور 9 سد دیگر را در 9 استان به مرحله آبگیری برساند.

وزیر نیرو گفت: جدا از این امسال 11 شبکه اصلی آبیاری و زهکشی به وسعت 54 هزار هکتار در کشور افتتاح خواهد شد که این پروژه‌ها نقش مهمی‌ در امنیت غذایی کشور دارند.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد