تبیین اولویت‌های مسکن توسط وزیر جدید راه و شهرسازی

امیدها برای پایان طرح فرسایشی مسکن مهر پررنگ می‌شود!

رکود از پیمانکاران مسکن مهر، رخت خواهد بست؟!

 

گروه راه و شهرسازی- مسکن مهر به عنوان یک ابر پروژه که از دولت نهم کلنگ‌زنی شد و پیمانکاران بسیاری را در کنار مردم متقاضی درگیر خود کرد؛ جدا از نقاط ضعف و قوت این طرح، نکته مهم این است که دولت باید به وعده‌های داده شده و قراردادهای نوشته شده خود عمل کند و همه واحدهای تکمیل نشده روی زمین را به سرانجام برساند و تحویل مردم متقاضی دهد. هر چند شنیده می‌شد که مسکن مهر می‌تواند تبدیل به پاشنه‌آشیل دولت شود، از این رو وزیر جدید راه و شهرسازی، مسکن مهر را از اولویت‌های اصلی کار خود قرارداده است تا این طرح بزرگ ملی را به سرانجام برساند. موضوعی که امیدها را برای بسته شدن پرونده این پروژه فرسایشی، پررنگ کرده است تا انبوه پیمانکاران ساختمانی نیز شاهد رخت بربستن رکود از فعالیت‌های خود باشند.

مسکن مهر از اولویت‌های وزیر جدید راه وشهرسازی

محمداسلامی، وزیر جدید راه و شهرسازی، یکی از اولویت‌های مهم کاری خود را اتمام مسکن مهر، عنوان کرده است؛ طرحی که دولت قبل آن را کلنگ زد اما تکمیلش نکرد. طبق آمار از دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون دو میلیون واحد تکمیل و یک میلیون و ۵۶۸ هزار واحد تحویل متقاضیان شده که ۵۵ درصد از این تعداد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است. طبیعتاً اگر آمار واحدهای تکمیل شده را نیز محاسبه کنیم، سهم دولت روحانی بیش از دولت قبل از آن می‌شود؛ بنابراین آمار‌ها می‌گوید ۴۵۰ هزار واحد تکمیل شده به دلیل نبود زیرساخت‌ها، خدمات و انشعابات هنوز تحویل نشده است. ۳۰۰ هزار واحد نیز به اتمام نرسیده که ۱۵۰ هزار واحد از این تعداد فاقد متقاضی است و بخش عمده‌ای از ۱۵۰ هزار واحد نیمه‌کاره‌ دارای متقاضی در اطراف تهران قرار دارد اما نبود منابع کافی باعث شده تا پیمانکاران در میانه راه گرفتار شوند. متقاضیان هم بخش عمده آورده خود را تکمیل کرده‌اند و نمی‌توان توقع داشت که باز هم پول بدهند. طرح افزایش 5 میلیون تومانی وام برای برخی واحدهای مسکن مهر پردیس روی میز دولت قرار دارد که می‌تواند کمک حال متقاضیانی که در تکمیل آورده خود دچار مشکل شده‌اند باشد؛ رقمی که رییس کمیسیون عمران مجلس معتقد است برای تکمیل مسکن مهر کافی نیست.

مسکن مهر با کمبود خدمات و زیرساخت‌ها مواجه است

باید گفت طرح مسکن مهر با کمبود خدمات و زیرساخت‌ها مواجه است که گفته می‌شود برای این منظور ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد. بنابراین کمک‌های دولتی به عنوان تنها گزینه پیش رو مطرح می‌شود. اما مشکل این‌جاست که در طرح مسکن مهر، سازوکاری از نظر قانونی برای کمک‌های بلاعوض دولتی تعیین نشده است. به همین علت شرکت عمران شهرهای جدید اخیراً پیشنهاد ایجاد بستر قانونی برای تزریق منابع دولتی به مسکن مهر را به دولت داده تا بتواند به واحدهای نیمه‌کاره کمک کند که ممکن است یکی دو ماه آینده نهایی شود.

طرح وزیر برای تأمین ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان

اخیراً معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کارگروه مسکن در نخستین روزهای کاری محمد‌اسلامی، وزیر جدید راه و شهرسازی و برنامه او برای تأمین ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات به منظور تکمیل خدمات و زیرساخت‌های مسکن مهر خبر داد.

تأکید بر ساماندهی مسکن مهر

محمد‌اسلامی که به تازگی جانشین عباس‌آخوندی در وزارت راه و شهرسازی شده، یکی از اولویت‌های خود را اتمام طرح مسکن مهر عنوان کرده است. بر همین اساس روز ششم آبان ماه موافقان او در مجلس به دفاع از وی و برنامه‌هایش پرداختند تا جایی که در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی در مجلس، احمدی‌لاشکی عضو فراکسیون مستقلین مجلس اظهارکرد: «اگرچه آقای نیکزاد، وزیر اسبق به مسکن مهر توجه داشت اما به ساماندهی راه و جاده توجه کم‌تری داشت. آقای آخوندی به مسکن مهر اعتقادی نداشت و هم و غم خود را در رسیدگی به مسایل راه خلاصه کرده بود اما اسلامی ساماندهی مسکن مهر را در دستورکار خود قرارداده است بنابراین نگوییم وزیر پیشنهادی اعتباری برای مسکن قرار نداده است».

در جانمایی مسکن مهر دقت نشده است

اسلامی در اولین روزهای کاری خود در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: مسکن مهر یک پروژه است و عده‌ای از مردم ثبت نام کرده و قرارداد بستند. البته در جانمایی، شرایط قرارداد و شرایط حقوقی و فنی دقت لازم انجام نشده است و باید این مشکلات را حل کنیم. اهتمام ما این است که زیرساخت‌های مسکن مهر را با کمک دستگاه‌ها حل کنیم که البته مردم هم باید به ما کمک کنند.

امسال ۱۵۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل می‌دهیم

این در حالی است که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفته بود که قرار شده دولت در سال جاری ۱۴۰۰ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌های مسکن مهر اختصاص داده شود و در صورت تحقق این موضوع ۱۵۰ هزار واحد را تحویل داده خواهد شد.

احمد‌اصغری‌مهرآبادی اظهار کرده بودکه طبق برآورد کارگروهی که در ریاست جمهوری تشکیل شده حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های زیربنایی و روبنایی مسکن مهر نیاز است که قرار شده ۱۴۰۰ میلیارد تومان در سال جاری اختصاص پیدا کند و اگر این اقدام صورت گیرد می‌توانیم ۱۵۰ هزار واحد مسکن مهر که هم‌اکنون از نظر ابنیه کامل هستند را تحویل دهیم. قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در خصوص آخرین وضعیت ساخت واحدهای مسکونی در شهریورماه خاطرنشان ساخته بود که از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر حدود دو میلیون واحد به اتمام رسیده است. از ۲۰۰ هزار مسکن باقی مانده هم ۱۰۰ هزار واحد فاقد متقاضی است که از دولت دو مصوبه گرفتیم و دولت محدودیت واگذاری مسکن مهر را حذف کرد. برای این‌که سرمایه‌های به‌کار رفته هدر نشود و منابع بانکی برگردد اگر شخص حقیقی پیدا نشد واحد‌ها را به پیمانکاران طرف قرارداد می‌فروشیم.

افزایش ۵ میلیون تومانی وام مسکن مهر کافی نیست

رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر برای تکمیل شدن باقی مانده است. محمدرضا‌رضایی‌کوچی با اشاره به روند تکمیل پروژه مسکن مهر در کشور، گفت: وزیر راه و شهرسازی یکی از اولویت‌های اصلی خود را تکمیل و بهره‌برداری از واحدهای باقی مانده پروژه مسکن اعلام کرده و تحقق این مسأله بسیار ضروری است.

کمبود اعتبارات مانع اصلی تکمیل پروژه مسکن مهر

نماینده مردم جهرم در مجلس‌شورای‌اسلامی، کمبود منابع اعتباری را مهم‌ترین علت کند شدن روند تکمیل پروژه مسکن مهر دانست و افزود: در شرایط کنونی تخصیص بودجه و اعتبارات برای این پروژه رضایت‌بخش نیست، از این رو دولت و مجلس باید در بودجه سالیانه، ردیف اعتبار مناسبی را برای این حوزه در نظر بگیرد.

وی با اعلام این‌که در شرایط کنونی حدود 200 هزار واحد مسکن مهر برای تکمیل شدن باقی مانده است، تصریح‌کرد: میزان باقی مانده از واحدهای مسکن مهر محدود و کم است و دولت یک بار برای همیشه، این پروژه را به اتمام برساند.

افزایش 5 میلیون تومانی وام مسکن مهر کافی نیست

محمد‌رضارضایی‌کوچی بر ضرورت افزایش وام متقاضیان خرید مسکن مهر تأکید کرد و گفت: افزایش 5 میلیون تومانی با توجه به روند قیمت گذاری این واحد‌ها و هزینه‌های مرتبط، کافی نیست، از این رو باید میزان افزایش تسهیلات منطقی و قابل قبول باشد.این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه‌داد: وزارت راه و شهرسازی ضمن تکمیل واحدهای باقی مانده، باید برنامه‌ریزی دقیقی برای بهبود و توسعه زیرساخت‌های مساکن ساخته شده صورت دهد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد