وزیر پیشین بازرگانی

نیاز ارزی کشور سالانه حدود ۷۰ میلیارد دلار است

وزیر پیشین بازرگانی درخصوص مداخله بانک‌مرکزی در بازار ارز اظهارکرد: مدیریت سیاست پولی در تمام دنیا بر عهده بانک‌مرکزی است، زیرا حفظ ارزش پول ملی، مبادلات ارزی و تعادل بازار ارز جزء وظایف اولیه و ذاتی بانک‌های مرکزی است و بانک‌مرکزی ایران نیز از این قضیه مستثناء نیست.

به گزارش ایسنا، یحیی آل‌اسحاق با اشاره به اینکه مسأله ارز نیازمند هماهنگی فرانهادی است، افزود: مدیریت بازار ارز نیازمند همکاری سایر نهادهای ذی‌ربط دراین حوزه است؛ بنابراین تمام نهادهای ذی‌ربط در حوزه ارز مانند تجارت باید با بانک‌مرکزی همکاری لازم را داشته باشند تا مدیریت یکپارچه برای تعادل عرضه و تقاضای ارز در بازار ایجاد شود.

وی با تشریح چرایی نیاز به هماهنگی فرانهادی بین متولیان بازارهای مالی گفت: نرخ ارز و میزان مبادلات ارزی رابطه مستقیمی با حجم تجارت و میزان عرضه‌ و تقاضای ارز دارد؛ بنابراین نظام تجاری کشور، تمام بخش‌های متقاضی و مصرف‌کننده ارز، سرمایه‌گذاری‌ها و در کل نظام اقتصادی کشور باید اولویتگذاری‌های خود را با هماهنگی بانک‌مرکزی تعیین ‌و تنظیم کنند تا امکان مدیریت بازار ارز، فراهم شود.

به گفته وی، بانک‌مرکزی نیز باید با تمام این بخش‌ها همکاری لازم را داشته باشد.

همکاری فرانهادی، استقلال بانک‌مرکزی را زیر سؤال نمی‌برد

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه همکاری فرانهادی، استقلال بانک‌مرکزی را زیر سؤال نمی‌برد، ادامه داد: این نوع همکاری را نباید دخالت در امور بانک‌مرکزی یا برعکس دخالت عامدانه بانک‌مرکزی در بازار ارز دانست؛ چراکه تنظیم بازار ارز باید با هدف اصلی حفظ ارزش پول ملی زیرنظر بانک‌مرکزی مدیریت شود.

رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران در رابطه با اینکه آیا امکان دارد که نرخ ارز دستکاری شود نیز تصریح کرد: عرضه ‌و تقاضای موجود در بازار برای بانک‌مرکزی معنا و مبنای عملیاتی دارد؛ یعنی این بانک در کنار تقاضای رسمی باید تقاضاهای کاذب را نیز مدیریت کند.

وی توضیح داد: برای مثال بررسی روند ۱۰ ساله تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد که میزان ارز مورد نیاز برای تجارت حدود ۵۰ میلیارد دلار در سال است و اگر سایر نیازهای ارزی همچون سفرهای خارجی، ارز مورد نیاز برای اعزام بیماران، ارز دانشجویی، نیازهای ارزی وزارت امورخارجه و حتی حق عضویت نهادهای بین‌المللی و امثال آن را به این رقم اضافه کنیم، در مجموع نیاز ارزی کشور سالانه به حدود ۷۰ میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق تأکید کرد: اما این تمام نیاز ارزی کشور نیست و تقاضاهای دیگری نیز در بازار ارز وجود دارد؛ تقاضاهایی مانند قاچاق، سوداگری ارز، خروج سرمایه از کشور که بازار را با نوسان مواجه می‌کند و باید مدیریت شود که مدیریت این تقاضاها نیز درحیطه وظایف ذاتی بانک‌مرکزی است و سایر دستگاه‌ها باید در این زمینه با بانک‌مرکزی همکاری کامل داشته باشند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر، بانک‌مرکزی باید با همکاری نهادهای نظارتی، میزان ارزی که تاکنون از طریق صادرات به کشور بازنگشته را پیگیری کند و اگر بانک‌مرکزی پیگیری این امور را انجام دهد، طبیعتاً دیگر نام آن را نمی‌توان مداخله گذاشت.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد