واردات غیرقانونی 19هزار خودرو در زمان ممنوعیت ثبت سفارش

گروه خودرو -اگرچه دولت بیش از 5ماه ثبت سفارش واردات خودرو را با هدف تعرفه‌گذاری با نرخ جدید ممنوع کرد، اکنون ١٩٠٠میلیارد تومان رانت به جیب دلالان ثبت سفارش واریز شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، کوروش مرشد سلوک در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به گزارش جدید کمیسیون اصل ٩٠ مبنی بر تخلفات ثبت سفارش واردات خودرو اشاره کرد و گفت: پشت تمام بخشنامه‌های خلق‌الساعه، رانت است و به‌طور قطع پشت بخشنامه‌های متعدد واردات خودرو حتماً رانت و فساد نهفته است و در حال حاضر فضای ناآرام پیشِ روی واردکنندگان قرار گرفته است.

رییس انجمن واردکنندگان خودرو افزود: در گذشته انجمن واردکنندگان خودرو در پروسه ثبت سفارش حضور داشت و قبلاً تخلفاتی اگر صورت می‌گرفت انجمن در جریان بود، اما به دلیل برخی اتفاقاتی که رخ داد، انجمن از این پروسه حذف شد.

وی تصریح کرد: تمامی مستندات وجود دارد که شرایط در آنها گفته شده که دولت بتواند تخلف را شناسایی کند، انجمن این اطلاعات را در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرارداده است و بر این اساس تخلف ١٩هزار دستگاه خودرو شناسایی شده است.

مرشدسلوک گفت: در جلسه کمیسیون اصل نود به صراحت تأکید شده که دولت مکلف به رعایت رای دیوان عدالت اداری در حوزه تعرفه واردات خودرو است و اگر شکایتی صورت گیرد از سوی واردکننده یا مردم، برای فرد خاطی حکم جلب صادر خواهد شد و قوه قضاییه ورود می‌کند.

ثبت سفارش در زمان ممنوعیت با ۱۰ میلیون تومان!

همچنین در این نشست دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز از تخلفی پرده برداشت که برخی متخلفان سامانه ثبت سفارش با همکاری واردکنندگان انجام می‌دهند به این معنا که به برخی اعضای انجمن واردکنندگان خودرو پیشنهاد داده‌اند تا به ازای ۵ تا ۱۰ میلیون تومان وجه نقد، تمام مراحل ثبت سفارش واردات خودرو را در زمان ممنوعیت انجام دهند که بر این اساس ۱۹ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده است که فرایند واردات آنها غیرقانونی بوده است.

وی خاطرنشان‌کرد: ما در کنار واردات، موضوع مسؤولیت اجتماعی را هم مدنظر قرارداده و تلاش کرده‌ایم کار را به بهترین شکل در این حوزه پیش بریم اما متأسفانه اکنون در بدنه دولت، مفاسد بسیار زیادی در حال رخ دادن است که بخشی از آن مربوط به واردات خودرو است.

دادفر تصریح‌کرد: اگر به‌طور متوسط برای ۱۸ تا ۱۹ میلیون دستگاه خودرو که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند، ۱۰ میلیون تومان به افراد متخلف پرداخت شده باشد به‌طور قطع هزارو‌۹۰۰میلیارد تومان ظرف مدت 6ماه به جیب عده‌ای از واردکنندگان رفته است که باید با آن به صورت قانونی برخورد شود اما ما در معرفی متخلفان هیچ‌گونه چشم‌پوشی را صورت نخواهیم داد، کما این‌که کاملاً با نهادهای نظارتی در این رابطه همکاری می‌کنیم.

همچنین در این نشست، فرهاداحتشام‌زاد، نایب رییس انجمن واردکنندگان خودرو نیز با اشاره به چند اتفاق رخ داده بر سر واردات خودرو طی ماه‌های گذشته گفت: به ازای هر ٢٠هزار دلار باید واردکنندگان یک خودرو اسقاط کنند؛ ضمن این‌که با کاهش مدت زمان ثبت سفارش از ١٨٠روز به ٩٠ روز پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد کاهش یافته است.

وی افزود: اکنون از چین، هند، ترکیه و کره واردات با انتقال ارز انجام می‌شود، ضمن این‌که امکان استفاده پروفرمای امارات برای ثبت سفارش با درهم ممنوع می‌شود که پس از آن ممنوعیت ثبت سفارش با دلار می‌تواند بر روی قطعات یدکی تأثیرگذار باشد.

احتشام‌زاد در ادامه با بیان این‌که برخی ثبت سفارش‌ها که نباید تمدید مجوز آنها صورت می‌گرفته اکنون به ثبت رسیده و با توجه به این‌که واردکنندگان باید نمایندگی‌های معتبر را برای واردات معرفی می‌کردند، برخی متخلفان در واردات خودرو بدون این‌که مراجعه‌ای به نمایندگی داشته یا مجوزهای مربوطه را در اختیار داشته باشند، اقدام به ثبت سفارش کرده‌اند که البته سازمان توسعه تجارت معتقد است که باگ سیستمی وجود داشته است، در حالی‌که این موضوع کاملاً سیستماتیک رخ داده و ناشی از باگ انسانی بوده است.

وی ادامه داد: سال گذشته که مسؤولیت صحه‌گذاری بر روی ثبت سفارش واردات خودرو را داشتیم هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو با تخلف ثبت سفارش بوده اما انجمن آنها را از فرایند ثبت سفارش حذف کرده و اصلاحات لازم را انجام داد اما اکنون انجمن از پروسه مذکور کنار گذاشته شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: ظرف این مدتی که از سامانه ثبت سفارش کنار گذاشته شده‌ایم، بیش‌ترین همکاری را با نهادهای نظارتی صورت دادیم و تخلف ۱۹ هزار دستگاه خودروی وارداتی را با کمک نهادهای نظارتی و راهنمایی‌های عملیاتی خود شناسایی کردیم.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد