دست‌اندازی‌ها مانع اتمام اصل 44 قانون اساسی

فرار از چاقی دولت با خصوصی‌سازی!

مسعود طاهری- تاکنون 4 سال از آخرین مهلت قانونی برای واگذاری اموال و سهام شرکت‌های دولتی گذشته است. در قانون اصل 44 قرار بوده که تمامی اموال و سهام شرکت‌های دولتی به فروش برسد تا بلکه دولت از چیزی که الان هست چاق‌تر نشود!

دریغ از اصل و پرداختن به فرع!

در حالی‌که براساس قانون باید 4 سال پیش تکلیف واگذاری‌ها مشخص و به پایان می‌رسید اما به دلایلی از جمله سنگ‌اندازی‌ها و... تاکنون این امر مغفول مانده. مسأله‌ای که سر و صدای معاون سازمان خصوصی‌سازی را نیز درآورده است. داوود خانی گفته مقاومت‌هایی در سطوح مدیریتی و اجرایی برای واگذاری‌ها وجود دارد، بنابراین وقتی نهاد ناظر و نهادهای قانونی تنها به قیمت واگذاری‌ها توجه می‌کنند، بنابراین خصوصی‌سازی نمی‌تواند موفق باشد. به عنوان مثال مطابق اصل 44 قانون اساسی باید تا سال 93 واگذاری‌های سهام شرکت‌های دولتی به پایان می‌رسید، اما هیچ کسی در این زمینه از سازمان خصوصی‌سازی سؤال نمی‌کند که چرا واگذاری‌ها در این مدت پایان نیافت، اما کماکان حساسیت‌ها در خصوص قیمت‌گذاری شرکت‌ها وجود دارد.

فروش 38 هزار میلیارد ریال سهم و اموال دولتی

در این بین سازمان خصوصی‌سازی به عنوان متولی این امر از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 38 هزار میلیارد ریال سهم و اموال دولتی را از طریق مختلف همچون مزایده، مذاکره و بورس به فروش رسانده است. در همین راتباط سیدجعفرسبحانی، مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی کشور به مناقصه‌مزایده می‌گوید: از ابتدای امسال تاکنون 38میلیارد ریال سهم و اموال دولتی توسط سازمان خصوصی‌سازی فروخته شده که از این واگذاری به‌صورت بلوکی و از طریق مزایده انجام شده است. همچنین 38 میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته از ابتدای امسال متعلق به گروه یک واگذاری‌ها بوده است. وی گفته که براساس فهرست منتشر شده بنگاه‌های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سال‌جاری 630 بنگاه دولتی تعیین تکلیف و واگذار شوند.

خصوصی‌سازی در سال‌جاری

در جلسه هیأت واگذاری پس از بحث و بررسی، قرار گرفتن نام حدود 630 بنگاه در لیست واگذاری‌های سال 97 برای واگذاری مورد تصویب قرار گرفت. تصمیم‌گیری در مورد سود فروش اقساطی و خسارت تأخیر در تأدیه خریداران سال 97 در خصوص واگذاری‌ها نیز از دیگر مصوبات جلسه امروز هیأت واگذاری بود که بر این اساس مقرر شد نرخ سود فروش اقساطی بنگاه‌های مورد واگذاری دولت به بخش خصوصی و تعاونی 10 درصد و بخش‌های عمومی غیردولتی 13 درصد باشد.

آمارهایی از عملکرد سازمان خصوصی‌سازی

* کل واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی از ابتدای تشکیل این سازمان تاکنون، حدود 144هزار میلیارد تومان بوده است.

* از مجموع 85 هزار میلیارد تومان واگذار شده، حدود 58000 میلیارد تومان از شروع تأسیس سازمان خصوصی‌سازی تا قبل از شروع به‌کار دولت یازدهم بوده است.

* حدود 27000 میلیارد تومان از واگذاری‌ها در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام گرفته است.

* کل واگذاری به بخش خصوصی واقعی در دولت‌های قبل از دولت یازدهم حدود 18 درصد بوده که این آمار در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به 69 درصد رسیده است.

* از دولت یازدهم تاکنون 13 هزار و 500 میلیارد تومان املاک و دارایی‌های مازاد بانک‌ها و شرکت‌های بانکی دولتی به فروش رفته است.

شاخ غولی به نام سرخابی‌ها

فروش پرسپولیس و استقلال سال‌ها است که یکی از مهم‌ترین وعده‌های مسؤولان شده اما در دولت یازدهم اقدامی عملی برای آن انجام گرفت و 4 بار مزایده برای فروش آن به انجام رسید که باز هم براساس دست‌اندازی‌هایی سیاسی، فروش سرخابی‌ها به تعویق افتاد و این دو باشگاه به عنوان بخش فرهنگی دولت شناخته و به آغوش دولت بازگشتند. حال در ماهی که گذشت وزیر ورزش باز هم خبر از فروش این دو باشگاه داده است؛ اتفاقی که می‌تواند سرمنشأ تحولات عظیم و خیری در آینده باشد.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا در سالی که هستیم می‌توانیم شاهد پایان خصوصی‌سازی واقعی باشیم یا باز هم این امر به سال بعد کشیده می‌شود.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد