در افق 1405 محقق می‌شود

دستیابی به جایگاه دهم جهان با تولید 655 هزار تن فلز سرخ

محمد قره‌داغلی- همواره یکی از مهم‌ترین فلزات مورد استفاده بشر از ابتدا تاکنون مس بوده و امروزه یکی از پرکار‌ترین فلزات غیرآهنی سنگین است. مس خالص به‌دلیل ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی و به‌خصوص رسانایی الکتریکی (که تنها نقره از آهن رساناتر است)، چکش‌خواری بالا و در نتیجه قابلیت بالای کار بر روی آن و مقاومت در برابر خوردگی کاربرد وسیعی دارد. کانه‌های ترکیبات مس با رنگ‌های روشن به‌خصوص قرمز، سبز و آبی مشخص می‌شوند.

مناطق مختلفی از ایران دارای سنگ‌های معدنی حاوی مس هستند که بیش‌تر آنها از درصد بالایی از مس خالص برخوردارند. بررسی‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد فراوانی مس در سنگ‌های ماگمایی پیش از ترشیاری در حد متوسط است و سنگ‌های آتشفشانی، آندزیتی، آندزی بازالت، تراکی آندزیت و بازالت‌های ائوسن میانی، فراوانی بیش‌تری از مس نشان می‌دهند. بر این اساس 6 منطقه جغرافیایی در ایران مشخص شده که مهم‌ترین ذخایر مس ایران را دربر می‌گیرند.که شامل موارد زیر است:

1.منطقه ارومیهـ دختر که به 3 بخش جنوبی (کرمان)، مرکزی (انارک، کاشان) و شمالی، 2.منطقه البزر غربی (طالقان و طارم)، 3.منطقه سبلان (اردبیل و اهر)، 4.منطقه کویر-سبزوار (بینالود و تک‌نار)، 5.منطقه لوت، 6.منطقه مکران

استقرار ایران روی کمربند جهانی مس این فرصت را فراهم می‌کند که با فعالسازی این بخش و فرآوری مواد معدنی و دستیابی به بالا‌ترین ارزش افزوده، باعث رشد و شکوفایی کشور در این بخش شود البته این صنعت نیز نیازمند برنامه‌ریزی‌های درست، سرمایه‌گذاری‌های مناسب و اعتماد به بخش خصوصی در واگذاری پروژه‌ها است.

ایران با برخورداری از 21 میلیون تن ذخیره قطعی مس، 3.1 درصد از ذخایر جهانی این فلز سرخ را در اختیار دارد و سیاست خود را برای دستیابی به جایگاه دهم جهانی با تولید 655 هزار تن در افق 1405 دنبال می‌کند.

بر پایه افق پیش‌بینی شده، در سال 1401 ظرفیت تولید هلدینگ مس به 425 هزار تن می‌رسد و با احتساب لیچینگ به 525 هزار تن افزایش می‌یابد، بنابراین انتظار می‌رود در سال 1405 این ظرفیت به 655 هزار تن برسد.

سرانه کنونی تولید 16 هزار و یکصد کیلوگرم اعلام شده است که نسبت به 10 هزار و 700 کیلوگرم در سال 1392 ارتقا پیدا کرده است.

برنامه سال 1405، دستیابی به سرانه 22 هزار و 500 کیلوگرم تولید کاتد است؛ در حالی‌که رقم متوسط سرانه تولید جهانی نزدیک به 24 هزار کیلوگرم (24 تن) است.

اکنون ظرفیت تولید یک میلیون و 200 هزار تن کنسانتره مس در کشور وجود دارد و برای برنامه توسعه در این بخش به دو میلیون و 500 هزار تن کنسانتره نیاز است. نکته قابل توجه آن‌که مازاد کنسانتره نیز نخواهیم داشت.

‌بر پایه برنامه‌ریزی‌ها، یک میلیون و 650 هزار تن از کنسانتره مورد نیاز از معادن کنونی و 450 هزار تن از معادن چهارگانه (دره آلو، دره زار، دره زرشک و چاه فیروزه) تأمین می‌شود.

بررسی جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نشان می‌دهد در سال 1384 به عنوان آغازگر برنامه چهارم توسعه ظرفیت تولید مس کاتد 216 هزار تن پیش‌بینی شده بود که میزان تولید با افزایش 3 هزار تنی به 219 هزار تن رسید. در سال 1392 ظرفیت این بخش 250 هزار تن شد و عملکرد نیز به 188 هزار تن رسید.

این در حالی است که عملکرد 3 ماهه نخست امسال نشان می‌دهد تولید کنسانتره مس در مقایسه با برنامه تعریف شده 8.3 درصد رشد داشت؛ به گونه‌ای که در 3 ماهه 314‌ هزار و 13تن کنسانتره مس تولید شد اما در برنامه، تولید 289 هزار و 835 تن تعریف ‌شده بود.

کل استخراج بهاره شرکت مس از مجتمع‌های سرچشمه، میدوک، سونگون و معادن دیگر در مجموع 48 میلیون و 645 هزار تن سنگ مس بود که در مقایسه با برنامه تعریف‌شده (43‌ میلیون و 343 هزار تن)، رشد 12درصدی را رقم زد.

همچنین برنامه تعیین‌شده تا پایان خرداد‌ماه برای برداشت سنگ سولفوری از مس سرچشمه، میدوک و سونگون 13میلیون و 322 هزار تن بود، درحالی که عملکرد 14میلیون و 183هزار تنی در این دوره 6.5 درصد از برنامه پیش رفت.

گفتنی است که مس به‌طور گسترده در تولید قطعات و ماشین‌آلات صنعتی غیرالکتریکی، لوازم خانگی، تجهیزات تهویه هوا و ماشین‌آلات کشاورزی به مصرف می‌رسد. همچنین مس در صنایع حمل و نقل از قبیل رادیاتور، لنت و لوله ترمز، یاتاقان، بوکش، کاربراتور، خطوط روغن، لوکوموتیو دیزلی، ترن برقی، تراموا و دستگاه‌های مخصوص سوییچ کردن و فرستادن علائم می‌باشد.

در صنایع نظامی در تهیه فشنگ تفنگ‌های کوچک، خشاب‌ها، خازن‌‌ها و فیوز‌ها و همچنین تجهیزات و ماشین‌آلات ارتباطی، اجزای الکتریکی و قطعات کامپیوتر کاربرد دارد. به‌علاوه در سلاح‌های تاکتیکی و استراتژیک مانند زیردریایی‌های اتمی، در موشک‌ها، هواپیماهای نظامی، کنترل‌های الکتریکی در هواپیما و کابل موشک استفاده می‌گردد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد