ناظر گمرکات هرمزگان خبر داد

واردات روزانه ۲۵۰۰ کانتینر کالا از گمرک شهیدرجایی

ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهیدرجایی گفت: در حال‌حاضر روزانه ۲۵۰۰ کانتینر کالا به صورت ورود قطعی از گمرک شهیدرجایی ترخیص می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی گمرک ایران؛ علیرضادشتانی اظهارداشت: با ابلاغ مصوبه جدید اخذ مابه‌التفاوت ارزی کالاهای وارداتی از سوی معاون اول رییس‌جمهور، ترخیص کالا از گمرکات تسریع شده و با مصوبه جدید حدود ۳۴۷۰ قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی معاف شده‌اند.

وی افزود: در مورد مابه‌التفاوت ارزی واردکنندگان در صورت ارایه کد ره‌گیری بانک می‌توانند صددرصد کالا را ترخیص کنند و در غیراین صورت می‌توانند با ارایه تعهد به گمرک ۷۰ درصد از کالای خود را ترخیص و مابقی را پس از تسویه با بانک از گمرکات خارج کنند.

ناظر گمرکات استان هرمزگان تأکید کرد: در موضوع انجام تشریفات گمرکی انواع کالا، گمرک صرفاً مجری مقررات و قوانینی هست که از سوی نهادهای ذی‌ربط جهت اجرا ابلاغ می‌شود و گمرک در چارچوب مقررات نسبت به ترخیص این کالا‌‌ها اقدام می‌کند.

وی افزود: ۲۷ سازمان در روند انجام تشریفات ترخیص کالا دخالت دارند و گمرک خودش صادرکننده مجوز نیست. در شرایط حاضر مشکلات اخذ مابه‌التفاوت ارز از کالا‌‌ها به دنبال داشت که مجدداً این مصوبه در هیأت وزیران اصلاح شد و به گمرک اجازه دادند تا معافیت‌ها را افزایش داده و با اخذ تعهد کالا‌‌ها ترخیص شوند. همچنین فهرست کالاهای مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی افزایش یافت که همه اینها کمک کرده که شرایط ترخیص بهتر شود و سرعت انجام کار افزایش پیدا کند، ضمن این‌که گمرک در حال‌حاضر از تمامی ظرفیت‌های خودش استفاده می‌کند.

دشتانی ادامه داد: در حال‌حاضر گمرک بیش‌ترین تسهیلات را در اختیار تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای اساسی قرارداده است و این کالا‌‌ها با کم‌ترین کنترل گمرکی به صورت حمل مستقیم به انبار‌‌ها منتقل می‌شوند و آمار نشان می‌دهد که ما در ۵ ماهه سال‌جاری افزایش واردات کالاهای اساسی را داشتیم. در حوزه کالاهای اساسی مشکلی در ترخیص این کالا‌‌ها و رسوب کالاهای اساسی وجود ندارد.

دشتانی در رابطه با تأکید هیأت‌دولت بر ترخیص سریع کالا از گمرکات گفت: گمرک ایران صرفاً در انجام تشریفات کالا سازمان مجری است و ملزم است مقررات و مصوبات نهادهای سیاست‌گذار که از سوی وزارت صنعت، معدن‌وتجارت به گمرک ابلاغ می‌شود را اجرایی کند. قطعاً هر نوع سیاست تسهیل‌کننده برای افزایش تسریع در ورود کالا به کشور به ویژه مواد اولیه و همچنین کالاهایی که مشمول ممنوعیت واردات شده‌اند، اما در انبارهای گمرک موجود هستند را اگر هیأت‌دولت تصویب کند وفق مقررات گمرک در سریع‌‌‌ترین زمان ممکن این مصوبات را اجرایی خواهد کرد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد