سود نیروگاه‌های پشت بامی روی دست سودهای بانکی زد

سرمایه‌گذاری 45 میلیون تومان؛ سود 12‌میلیون تومان

گروه انرژی- تب تند به جیب زدن سودی کلان دغدغه این روزهای بسیاری از افراد است که با کاهش ارزش پولی به دنبال احیای داشته‌ها و پس‌اندازهای خود هستند. با کاهش سود بانک‌ها مردم سرمایه خود را از حساب‌هایشان بیرون کشیدند و با بالا رفتن قیمت دلار، به بازار ارزی تزریق کردند این امر شوکی وصف‌نشدنی به بازارهای مختلف وارد کرد.

به گزارش خبرنگار انرژی مناقصه‌مزایده، فارغ از موارد مذکور در حال حاضر بخش انرژی به‌ویژه حوزه تجدید‌پذیر‌ها که چندی است از سوی دولت و وزارت نیرو در سیبل توجه قرار گرفته است تا با معرفی بیش‌تر پتانسیل این بخش در کشور به جذب سرمایه‌گذاران بپردازد، بیش‌تر از قبل دیده می‌شود.

حال فرض کنید این شاخه نوپای انرژی علاوه بر جذب سرمایه‌گذاران و نقدینگی‌های سرگردان خود عاملی باشد برای درآمدزایی برای عموم مردم.

با این وجود چالش‌های بخش تجدیدپذیر به ویژه در بخش خورشیدی ادامه دارد اما اگر نگاه تازه‌ای به آنها انداخته شود می‌توان در سبد انرژی کشور شاهد وقوع یک انقلاب بود. از جمله مزایایی که این بخش در‌بردارند این است که نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در تابستان به دلیل افزایش دما افت راندمان زیادی دارند، در حالی‌که انرژی‌های تجدیدپذیر چه از نوع خورشیدی و چه بادی در تابستان در بهترین شرایط تولید خود بوده و این نوع انرژی می‌تواند به بحران فعلی کمبود برق در زمان پیک کمک شایانی کند.

سود سالانه؛ 25 درصد

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر در این خصوص گفت: درآمد احداث نیروگاه‌های پشت‌بامی متفاوت است، اما به‌طور میانگین احداث یک نیروگاه در پشت بام منزل مسکونی، بین ۷۰۰ تا یک میلیون تومان در ماه درآمدزایی دارد.

سیدمحمد‌جواد‌موسوی با بیان این‌که در حال حاضر استقبال بسیار خوبی از احداث نیروگاه‌های پشت بامی در منازل مسکونی می‌شود، به ایسنا اظهارکرد: سودآوری احداث نیروگاه پشت بامی، سالانه حدود ۲۲ تا ۲۵ درصد است.

وی با تأکید بر این مسأله که ایجاد نیروگاه‌های پشت بامی سودی بیش‌تر از سود بانکی دارد، ابراز‌کرد: همین مسأله موجب شده که این نیروگاه‌ها با استقبال بالای مردم مواجه شود. البته باید گفت که میزان درآمد این نوع نیروگاه در مناطق مختلف متفاوت است.

بازگشت سرمایه 5 ساله است

به گفته عضو هیأت مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر قطعاً در مناطق خوش‌تابش میزان درآمدزایی نسبت به مناطق شمالی کشور بیش‌تر است، اما در مجموع باید گفت که احداث این نوع نیروگاه به نفع مشترکان است.

وی درباره هزینه‌های احداث یک نیروگاه پشت‌بامی گفت: بسته به ظرفیت این هزینه متفاوت است، اما برای ظرفیت 5کیلووات با ارز نیمایی حدود ۴۲ تا ۴۵ میلیون تومان هزینه ایجاد یک نیروگاه است.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته، درآمد سالانه یک نیروگاه 5 کیلوواتی، ۱۲ میلیون تومان بدون احتساب تورم است و این میزان ظرف 4 تا 5 سال بازگشت سرمایه دارد.

موسوی درباره تأثیر افزایش دو درصدی عوارض برق و تخصیص این مبلغ برای توسعه تجدیدپذیر‌ها گفت: گرچه در هیأت دولت این مسأله مصوب شد، اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که این مبالغ نمی‌تواند نیاز توسعه تجدیدپذیر‌ها را برآورده کند.

وی تأکیدکرد: برای توسعه تجدیدپذیر‌ها لازم است تا بهای برق مصرفی افزایش یابد، چرا که اکنون به نسبت سایر کشورهای دنیا ایران یک کشور پرمصرف در حوزه برق است که علت این موضوع نیز قیمت پایین انرژی دانسته می‌شود.

ضرورت اصلاح قیمت

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر با بیان این‌که اگر اصلاح قیمت صورت گیرد، میزان مصرف نیز متعادل می‌شود، ابرازکرد: علاوه بر این مسأله باید در حوزه صادرات نیز گام‌هایی برداشته شود، چراکه توسعه صادرات به تجدید پذیر‌ها علاوه بر درآمدزایی می‌تواند عاملی بر توسعه تجدیدپذیر‌ها باشد.

به گفته موسوی باید مکانیزم‌هایی در نظر گرفته شود، به‌گونه‌ای که با افزایش قیمت خرید تضمینی برق و راهکارهای از این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها را در حوزه تجدیدپذیر‌ها را توسعه داد.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد