رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی خبر داد

انعقاد 20 میلیارد یورو فاینانس در بخش معدن

محمد قره‌داغلی -رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیش‌بینی جذب ۲۵۰ میلیارد دلار منابع خارجی در بخش معدن در برنامه ششم، گفت: تولید موادمعدنی تا سال ۱۴۰۴ به ۷۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش مناقصه‌مزایده، بهرام‌شکوری در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی اظهارداشت: در ایران 57 میلیارد تن ذخیره معدنی به ارزش 700 میلیارد دلار شناخته شده و در حال حاضر مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران در بخش معدن وجود دارد.

وی با اشاره به هدف‌گذاری انجام شده برای سرمایه‌گذاری 1100 میلیارد دلاری در برنامه ششم، افزود: از این رقم، حدود 250 میلیارد دلار باید از منابع خارجی تأمین شود که زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم می‌کند.

به گفته رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی سال گذشته قراردادهایی در زمینه فاینانس منعقد شد و امسال نیز 20 میلیارد یورو قرارداد منعقد شده که امیدواریم محقق شود.

شکوری با بیان این‌که در برنامه ششم تولید 700 میلیون تن ماده معدنی تا سال 1404 پیش‌بینی شده است، اظهارداشت: در تولید طلا باید به رقم 10 تن برسیم و در زمینه مس تولید 800 هزار تنی پیش‌بینی شده است.

رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیش‌بینی جذب 250 میلیارد دلار منابع خارجی در بخش معدن در برنامه ششم، گفت: تولید موادمعدنی تا سال 1404 به 700 میلیون تن خواهد رسید.

وی ظرفیت فعلی حمل جاده‌ای مواد معدنی را 620 میلیون تن اعلام کرد و گفت: این رقم تا سال 1404 باید به یک میلیارد و 120 میلیون تن برسد و در زمینه حمل و نقل ریلی نیز باید رشد دو برابری داشته باشیم.

به گفته رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی در حال حاضر 10 هزار و 300 کیلومتر خط ریلی برای انتقال موادمعدنی در کشور وجود دارد.

شکوری در ادامه با اشاره به ذخیره بیش از 4 میلیون تنی تولید سنگ تزیینی در کشور و امکان برخورداری از بازار منطقه، گفت: معدن سرب و روی مهدی‌آباد با ذخیره 154 میلیون تنی در استان یزد اخیراً فعال شده و قرار است 1.5 میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری شود که زمینه مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی است.

وی همچنین با اشاره به تحلیل اتحادیه اروپا مبنی بر نقش واحدهای کوچک و متوسط در توسعه کشورهای اروپایی تا سال ۲۰۱۵، گفت: 4شغل از هر 5 شغل در دنیا متعلق به این واحد‌ها است و در ایران نیز 85 درصد اشتغال توسط واحدهای کوچک و متوسط صورت می‌گیرد.

یک مسؤول اروپایی خواستار شفافیت ایران در مسایل سرمایه‌گذاری در معادن شد

همچنین در این همایش سریم‌زیدی، رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماشین‌آلات معدنی اروپا، با اشاره به علاقه‌مندی فعالان معدنی اروپایی برای حضور در ایران، خواستار شفافیت کشورمان در مسایل سرمایه‌گذاری شد.

زیدی افزود: مؤسسه‌ای که تضمین‌کننده سرمایه‌گذاری خارجی‌ها و شرکت‌های خارجی معدنی برای حضور و سرمایه‌گذاری در ایران باشد، وجود ندارد.

وی با انتقاد از بوروکراسی زیاد در ایران و صرف زمان 6 ماهه برای صدور ویزای کار گفت: اگر ایرانی‌ها به دنبال حضور خارجی‌ها در کشورشان و سرمایه‌گذاری خارجی هستند، باید این قبیل مسایل کوچک را ابتدا حل و فصل کنند.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماشین‌آلات معدنی اروپا از تأسیس مؤسسه‌ای در آلمان خبر داد که مهندسان ایرانی فعال در عرصه معدن و صنایع معدنی می‌توانند در آن از آموزش‌های لازم بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به مشکلات ایمنی موجود در معادن زغال‌سنگ ایران، از آمادگی این انجمن برای آموزش مسایل ایمنی و همچنین ارایه استانداردهای روز اروپا برای این معادن خبر داد.

زیدی تصریح‌کرد: ایران از مزایای حضور مهندسان هوشمند، بازار بزرگ و ذخایر معدنی فراوان برخوردار است و ما حاضریم فناوری‌های نوین، دانش و تجربیات خود را در اختیار ایرانی‌ها قرار دهیم.

ایران جزو ۱۲ کشور اول معدنی جهان قرار دارد

در ادامه این همایش نادعلی‌اسماعیلی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن گفت: ایران در بین ۱۲ کشور اول معدنی دنیا قرار دارد.

اسماعیلی اظهارداشت در همایش و نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن بیش از 200 شرکت داخلی و خارجی حضور دارند و حدود 55 شرکت خارجی از 15 کشور در این نمایشگاه حاضر هستند.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی از فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا، لهستان، روسیه، ترکیه، آفریقای جنوبی، دانمارک، چین و کره‌جنوبی در این نمایشگاه حضور دارند.

رییس سازمان نظام مهندسی با اشاره به توجه ویژه وزیر جدید صنعت به بخش معدن افزود: طی یک ماه اخیر جلساتی در زمینه فعالیت‌های معدنی با حضور وزیر صنعت تشکیل شده است.

اسماعیلی با اشاره به این‌که ایران جزو 12 کشور اول معدنی دنیا است، گفت: بیش از 56 نوع ماده معدنی در ایران شناسایی شده و در حال حاضر پروژه‌های زیادی در دست اجرا داریم که سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در اجرای آنها نقش داشته باشند.

این نمایشگاه از بزرگ‌ترین رویدادهای معدنی کشور است که بیش از 200 شرکت داخلی و 55 شرکت خارجی به‌طور مستقیم یا نمایندگان آنها در زمینه ماشین‌آلات معدنی، حفاری، ماشین‌آلات و تجهیزات انتقال موادمعدنی، ذوب فلزات، ابزارهای برش و فرآوری سنگ‌های تزیینی و قیمتی، تجهیزات و فناوری‌های نوین در معدن، تجهیزات انفجار، مهندسان مشاور و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در آن حضور دارند.

شناسایی توانمندی‌های معدن و صنایع معدنی ایران، معرفی آخرین دستاوردها، تجهیزات، خدمات معدنی و فناوری‌های نوین از سوی شرکت‌های داخلی و خارجی و معرفی طرح‌ها و پروژه‌های قابل همکاری و سرمایه‌گذاری از جمله اهداف این همایش و نمایشگاه است.

 

این نمایشگاه با همکاری سازمان نظام مهندسی معدن ایران و با حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد