رییس اداره ابزارهای مالی بورس کالا اعلام کرد

بورس کالا آماده راه‌اندازی بازار آتی ارز

رییس اداره ابزارهای مالی بورس کالا با بیان این‌که معاملات اختیار معامله بر روی ذرت و جو در حال بررسی است، گفت: بورس کالا آماده راه‌اندازی بازار آتی ارز است.

علیرضاناصرپور در گفت‌وگو با فارس با بیان این‌که راه‌اندازی معاملات اختیار خرید و فروش سکه طلا در بازار ابزارهای مشتقه دستاوردی بزرگ برای پیشرفت بازار سرمایه ایران در آسیا محسوب می‌شود، گفت: آپشن‌های کالایی هم اکنون تنها در بازار سرمایه 8 کشور وجود دارد و این در حالی است که در میان کشورهای آسیایی پس از مالزی تنها ایران توانسته معاملات آپشن کالایی را داشته باشد.

ناصرپور از بررسی راه‌اندازی معاملات اختیار خرید و فروش بر روی کالاهای کشاورزی خبر داد و گفت: در صورت تقاضا و ظرفیت‌های موجود در رینگ کشاورزی بورس کالا ابزارهای اختیار فروش و خرید ذرت و جو نیز راه‌اندازی خواهد شد.

این مقام مسؤول در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا ابزار آتی سکه در بورس کالا در برخی سررسید‌ها باعث افزایش کاذب قیمت‌ها در بازار سکه نقدی و حتی دلار شده، گفت: این انتقاد از نظر کارشناسی تحلیل دقیقی نیست، زیرا بازار سکه آتی بورس تحت‌تأثیر بازار نقدی سکه است.

وی با بیان این‌که تفاوت بین بازار نقدی و آتی سکه همواره کم‌تر از نرخ سود بانکی سالانه است، افزود: قیمت نقدی سکه طلا در بازار آزاد در حالی طی دوره‌های زمانی مختلف نوسان می‌کند که هم اکنون حباب حدود 90 هزار تومانی در این بازار دیده می‌شود.

ناصرپور از آمادگی بورس کالا برای راه‌اندازی بازار آتی ارز خبر داد و گفت: از مدت‌‌ها قبل بورس کالا با آماده‌سازی بسترهای موجود آمادگی خود را برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی اعلام کرده و این در حالی است که با توجه به راه‌اندازی مکانیزم معاملات اختیار معامله زمینه مناسب برای عملیاتی شدن این بازار افزایش یافته است.

 

به گفته وی آمادگی فنی و عملیاتی برای راه‌اندازی بازار آتی یا اختیار معامله ارز در حالی از هم اکنون در بورس کالا فراهم است که به محض نخستین تفاهم میان بانک مرکزی و سازمان بورس برای راه‌اندازی این بازار به سرعت معاملات ارزی در این بازار کلید می‌خورد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد