هشدار! دلار نزدیک 5000 تومان!

گروه بانک، بیمه، بورس- باورکردن این‌که طی یکماه قیمت دلار به‌طور کامل از دست دولت خارج شود، بسیار سخت بود.

دلار طی این مدت به ارقام باورنکردنی رسیده و شاید نزدیک شدن به قیمت 5هزار تومان را کسی در خواب هم نمی‌دید اما بازار دیروز ارز تهران خواب‌ها را از سر پراند!

از زمانی‌که وعده‌ها برای تک‌نرخی شدن ارز بالا گرفت، خواب آشفته بازار ارز و خصوصاً دلار، آشفته‌تر شد.

ماه‌ها بود که کارشناسان از دلار 5 هزار تومانی خبر می‌دادند و مقامات دولتی هم خبر از آرامش قیمت ارز در بازار. اوایل دی‌ماه بود که افزایش قیمت ارز خصوصاً دلار اوج گرفت، سیف، رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که دلیل افزایش قیمت ارز رسیدن به روزهای آغاز سال جدید میلادی است و این اتفاقی است که هر ساله می‌افتد.

سیف گفت که تا بهمن‌ماه و اسفند آینده شرایط کاملاً درست خواهد شد. بعد از آن نوبت به روحانی رییس‌جمهور بود که در مصاحبه تلویزیونی خبر از آرامش بازار ارز بدهد.

به هر حال دیروز بازار ارز روز آشفته‌ای را تجربه کرد و در آن شاهد پرواز قیمت ارز خواهیم بود و دلار و سکه در ادامه مسیر صعودی‌شان همچنان تخت گاز می‌روند؛ به‌گونه‌ای که دلار به ۵۰۰۰ تومان نزدیک شده و سکه هم ۴۰هزار تومان افزایش قیمت دارد.

دلار آمریکا که در هفته قبل تا حدودی افزایش قیمتش متوقف شده بود، مجدداً در دو- سه روز اخیر صعودی شده و دیروز با افزایش ۱۰۰تومانی به ۴۹۵۰تومان رسید.

بقیه ارز‌ها هم دست کمی از دلار نداشتند. به‌گونه‌ای که یورو در کنار دلار، بیش‌ترین جهش قیمتی را داشته و پس از آن پوند انگلستان و درهم امارات قرار دارند.

اما نکته قابل تأمل در بازار روز گذشته وضعیت سکه است که در فاصله یک روز ۴۰هزارتومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به یک میلیون و ۵۹۰هزارتومان رسید؛ افزایش قیمتی که حداقل در ماه‌های اخیر بی‌سابقه است. با وجود این‌که به نظر می‌رسید پس از پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی وضعیت بازار متعادل‌تر شود اما عملاً برعکس آن اتفاق افتاد.

در این روز‌ها طلای ۱۸عیار هم رکوردشکنی کرده و با ادامه مسیر افزایشی به ۱۵۴هزار تومان رسیده است که بالا‌ترین قیمت را تجربه می‌کند. هر اونس طلا هم وضعیت مشابه طلای داخلی پیدا کرده و به مسیر افزایشی خود ادامه داده است.

 

حال باید منتظر ماند و دید که آیا وعده‌های مسؤولان ارشد نظام برای بازگشت ارز به روزهای عادی محقق خواهد شد یا همچنان ارز روی ابر‌ها سیر خواهد کرد؟ 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد