سخنگوی وزارت بهداشت

شیر و لبنیات  اولویت انتخاب موادغذایی خانواده‌ها باشد  

زهرا قره داغی- افزایش هزینه سلامت و بهداشت در ایران، مسأله‌ای که بار‌ها مسؤولان ارشد وزارت بهداشت نسبت به آن موضع گرفته‌اند. زیرا افزایش قیمت این نوع کالا‌ها نسبتی مستقیم با افزایش هزینه‌های سلامت در کشور دارد. دیروز ایرج‌حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در نشستی خبری از افزایش قیمت برخی کالا‌ها همچون شیر و لبنیات انتقاد کرد.

تبعات منفی افزایش قیمت شیر و لبنیات

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، ایرج‌حریرچی در ابتدای این نشست ضمن واکنش به آنچه که «افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در چند ماه اخیر» خواند و همچنین با اشاره به تبعات منفی آن بر سلامت، از دستگاه‌های نظارتی خواست با متخلفین این افزایش قیمت برخورد جدی داشته باشند. موضوع مهم دیگر در مورد گرانی شیر و لبنیات در چند ماهه اخیر است. امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های لبنی یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی- اجتماعی است. افزایش رشد، ارتقای هوش و قدرت فراگیری، افزایش توان کاری، افزایش طول عمر و پیشگیری از کار افتادگی زودهنگام از مزایای مصرف روزانه شیر و لبنیات است.

حدود ۶۰ درصد مردم کشور چاق هستند

حریرچی ادامه‌داد: شیر به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می‌تواند به‌طور متعادل تمام نیازهای بدن شامل رشد، تأمین انرژی، ساخت و ترمیم بافت‌ها را تأمین کند. با وجود به این‌که حدود ۶۰ درصد مردم کشور ما چاق یا دارای اضافه وزن هستند و مصرف غذاهای چرب و شور نظیر فست‌فود‌ها و نیز مواد مضر شیرین نظیر نوشابه‌ها در کشور شایع هستند، مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های آن در کشور ما ۱۹۰ گرم در روز است که از مقدار توصیه شده (۲۵۰ گرم) بسیار کم‌تر است.

دریافت ناکافی کلسیم و کاهش تراکم استخوان ایرانیان

به گفته حریرچی، بیش از ۹۰ درصد مردم کشور ما کم‌تر از حد نیاز کلسیم دریافت می‌کنند. شیر و فرآورده‌های آن بهترین منبع کلسیم هستند. کلسیم در رشد و استحکام دندان‌‌ها و استخوان‌‌ها نقش اساسی دارد. بررسی‌های علمی حاکی از آن است که ۴۰ درصد زنان بالغ و ۳۵ درصد مردان بالغ کاهش تراکم استخوان دارند و حداقل 2.2میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند.

افزایش پوکی استخوان

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: بر همین اساس، افزایش قیمت شیر و لبنیات و کاهش قدرت خرید مردم باعث افزایش پوکی استخوان، کاهش سن بروز پوکی استخوان و کاهش سرعت رشد استخوانی دانش‌آموزان می‌شود. از طرفی هم شکستگی خودبه‌خودی و بدون ضربه و آسیب قابل توجه از عوارض مهم پوکی استخوان است. حدود ۵۰ هزار مورد شکستگی لگن مربوط به پوکی استخوان در کشور در افراد مسن به وجود می‌آید که عوارض و هزینه‌های قابل توجه به خانواده‌ها و کشور وارد می‌کند. با توجه به افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در مدت اخیر، ما از همه کسانی که در زنجیره تولید و عرضه شیر و لبنیات نقش دارند، درخواست داریم که علاوه بر نقش اقتصادی، به مسؤولیت‌های اجتماعی خود هم در تأمین شیر و لبنیات برای مردم عزیز کشورمان و تعیین قیمت این فرآورده‌ها توجه جدی کنند.

دستگاه‌های نظارتی برخورد کنند

حریرچی در ادامه افزود: از دستگاه‌های نظارتی درخواست داریم که با متخلفین افزایش قیمت شیر و لبنیات برخورد بسیار جدی کنند. از خانواده‌ها درخواست داریم شیر و لبنیات را در اولویت انتخاب مواد‌غذایی خود قرار دهند. خانواده‌های با درآمد متوسط و بالاتر حتماً با کاهش مصرف مواد‌غذایی چرب و پرکالری و شیرین، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهند. از مسؤولین ذی‌ربط نیز درخواست داریم که با افزایش قدرت خرید خانوارهای فقیر و آسیب‌پذیر و همچنین عرضه مستقیم و رایگان یا بسیار ارزان شیر و لبنیات برای این افراد، نظیر بسته‌های حمایت کالایی و توزیع شیر مدارس در این زمینه بیش از پیش فعال باشند.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد