تصمیم دولت پس از قانون عدم به‌کارگیری بازنشستگان

حقوق بازنشستگان نزدیک حقوق شاغلان می‌شود؟!

گروه اجتماعی- 30سال خدمت کرده اما آرزویش ادامه خدمت است چرا که حقوق بازنشستگی کفاف زندگی‌‌اش را نمی‌دهد. این وصف خدمتگزارانی است که سال‌هاست در انتظار همسان‌سازی حقوقشان با شاغلین هستند؛ استدلالشان ساده است و می‌گویند که با توجه به هزینه‌های زندگی، حقوقشان باید همسو با شاغلان باشد تا بتوانند از پس زندگی برآیند.

قانون عدم به‌کارگیری بازنشستگان

به جرأت می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین دلایلی که دولتی‌ها بر عدم بازنشستگی خود اصرار می‌ورزیدند، بی‌شک همان همسان‌سازی حقوق‌ها بوده است. مدیرانی که حقوق میلیونی دریافت می‌کردند و با بازنشستگی حقوقشان را در خطر می‌دیدند. اما مجلس به هر شکلی بود این قانون را تصویب کرد تا زنگ خطری جدی برای بازنشستگان به صدا درآید.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان در دستور کار دولت

حال دولت تصمیم گرفته تا حقوق بازنشستگانش را به حقوق شاغلان نزدیک کند. اتفاقی که یکی از آرزوهای دیرینه بازنشستگان است و برای اجرای آن البته میلیارد‌ها تومان پول نیاز دارد. در همین ارتباط، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان یکی از پیشنهاداتی است که به دولت و مجلس شورای اسلامی ارایه شده و در دستور کار قرار گرفته است.

جمشیدتقی‌زاده در نشست با رؤسای کانون‌های بازنشستگی سیستان‌وبلوچستان در زاهدان افزود: برای اجرای این طرح ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا حقوق بازنشستگان را به حداقل حقوق شاغلان فعلی نزدیک کنیم.

وی بیان کرد: 3درصد از جمعیت یک‌میلیون‌و۴۰۰ هزار نفری اعضای صندوق بازنشستگان کشور یک میلیون‌و۲۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند.

تقی‌زاده در ادامه افزود: برای جلوگیری از تعویق در پرداخت حقوق بازنشستگان بخشنامه‌ای صادر کردیم تا زمانی که بازنشستگان حقوق خود را دریافت نکرده‌اند حقوق شاغلان هم پرداخت نمی‌شود که پیرو این بخشنامه هم‌اینک حقوق بازنشستگان زودتر پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور در ادامه اظهار کرد: ۱۵هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۹۸ حتماً باید برای صندوق بازنشستگان در نظر گرفته شود تا بتوانیم پاسخگوی این قشر از جامعه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دوهزار میلیارد تومان برای ۴۰۰ هزار بازنشسته در قالب وام 5میلیون تومانی با کارمزد 4درصد در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته ۱۰۰ هزار نفر به ظرفیت تسهیلات گیرندگان اضافه شده است.

تقی‌زاده تصریح کرد: همچنین ظرفیت خدمات سفر بازنشستگان نیز از ۱۰۰هزار نفر به ۲۰۰هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: 5هزار میلیارد تومان از سال ۹۵ تاکنون برای صندوق بازنشستگان در بودجه دیده شده که با این مبلغ حقوق بازنشستگان از یک‌میلیون‌و۵۰۰ هزار تومان به دومیلیون‌و۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

گفتنی است؛ دولت با توجه به اتفاقات اقتصاد چند ماه گذشته به راحتی توانایی پرداخت این مبلغ را دارد و حال باید منتظر ماند و دید که آیا بازنشستگان می‌توانند پس از سال‌ها به خواسته همسان‌سازی حقوقشان با شاغلان برسند یا خیر.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد