تزریق فاینانس چینی به پالایشگاه 105ساله

اجرای فاز 4 پروژه پالایشگاه آبادان به مناقصه می‌رود

گروه انرژی- پالایشگاه آبادان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های کشور با گذشت 105سال از اتمام ساخت این ابرپروژه وارد فاز جدیدی جهت بازسازی شده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده، در حال حاضر پالایشگاه آبادان بیش از ۲۵درصد  از بنزین کشور را تأمین می‌کند و بنزین تولیدی یورو۴ را  شهرهای آبادان و خرمشهر تحویل می‌دهد.با توجه به نقش کلیدی این پالایشگاه و لزوم ادامه حیات این غول آهنی قرار است، عملیات بازسازی این پالایشگاه در 4فاز اجرایی شود. بر همین اساس با باز شدن پای چینی‌ها به این معرکه اخیراً مذاکره‌ای بین دو بانک مرکزی و چین صورت گرفته است تا به این واسطه دو میلیارد و 700 میلیون یورو فاینانس به فاز دو توسعه پالایشگاه آبادان تزریق شود.

در بخش دیگر این ماجرا فاز 4 پالایشگاه آبادان قرار گرفته است که بنا شده به منظور کاهش 27درصدی تولید نفت کوره، پس از انجام مطالعات لازم زمانی قریب به یکسال این پروژه به مناقصه گذاشته شود.

پیشتر مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان از انجام مذاکره با شرکت JGC ژاپن برای اجرای طرح توسعه فاز چهارم این پالایشگاه خبر داده بود. اسفندیار دائم‌الذکر در این خصوص گفته بود : با توسعه فاز ۴ میزان تولید نفت کوره پالایشگاه آبادان به کم‌تر از ۱۰ درصد می‌رسد که بار مالی این پروژه حدود دومیلیارد یورو برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از انجام مذاکره برای تأمین سرمایه موردنیاز فاز ۲ توسعه پالایشگاه آبادان بین بانک مرکزی و چین خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان ماه جاری مراحل آن به اتمام رسیده و توافق بین طرفین انجام شود. در صورت توافق دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو فاینانس که کل سرمایه موردنیاز این پروژه است، تحقق خواهد یافت.

حمیدشریف‌رازی با اشاره به فاز دوم پالایشگاه آبادان، اظهارکرد: فاز دوم این پالایشگاه از طریق یک کنسرسیوم ایرانی و چینی در حال انجام است. هدف فاز دوم توسعه پالایشگاه آبادان احداث یک پالایشگاه جدید با ظرفیت ۲۱۰هزار بشکه است که جدید‌ترین بخش پالایشگاه آبادان محسوب می‌شود زیرا پالایشگاه آبادان واحدهایی دارد که مربوط به ۷۰ تا ۸۰ سال پیش است.

وی به ایسنا گفت: جدید‌ترین واحد پالایشگاه آبادان بنچ ۸۵ است که احتمالاً سال ۱۹۷۵ یا ۱۹۷۶ وارد سرویس شده است. البته این واحد یکبار مورد بازسازی قرار گرفته و تغییراتی در آن داده شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ادامه داد: ۱۵۰ هزار بشکه ظرفیت این واحد است که با پالایشگاه ۲۱۰ هزار بشکه‌ای که ساخته خواهد شد یک پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای می‌شود و خوراک پالایشگاه که در حال حاضر ۴۰۰ هزار بشکه است کاهش داده خواهد شد و فرآورده‌های بیش‌تر و باکیفیت‌تری تولید می‌شود. میزان نفت کوره پالایشگاه کاهش خواهد یافت و از ۴۰ درصد به حدود ۲۶ درصد می‌رسد.

شریف رازی با تأکید بر این‌که تولید نفت کوره به پالایشگاه ضرر می‌رساند، گفت: پالایشگاه آبادان با انجام طرح توسعه به یک پالایشگاه نو و جدید تبدیل می‌شود، اما هنوز حدود ۲۶ تا ۲۷ درصد تولید نفت کوره خواهد داشت که در این راستا فاز ۴ برای کاهش تولید نفت کوره در این پالایشگاه در نظر گرفته شده و قرار است در این فاز میزان نفت کوره پالایشگاه به زیر ۱۰ درصد برسد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر مطالعات اجرای فاز ۴ توسط یک شرکت مشاور ایرانی - چینی برای تعیین بهترین فرایند در حال انجام است، اظهارکرد: امیدواریم تا خردادماه سال آینده بتوانیم فرایند موردنظر را که شامل بهترین گزینه اقتصادی است، انتخاب کنیم. پس از انتخاب فرایند موردنظر مطالعات پایه انجام خواهد شد و بعد از مطالعات پایه که ۹ ماه تا یک‌سال طول می‌کشد، پروژه اجرا می‌شود. اجرای پروژه احتمالاً از طریق مناقصه و به صورت واگذاری کار به یک شرکت صورت بگیرد. البته بستگی دارد پالایشگاه آبادان در آن زمان چه تصمیمی در این مورد بگیرد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با اشاره به سرمایه دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورویی برای توسعه پالایشگاه آبادان، گفت: بخش اول سرمایه که یک میلیارد یورو است تأمین شده است، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر هم در پالایشگاه آبادان مشغول به‌کار هستند. طراحی و سفارشات کالاهای پروژه نیز در حال انجام است. برای فاز دوم هم امیدواریم تا پایان ماه جاری مراحل آن به اتمام برسد و توافق بین بانک مرکزی و طرف چینی انجام شود.

شریف رازی ادامه‌داد: اگر این توافق صورت بگیرد دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو فاینانس که کل سرمایه موردنیاز این پروژه است تحقق خواهد یافت. LC یک میلیارد آن نافذ شده و امیدواریم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یوروی دیگر تا پایان این ماه محقق شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با بیان این‌که قرار است پالایشگاه آبادان در 4فاز توسعه یابد، توضیح داد: فاز اول آن که ارتقای واحد تقطیر است توسط شرکت ملی مهندسی و ساختمان انجام شده است. فاز سوم آن که احداث واحد FCC بود توسط پالایشگاه ظرف سال‌های گذشته انجام شد. بخشی که در حال انجام است فاز دوم توسعه پالایشگاه محسوب می‌شود که هزینه فاز دوم در دو مرحله تأمین شده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد