ورود غول معدنی به بازار سرمایه

«کگهر» فرابورسی شد

مسعود طاهری- نشست خبری ورود غول معدنی به بازار فرابورس ایران در محل سازمان فرابورس برگزار شد و شرکت سنگ‌آهن گهرزمین به عنوان یکی از اصلی‌‌‌ترین غول‌های معدنی کشور به امید سرمایه‌گذاری مردم برای توسعه فعالیت‌های این شرکت به فرابورس وارد شد.

نرخ جدید کنسانتره سنگ‌آهنی‌ها

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، علی‌اکبرپوریانی، مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن گهرزمین در نشست خبری معارفه سهام این ناشر تصریح کرد: این شرکت در عملکرد 6ماهه اول سال مالی97 سودی معادل با 337ریال به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشدی 179درصدی روبه‌رو بوده است.

به گفته وی در سال مالی گذشته نیز این شرکت موفق به تحقق سود 446ریالی به ازای هر سهم شد که در این زمینه رقمی به عنوان تقسیم سودنقدی پیش‌بینی نشده است.

علی‌اکبرپوریانی با کاهش قیمت تمام شده پروژه‌های این شرکت با بومی‌سازی ماشین‌آلات عنوان کرد: در حال‌حاضر با توجه به کاهش هزینه سرمایه‌گذاری از 85میلیون یورو به 60 میلیون یورو در طرح‌های توسعه‌ای، تولید کنسانتره به‌طور کامل بومی‌سازی شده و تولید گندله نیز تا 70 درصد از توان داخلی بهره گرفته می‌شود.

این مقام مسؤول با اشاره به سهم 10درصدی «کگهر» از پروژه تصفیه و انتقال آب خلیج‌فارس به سیرجان عنوان کرد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌ها، نرخ آبرسانی از خلیج‌فارس از هزینه تصفیه آب در منطقه سیرجان پایین‌تر تمام می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه برتر این شرکت در تولید سنگ‌آهن در کشور افزود: با وجود توقف فنی 25روزه کارخانه اما تولید شرکت هم‌اکنون 20درصد بالاتر از ظرفیت پیش‌بینی شده بوده است.

پوریانی شرکت سنگ‌آهن گل‌گهر بزرگ‌‌‌ترین خریدار سنگ‌آهن این شرکت عنوان کرد و افزود: نرخ صادراتی سنگ‌آهن «کگهر» براساس فوب بندرعباس و عیار 67 درصد حدود 73 دلار برای هر تن تمام می‌شود.

مدیرعامل سنگ‌آهن گهر زمین پیرامون نرخ کنسانتره در صورت‌های مالی این شرکت عنوان کرد: در گذشته مطابق با بخشنامه وزارت صنعت نرخ فروش کنسانتره سنگ‌آهن گل‌گهر و چادرملو به شرکت‌های فولادی معادل 13درصد شمش فولاد خوزستان تعیین شده بود اما به تازگی عنوان شده این نرخ معادل 15درصد شمش فولاد خوزستان تعیین شود.

به گفته وی در حال‌حاضر نرخ فروش کنسانتره «کگهر» با عیار 67 درصد بیش از 17درصد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود.

پوریانی در ادامه افزود: این شرکت در سال 83 تأسیس شد و با دستور دولت، بهره‌برداری از معدن شماره3 در منطقه گل‌گهر با برآورد ذخیره 643 میلیون تن به مدت 25 سال در اختیار شرکت گهرزمین قرار گرفت. هم‌اکنون دو خط تولیدی از 5 خط تولید کنستانتره در این شرکت مشغول به‌کار بوده و این در حالی است که سال گذشته نیز عملیات برداشت 18 میلیون تن سنگ‌آهن را کلید زد.

وی با اشاره به ترکیب سهامداران عمده شرکت سنگ‌آهن گهر زمین گفت: هم‌اکنون شرکت‌های گل‌گهر با 30درصد، سرمایه‌گذاری امید با 27.5درصد، سرمایه‌گذاری غدیر با 22.5درصد و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با 20درصد حضور دارند.

قرارداد ساخت کارخانه گندله‌سازی

همچنین غلامرضا‌صالح، معاون مالی و بازرگانی شرکت سنگ‌آهن گهرزمین گفت: شرکت گهرزمین قرارداد ساخت کارخانه گندله‌سازی را با تولید سالانه ۵ میلیون تن با مشارکت دو بخش داخلی و خارجی محقق کرده است.

غلامرضاصالح اظهار داشت: شرکت اتوتک آلمان تجهیزات سنگ‌آهن گهرزمین را تأمین‌ کرده که تمامی تجهیزات از این شرکت خریداری و در سایت کارخانه مستقر شده است و مبالغ ارزی این تجهیزات با استفاده از ارز حاصل از صادرات کارخانه به‌طور کامل پرداخت شده است.

وی در پایان افزود: برای محصولات گهرزمین تقاضای داخلی وجود دارد اما این مجموعه برای تداوم طرح‌های توسعه‌ای خود منابع ارزی مورد نیاز خود را از طریق صادرات تأمین می‌کند و سال گذشته این شرکت صادرکننده نمونه کشور شناخته شد.

گفتنی است، معارفه سهام شرکت سنگ‌آهن گوهر زمین در حالی کم‌تر از 12ساعت پس از اطلاع‌رسانی پیامکی فرابورس صورت می‌گیرد که هیچ مستندی از امید نامه و گزارش ارزش‌گذاری سهام این شرکت در دسترس عموم قرار داده نشده است.

براساس اطلاعیه فرابورس ایران، شرکت سنگ‌آهن‌ گهر زمین از تاریخ 12آذرماه 1397 در بازار دوم فرابورس پذیرش و در تاریخ مزبور نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است.

با این اوصاف مطابق یادداشت حسابرس، مفاد ماده7 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در خصوص ارایه گزارش تفسیری مدیریت برای دوره مالی مورد گزارش، رعایت نشده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد